ABD astı, Meksika’da kahraman oldu

GezeGen GezeGen     04-02-14     Dünya     ABD astı, Meksika’da kahraman oldu     395 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
ABD astı, Meksika’da kahraman oldu

ABD astı, Meksika’da kahraman oldu

Yirmi yıl önce bir polis memurunu öldürdüğü gerekçesiyle ABD’nin Teksas eyaletinde idam edilen Meksikalı Edgar Tamayo, Meksika ile ABD arasında diplomatik krize yol açtı. Tamayo,kendi ülkesinde binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle bir kahraman gibi son yolculuğuna uğurlandı.

Huffington Post’un haberine göre 46 yaşındaki Meksika vatandaşı Edgar Tamayo, 1994 yılında Teksas’ta Guy Guddis adlı bir polis memurunu vurarak öldürdü.

Tamayo Austin Mahkemesi tarafından idama mahkum edildi. Ancak Tamayo’nun avukatları yargılama sırasında kendisine Meksika Konsolosluğu’ndan hukuki destek sağlanmasının engellendiği ve yeterli İngilizce bilmediği için kendisini savunamadığı gerekçesiyle cezanın düzeltilmesini istedi.

Meksika hükümeti de Amerikan hükümeti nezdinde defalarca girişimlerde bulunarak Tamayo’nun yeniden yargılanmasını istedi. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Teksas Başyargıcı Greg Abbot’ı bizzat arayarak, idam cezasının ertelenmemesi halinde iki ülke arasında diplomatik kriz çıkacağı konusunda uyardı.

Bu girişimlere rağmen Edgar Tamayo iki hafta önce zehirli iğneyle idam edildi. Tamayo’nun cesedi geçen Pazar günü memleketi olan Meksika’nın Morales eyaletine bağlı Miacatlan kentine getirildi.

Cenaze, infaza tepki gösteren binlerce Meksikalı ile Morales eyalet yöneticilerinin de katıldığı görkemli bir törenle. Ulusal kahraman gibi toprağa verildi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.