ABD’ye yönelik suçlamalar güven ilişkisini etkiliyor

GezeGen GezeGen     31-01-14     Dünya     ABD’ye yönelik suçlamalar güven ilişkisini etkiliyor     422 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
ABD’ye yönelik suçlamalar güven ilişkisini etkiliyor

ABD’ye yönelik suçlamalar güven ilişkisini etkiliyor

Amerikan dış politikasının belirlenmesinde kilit rol oynayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes, yabancı gazetecilere brifing verdi

Başkan Barack Obama’ya en yakın isimlerden olan Rhodes’a Obama ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ağustos ayından beri telefonlaşmadığı hatırlatılarak hâlâ eskisi kadar yakın olup olmadıkları soruldu. Rhodes “Bence geçtiğimiz beş yıl içine Başkan Obama, Başbakan Erdoğan ile çok etkin bir şekilde işbirliği yapma imkanı buldu. Açıkçası bu devam ediyor. Dış politika gündeminde Türkiye ile etkin işbirliğini koruduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Türk halkı zorlukları aşar
Rhodes “Türkiye kendi evinde önemli zorluklarla mücadele ediyor, bunu anlıyoruz. Genel duruş olarak bu zorlukların bir şekilde ABD hükümetinin eylemleriyle ilgili olduğu iddiasını reddetmeliyiz. Hiçbir şekilde Türkiye’nin iç işlerine karışmıyoruz. Türkiye bu zorlukları aşmak zorunda kalacak ve Türk halkı bunu başaracak. Çok güçlü bir demokrasileri var. Demokratik kurumlara ve hukukun üstünlüğüne bağlılar. Onlar bunu yaparken destek olacağız” dedi. Amerikalı yetkililerin Türkiye ile ilgili açıklamalarına değinen Rhodes, “Hukukun üstünlüğü ve bağımsız medyaya desteğimizi açıkça ortaya koyacağız” yorumunu yaptı. ABD’ye yöneltilen suçlamaların iki ülke arasındaki güven ilişkisini nasıl etkilediği sorusuna “Bence yardımcı olmuyor” yanıtını verdi. Rhodes “Açık konuşmam gerekirse, bence müttefik olduğunuzda güven konusunda koruduğumuzu düşündüğüm bir taban değer var. Ülkeler kendi siyasi sorunlarını çözmek için uğraşırken sonucu liderler ve Türkiye halkı belirleyecek” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.