ABD’den Rusya’ya kartlı operasyon

GezeGen GezeGen     22-03-14     Ekonomi     ABD’den Rusya’ya kartlı operasyon     464 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
ABD’den Rusya’ya kartlı operasyon

ABD’den Rusya’ya kartlı operasyon

Kırım’ın ilhak eden Rusya’ya karşı yaptırımlarını genişleten ABD, ülkedeki kredi kartlarını vurdu.

ABD şirketleri olan MasterCard ve Visa, ABD’nin yaptırım listesinde olan Rus bankalarına hizmet vermeyi kesti. Yaptırım kapsamındaki Rusya Bank (Bank Rossiya) ve iştiraki Sobinbank’ın müşterileri MasterCard ve Visa kredi kartlarıyla işlem yapamıyor. Aynı şekilde ABD’nin listesinde yer alan Arkady ve Boris Rotenberg’in kontrol ettiği SMP Bank’ın müşterileri de Visa ve MasterCard kredi kartlarını kullanamıyor.

Rusya Bank özellikle Rusya’nın enerji sektöründe faaliyet gösteren müşterilere hizmet vermesiyle tanınıyor. Bu müşteriler arasında Rus devletine ait enerji devi Gazprom da bulunuyor. Hem Rusya Bank, hem de en büyük hissedarı Yuri Kovalchuk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in müttefiklerini hedef alan yaptırım listesinde yer alıyor.

Putin alay etti
Yine bankanın hissedarı olan ve dünyanın en büyük emtia ticareti şirketlerinden Gunvor’un kurucusu olan Gennady Timchenko da listede. Bankaya yönelik yaptırım kararını alaycı bir dille yorumlayan Putin, gerekirse Rus Merkez Bankası’nın Rusya Bank‘a destek olacağını belirterek, “Anladığım kadarıyla orta büyüklükte bir banka. Benim orada bir hesabım bulunmuyor. Ama pazartesi günü kesinlikle açacağım” dedi. Putin maaşını da Rusya Bank’a aktaracağını ekledi.
St. Petersburg merkezli Rusya Bank ülkenin en büyük 15. bankası konumunda.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.