ABD’de öldürücü soğuk

GezeGen GezeGen     09-01-14     Dünya     ABD’de öldürücü soğuk     373 Defa Okundu

ABD’de öldürücü soğuk

ABD’de öldürücü soğuk

Kutup girdabı ismi verilen yüzyıl soğukları ABD ve Kanada’yı etkilemeye devam ediyor. Eksi 50 dereceyi bulan soğuklar nedeniyle uyaran uzmanlar, öldürücü soğuğun 10 dakika içinde vücudu dondurarak ölüme neden olabileceğini belirtti.

ABD ve Kanada’yı etkisi altına alan Kutup girdabı 190 milyon insanı etkiledi. ABD’nin Montana eyaletinde sıcaklık Fahrenheit cinsinden eksi 62’ye kadar düştü. Eksi 50 dereceyi bulan soğuklar nedeniyle uyaran uzmanlar, öldürücü soğuğun 10 dakika içinde vücudu dondurarak ölüme neden olabileceğini belirtti.

Dün ABD ve Kanada’da 70 bölgede soğuk hava rekoru kırıldı. Sadece ABD’nin Şikago kentinde 1200 uçuş iptal edildi. Montana eyaletinde ise hava sıcaklığı Fahrenheit cinsinden eksi 62 dereceyi buldu. ABD’nin New York kenti 1896’dan bu yana en soğuk 7 Ocak’ını yaşadı. New York’ta hissedilen hava sıcaklığı eksi 23 derece oldu. Dün ABD’nin neredeyse 50 eyaletinde eksi derecede hava sıcaklıkları ölçüldü.

Kanada ve ABD’nin kuzeydoğusunu geçen hafta vuran “Herkül” adlı kar fırtınası nedeniyle on binlerce uçuşun iptal edildiği bölgede, dün de 2000’den fazla uçuş gerçekleşemedi. Yaşanan iptaller nedeniyle bazı yolcular günlerce havaalanlarında mahsur kaldı. Kara ve deniz yolu ulaşımını vuran soğuk hava sisteminden tren ve hatta şehir içi metro seferleri de etkilendi. Çok sayıda okul ve iş yerinin tatil edildiği ülkede, yaşanan kesintiler on binlerce aboneyi elektriksiz bıraktı.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.