Almanya’da Başbakan Yardımcısı İşler’i Türk Bakan karşıladı

GezeGen GezeGen     03-02-14     Haberler     Almanya’da Başbakan Yardımcısı İşler’i Türk Bakan karşıladı     322 Defa Okundu

Almanya'da Başbakan Yardımcısı İşler'i Türk Bakan karşıladı

Almanya’da Başbakan Yardımcısı İşler’i Türk Bakan karşıladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ziyareti öncesi Yardımcısı Emrullah İşler’i Almanya’ya gönderdi. İşler’in, Almanya temaslarında ilginç, hatta tarihi bir karşılaşma yaşandı. İşler, Almanya Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı’na konuk oldu. Toplantı iki ülkeyi ilgilendiren konuların gündeme gelmesi açısından önemliydi. Görüşmenin ardından Türk Bakan, Türkiye’den getirdiği özel tasarım Osmanlı koleksiyonu Reyya buhurdanlığı ev sahibine armağan etti. Alman Bakan da, Brandenburg Kapısı resminin işlendiği bir porselenle karşılık verdi. Toplantıyı tarihi kılan işte bu andı. Çünkü, ziyarete gelen Bakan Türk, ev sahibi konumundaki Bakan da bir Türk, Aydan Özoğuz idi.

Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyareti öncesi tarihi bir görüşme yaşandı. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Alman Hükümetini temsil eden Türk Bakan Aydan Özoğuz ile bir araya geldi. Emrullah İşler Paşabahçe’nin Osmanlı Koleksiyonu’ndan Reyya Buhurdanlık hediye ederken Özoğuz da Başbakan Yardımcısı İşler’e üstünde Berlin’in simgelerinden Brandenburg Kapısı motifi bulunan porselen hediye etti.

Toplantıyı tarihi kılan işte bu andı. Çünkü, ziyarete gelen Bakan Türk, ev sahibi konumundaki Bakan da bir Türk, Aydan Özoğuz idi.

Emrullah İşler’in hediye ettiği Reyya Buhurdanlık el imalatı camdan üretildi. Üzerindeki rölyef desenlerinin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlandı.

İşte İşler’in hediye ettiği Reyya Buhurdanlık

Aydan Özoğuz’un hediye ettiği porselen eserin üstünde sembol olarak yer alan Brandenburg Kapısı da Alman tarihinde büyük öneme sahip. 1788 ile 1791 arasında inşa edilen Brandenburg Kapısı Almanya’nın başkenti Berlin’in o dönemlerinde ana şehir kapısı olarak inşa edilmişti. Kapı Frederick Willem II döneminde inşa edilmiş. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra önünden Berlin Duvarı geçen Brandenburg Kapısı Berlin Duvarı yıkılırken en coşkulu gösterilere sahne olmuştu. Bugün Berlin şehrinin en önemli turist çekim merkezlerinden biri.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.