ABD Dışişleri Bakanı’ndan Kırım açıklaması

GezeGen GezeGen     01-03-14     Dünya     ABD Dışişleri Bakanı’ndan Kırım açıklaması     436 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
ABD Dışişleri Bakanı'ndan Kırım açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı’ndan Kırım açıklaması

Kerry, Rus meslektaşı Lavrov ile görüştüğünü belirterek “Herkesin son derece dikkatli olması gerektiğinin önemli olduğunu açıkça ifade ettim” dedi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti bölgesinde Rus askerlerinin görülmesiyle ilgili haberlere ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü belirterek, “Bunun şu anda yanlış yorumlanabileceğini ve yeterince gerginliğin olduğu bir ortamda, durumu tırmandırmamak ve yanlış mesaj göndermemek için herkesin son derece dikkatli olması gerektiğinin önemli olduğunu açıkça ifade ettim” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Holguin ile bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda gazetecilerin Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti bölgesinde Rus askerlerinin görülmesine ilişkin haberlerle ilgili sorularını yanıtlayan Kerry, bugün sabah Rus mevkidaşı Lavrov ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

ABD’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını tamamen desteklediğini ve diğer tüm uluslardan da aynı şeyi beklediklerini ifade eden Kerry, Lavrov ile Rusya’nın Kırım’daki farklı yerlerdeki silahlı personel, zırhlı araçları ve havalimanlarındaki varlıklarına dair gelen bilgileri görüştüklerini belirterek, “(Ukrayna’nın) Egemenliğinin ihlali gibi bir şeye girişmediklerini ve böyle bir şeyin niyetinde olmadıklarını belirtseler de ben yine de bunun şu anda yanlış yorumlanabileceğini ve yeterince gerginliğin olduğu bir ortamda, durumu tırmandırmamak ve yanlış mesaj göndermemek için herkesin son derece dikkatli olması gerektiğinin önemli olduğunu açıkça ifade ettim” diye konuştu.

Lavrov’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in politikaları gereği Ukrayna’nın bağımsızlığını ihlal etme niyetinde olmadıkları taahhüdünü kendisine tekrarladığını anlatan Kerry, “Ama onlar Kırım’a açıkça ilgi gösteriyor ki bu dün insanların Rusya’ya güçlü bağlılık hissettiği ve Rusya’yı çekici bulduğu yerel Rada’ya yansıdı. Bu Ukrayna’nın içinde var olan bir gerginlik. Ukrayna’nın içinde bir Doğu-Batı gerginliği var” yorumunda bulundu.

Kerry, Lavrov’a, tansiyonun düşürülmesi ve Ukrayna’yı bir araya getirmek için yapıcı şekilde çalışmayı arzuladıklarını aktardığını kaydetti. Kerry, Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili dün de Lavrov ile görüşme yapmıştı.

AA

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.