AA’dan yeni Suriye belgeleri

GezeGen GezeGen     23-01-14     Dünya     AA’dan yeni Suriye belgeleri     122 Defa Okundu

AA'dan yeni Suriye belgeleri

AA’dan yeni Suriye belgeleri

Anadolu Ajansı, daha önce yayınlanan Suriye’de savaş suçu belgelerinin benzerlerine ulaştığını duyurdu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK) tarafından Anadolu Ajansı’na Montrö’de iletilen fotoğraflarda, çok sayıda ceset görülüyor. Cesetlerdeki işkence ve yanık izleri dikkat çekiyor.

Fotoğrafların çekildiği yerlerin, Şam civarındaki askeri üsler olduğu belirtildi. AA’nın fotoğrafları yayınlamasının ardından Suriyeli muhalifler, konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyeceklerini açıkladı.

22930564

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan Soruşturma Komisyonu, AA’dan hafta başında yayımladığı işkence fotoğraflarını talep etti.
Komisyon, AA yetkililerine gönderdiği e-postada AA’nın 20 Ocak’ta yayınladığı “Suriye’deki Savaş Suçları Belgeleri” başlıklı haberini büyük bir ilgi ile takip ettiklerini ve söz konusu fotoğrafları incelemek istediklerini belirtti.

Kendilerinin de daha önceki raporlarında sık sık Suriye hükümetine ait gözaltı merkezlerindeki işkence ve cinayetlerle ilgili iddialara yer verdiklerine dikkati çeken Komisyon, “Biz de ‘inanılır, akla yatkın gerekçeler’ temelinde Suriye’deki devlete ait gözaltı merkezlerinde insanlık karşıtı suç oluşturacak oranda işkence yapıldığını belirledik” ifadesini kullandı.

Soruşturma Komisyonu, AA’dan işkence iddialarını destekler nitelikteki fotoğrafları inceleme ve raporda “Caesar” adıyla anılan tanıkla görüşme yapma talebinde bulundu.

Komisyon, AA’nın taleplerini kabul etmesi durumunda fotoğrafları Ocak ayı sonunda tamamlanacak ve martta BM İnsan Hakları Konseyi ile Güvenlik Konseyi’ne sunulacak raporuna ekleyebileceğini ifade etti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.