ABD’li sözcü: Türkiye bir NATO müttefiki

GezeGen GezeGen     27-03-14     Dünya     ABD’li sözcü: Türkiye bir NATO müttefiki     395 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
ABD’li sözcü: Türkiye bir NATO müttefiki

ABD’li sözcü: Türkiye bir NATO müttefiki

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsü Marie Harf, düzenlediği basın toplantısı sırasında Türkiye ile ilgili yorumlarda bulundu.

Harf kendisine yöneltilen, “(Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan’ı hala ABD’nin sadık bir müttefiki olarak görüyor musunuz” sorusu üzerine, “Türkiye bir NATO müttefiki. O da Türkiye’nin başbakanı” yanıtını verdi. Harf basın toplantısında Türk hava sahasını ihlal eden Suriye uçağının düşürülmesine ilişkin açıklamalarda da bulundu. Sözcü, “Türkiye’nin (olayın oluş şekline yönelik) açıklamasından şüphelenmemizi sağlayacak bir gerekçe yok” dedi.

Harf, “Dolayısıyla, Türkiye’nin bu konuda tamamen şeffaf olduğunu belirttiğimde, bana bunların kamusal alanda tartışılıp tartışılmadığını sormuştunuz. (Görüldüğü üzere) Kamusal alanda da ifade edilmiş” dedi. Konuyla ilgili tansiyonun yükselebileceğine dair kaygılarının bulunmadığını belirten Harf, “Eğer bu yönde işaretler olsaydı, kaygılarımız olurdu ama bu şekilde işaretler yok” diye konuştu. Harf, Suriye uçağının düşürülmesini “izole bir olay” şeklinde tanımlayarak, bu nedenle konuyu Türk hükümetiyle görüşmediklerini söyledi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.