ABD – Rusya arasında yoğurt krizi çıktı

GezeGen GezeGen     07-02-14     Dünya     ABD – Rusya arasında yoğurt krizi çıktı     428 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN

abd-rusya-arasinda-yogurt-krizi-cikti-4036450

Hamdi Ulukaya’nın kurucusu olduğu Chobani marka yoğurtlar, Amerikalı sporcuların tüketmesi için Olimpiyatlar öncesi Rusya’ya gönderildi. Ancak gümrük kurallarına uygun olmadığı söylenen 5 bin yoğurt havaalanında kaldı

Rusya ve ABD arasında gerilime yol açan Suriye krizi, Rusya’nın Edward Snowden’a sığınma vermesi ve insan hakları gibi konuların yanına yoğurt da eklendi. ABD’nin bir numaralı yoğurt markası Chobani, son dört yıldır olduğu gibi bu yıl da Olimpiyatlara sponsor oldu. Ancak Amerikan takımının tüketimi için hazırlanan 5 bin kutu yoğurt, Ruslar gümrük kurallarına uygun olmadığını söylediği için New Jersey şehrindeki Newark Havalimanı’nda rehin kaldı.

Yoğurtların Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek Kış Olimpiyatlarından önce ulaşması için araya Amerikalı senatörler girerken bir Rus yetkili yoğurtların vaktinde gelebileceğini söyledi. New York Senatörü Charles Schumer krize müdahale ederek New York merkezli Chobani adına Rusya büyükelçiliğine bir mektup yazdı, yoğurtların ticari amaçlı gönderilmediğini hatırlatarak bir defaya mahsus istisna yapılmasını istedi.
Rusya Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Gözetim Federal Servisi Başkan Yardımcısı Nikolay Vaslov ise Dairy Reporter sitesine yaptığı açıklamada, “Yoğurtların Gümrük Birliği Sertifikası yok, ikili özel bir anlaşma da yok. Amerikalı iş arkadaşlarımız, ABD kanunlarına dayanan Amerikan ihracat sertifikasıyla yoğurtları göndermeye çalıştı. Kanun kanundur, ancak bir yolunu bulabiliriz. Bu ürünlerin transferini sağlayabiliriz, çünkü şimdi Amerikan atletlerinin tüketimi için olduğunu ve pastörizasyon temeline dayandığını anladık” dedi.
New York ve Washington’daki yoğurt yanlısı siyasiler, protein zengini yoğurdun Amerikalı sporcuların günlük antrenman rejimlerinin bir parçası olduğunu söyleyerek Rusya’nın kararını protesto etmişti. Chobani’nin pazarlama müdürü Peter McGuinness ise “Yoğurdun diplomatik dokunulmazlığı olabileceğini düşünüyorum” dedi. Chobani markasının kurucusu Hamdi Ulukaya, yedi yıl önce New York eyaletinde satın aldığı yoğurt fabrikasında işleri büyüterek ABD’nin en büyük Türk/Yunan yoğurdu markasını kurmuştu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.