5 yıldan fazla kullananlarda kanser riski

GezeGen GezeGen     03-04-14     HamiLeLik     5 yıldan fazla kullananlarda kanser riski     463 Defa Okundu

MAKALEME LÜTFEN PUAN VERİN
5 yıldan fazla kullananlarda kanser riski

5 yıldan fazla kullananlarda kanser riski

Samsun’da özel bir hastanede kadın hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Op.Dr. Hüseyin Akdeniz, 5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanseri riskinin arttığını söyledi.

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde bulunan özel bir hastanede görevli kadın hastalıkları uzmanı Op.Dr. Hüseyin Akdeniz, rahim ağzı (serviks) kanseri hakkında bilgi verdi. Rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirten Op.Dr. Hüseyin Akdeniz, smear/pap-smear testiyle yapılan tarama sayesinde erken tanı ve etkin tedavinin mümkün olduğunu kaydetti. Dünyada 45 yaş altı kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türünün rahim ağzı kanseri olduğunu vurgulayan Op. Dr. Akdeniz, “Bu hastalık meme ve akciğer kanserinden sonra kadınların ölümüne en çok neden olan 3’üncü kanser türüdür” dedi.

Doğum kontrol haplarının rahim ağzı kanserinin tetikleyicisi olduğuna dikkat çeken Op Dr. Hüseyin Akdeniz, “5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim ağzı kanseri riski artmaktadır. Düzenli jinekolojik muayene ve pap-smear testi rahim ağzı kanserinden korunmada yardımcıdır. Ayrıca sigara içmek de bu riski arttırmaktadır. Bazı çalışmalar vitamin ve minerallerin rahim ağzı kanseri riskini azalttığını göstermektedir. Ancak bu henüz kesin olarak kanıtlanamamıştır” diye konuştu.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.