6.5 AY SONRA İLK TELEFON!

GezeGen GezeGen     21-02-14     Dünya     6.5 AY SONRA İLK TELEFON!     458 Defa Okundu

6.5 AY SONRA İLK TELEFON!

6.5 AY SONRA İLK TELEFON!

Başbakan Erdoğan ve ABD Başkanı Obama 6.5 ay sonra telefonda görüştü. İki liderin eskisi gibi sık konuşmaması nedeniyle ‘ilişkilerde soğuma’ yorumu yapılmıştı

ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Tayyip Erdoğan, 7 Ağustos 2013’te yaptıkları son telefon görüşmesinden 6.5 ay sonra çarşamba günü ilk kez telefonlaştı. Beyaz Saray yetkilileri Milliyet’e Başkan Obama’nın telefon konuşmasını Air Force One uçağından yaptığını açıkladı. Uzun bir aradan sonra ilk kez konuşan iki liderin gündemi ise yoğundu.
Beyaz Saray konuşmanın içeriği ile ilgili yazılı açıklamasında “Başkan Obama, Türkiye ile güçlü ve karşılıklı saygıya dayanan ikili ilişkilere verdiği önemi teyit etti ve Türkiye’nin pozitif angajman yoluyla dünyada liderlik gösterebileceğine yönelik düşüncelerini dile getirdi” ifadelerini kullandı. İki liderin Suriye’de büyüyen terörist varlığını ele almak için yakın işbirliğinin önemi konusunda mutabık kaldığı ifade edildi.

Kıbrıs için teşekkür
Ankara ve Bağdat arasında ilişkilerin gerilmesine neden olan Kuzey Irak petrolü de gündemdeydi. Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan, enerji konularında ortak zemini bulmaları için Bağdat ve Erbil’in teşvik edilmesini tartıştı. “(Liderler) iki tarafın varacağı anlaşmanın desteklenmesinin önemini ele aldı” ifadesi Türkiye’nin bu konuda iki tarafa eşit mesafede durması gerektiği şeklinde yorumlandı.
ABD, Kıbrıs’ta yeniden başlayan çözüm müzakerelerine tam destek vermişti. Konu görüşmede de gündeme geldi. Beyaz Saray “Başkan, Kıbrıs meselesinde, çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması çabalarındaki yapıcı rolü nedeniyle Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti” dedi. Erdoğan’ın, bugün Boeing 737 Barış Kartalı uçağının açılışının yapılacağını not etmesi de konuşmanın ilginç detaylarından biri oldu.
“Başkan ve Başbakan, İsrail ile normalleşme anlaşmasının hızlı biçimde sonuçlandırılmasının önemi” hakkında da konuştu. Başkan Obama geçen yıl mart ayında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Mavi Marmara olayı ile ilgili Ankara’dan özür dilemesine bizzat aracı olmuş ancak tazminat konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle ilişkiler bir türlü normalleşmemişti.

ANALİZ

‘Erdoğan talep ettİ’ vurgusu

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2011 yılında İngiltere Başbakanı David Cameron’dan sonra en çok telefonda görüştüğü dünya lideri Başbakan Erdoğan olmuştu. Obama 2012’de verdiği bir röportajda en yakın çalıştığı beş dünya lideri arasında Erdoğan’ı da saymıştı. Ancak iki lider arasındaki telefon görüşmeleri geçen yıl azaldı. İki lider 24 Haziran’da 1 saat konuştu. En son telefon görüşmeleri ise 7 Ağustos’ta gerçekleşti. Beyaz Saray, bu konuşmayla ilgili açıklamasında talebin Başbakan Erdoğan’dan geldiğini özellikle belirtti. İki lider en son 6 Eylül’de Rusya’daki G-20 zirvesinde kısaca bir araya geldi. İki liderin Suriye’ye askeri müdahalenin ciddi olarak tartışıldığı dönemde bile telefonlaşmamış olması ilişkilerin iyice soğuduğu şeklinde yorumlanıyordu. Mısır ve Suriye konusundaki fikir ayrılıklarının yanı sıra Gezi Parkı olayları ve Ankara’nın Washington’a yönelik suçlamalarının da bunda etkisi olduğu düşünülüyor.

‘Hukukun üstünlüğü’ uyarısı dikkat çekti

Beyaz Saray görüşmeyle ilgili açıklamada “İki lider küresel ekonomide güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme ihtiyacını tartıştı. Başkan Obama, finansal piyasalara güvence vermek, öngörülebilir yatırım atmosferini geliştirmek, ikili bağları güçlendirmek ve Türkiye’nin geleceğine yarar sağlamak için kökleri hukukun üstünlüğüne dayanan sağlam politikaların önemini not etti” ifadesini kullandı.

Başbakanlığın açıklaması farklı

Hukukun üstünlüğü vurgusunun Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili bir uyarı olduğu yorumları yapıldı. Başbakanlığın açıklamasında ise bu bölüm yer almadı. Bunun yerine Türkiye’ye atıfta bulunulmaksızın “para piyasalarını hukuk çerçevesinde güvence altına alacak sağlıklı politikaların önem taşıdığı” ifadesi kullandı.

Elçiler ve yazarlardan Obama’ya mektup

Freedom House gibi düşünce kuruluşları bu ay yayınladıkları raporlarda Başkan Obama’yı, Ankara’yı demokratik ilkeler konusunda uyarmaya davet etmişti. Aralarında Anne-Marie Slaughter, Michael Werz, Elliott Abrams, Eric Edelman ve Morton Abramowitz gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı 80 kişi Obama’ya mektup göndererek “Sessizlik, sadece ülkede hukukun üstünlüğünü azaltmak yolunda Başbakan Erdoğan’ı cesaretlendirecektir” demişti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.