ABD’de tüketici harcamaları yükseldi

GezeGen GezeGen     03-03-14     Ekonomi     ABD’de tüketici harcamaları yükseldi     399 Defa Okundu

ABD'de tüketici harcamaları yükseldi

ABD’de tüketici harcamaları yükseldi

ABD’de tüketici harcamaları Ocak ayında yüzde 0.4 yükselerek beklentinin üzerinde gerçekleşti

ABD’de tüketici harcamaları yükseldi ABD’de tüketici harcamaları, kişisel gelirlerin artmasıyla Ocak ayında beklentinin üzerinde yükselirken, ekonominin en büyük parçasının 2014 yılı başlarında istikrarlı bir büyüme gerçekleştirebileceği düşüncesini güçlendirdi. Ekonominin yüzde 70’ini oluşturan harcamalar, Ocak ayında yüzde 0.4 artarken, Aralık ayı verisi ise aşağı yönlü revize edilerek yüzde 0.1 artış şeklinde kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 76 ekonomistin tahmin medyanı harcamaların yüzde 0.1 artacağı yönündeydi. ABD’de kişisel gelirler ise Ocak ayında yüzde 0.3 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre gelirlerde değişiklik beklenmiyordu.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan veri, Amerikalıların zorlu geçen kış şartlarının etkilerini atlatmaya başladığını ve ülke ekonomisine olan güvenlerinin yükseldiğini gösteren son veriler ile aynı doğrultuda gerçekleşti. İşe alımların ve gelirlerin artmasının, konut ve hisse piyasalarındaki kazançlar ile desteklenmesinin tüketici harcamalarının sürmesine destek sağlayacağı düşünülüyor.

Societe Generale kıdemli ABD ekonomisti Brian Jones, “Tüketici harcamaları yeterli bir ivmede. Bahar aylarında istihdamda daha iyi veriler bekliyoruz. Daha fazla çalışan, daha fazla harcama anlamına geliyor” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.