3500 Türkmen Türkiye’ye geldi

GezeGen GezeGen     29-01-14     Genel     3500 Türkmen Türkiye’ye geldi     430 Defa Okundu

3500 Türkmen Türkiye'ye geldi

3500 Türkmen Türkiye’ye geldi

Çatışmaların sürdüğü Suriye’den kaçışlar devam ederken, güvenlik güçleri sınır hattında önlemlerini artırdı. 3500 Türkmen sınırı aşıp Türkiye’ye geldi.

KİLİS’in Elbeyli İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin Bap bölgesinde Özgür Suriye Ordusu ile El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü mensupları arasında dün başlayan çatışmalardan kaçan 3 bin 500 Türkmen, sınırı aşarak Türkiye’ye geldi. Çatışmaların sürdüğü Suriye’den kaçışlar devam ederken, güvenlik güçleri sınır hattında önlemlerini artırdı.

Şiddetli çatışmaların ardından kısa süre önce Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez İlçesi’nde kontrolü ele geçiren IŞİD mensupları, ÖSO’nun denetimindeki Muhadda Köyü’nü kuşatma altına aldı. Dün sabah erken saatlerde kontrolü ele geçirmek isteyen IŞİD mensupları ile ÖSO birliklerinin çatışması, Elbeyli İlçesi ile sınır hattındaki köylerde tedirginliğe yol açtı.

TÜRKMENLER KAÇIYOR

Çatışmalar, sınır hattındaki köylerde yaşayan Suriyeli Türkmenler arasında da korkuya neden oldu. Çatışmalarda nedeniyle ölüm korkusu yaşayan Türkmenler, dünden itibaren yürüyerek sınır hattına gelerek Türkiye’ye sığınmaya başladı. Dünden itibaren sınıra gelen Türkmenler, sınırda güvenlik noktası oluşturan jandarmaların kontrolünün ve işlemlerinin ardından Türkiye’ye alınıyor. Sınır hattındaki Beşiriye Köyü’nde, Vali Yardımcısı Ahmet Karatepe, Vedat Yılmaz, Elbeyli Kaymakamı Serap Çetin, AFAD yetkilileri de Türkmenlerin sınırdan geçişinde sıkıntı yaşanmaması için çalışıyor. Yetkililer dünden itibaren Suriye’den kaçarak Türkiye’ye gelen Türkmenler’in sayısının 3 bin 500’ü bulduğunu söyledi.

OKULLARA YERLEŞTİRİLDİLER

Yetkililer, halen gelmeye devam eden Türkmenler’i öncelikle Kilis’te bulunan konteyner kentlere yerleştirdi. Ancak, gelenlerin sayısının fazlalığı nedeniyle bazı Türkmenler Gaziantep ve Şanlıurfa’daki kamplara gönderilirken, çatışmaların durması halinde yeniden Suriye’ye dönmek istediklerini söyleyenler ise geçici olarak okul ve yurtlara yerleştirdi.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Dün başlayan ve halen devam eden çatışmalar Türkiye tarafında da tedirginliğe yol açıyor. Sık sık patlamaların duyulduğu Suriye tarafındaki çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü ileri sürülürken, yaralanan bazı ÖSO mensupları ise araçlarla getirildikleri Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan alınarak Kilis Devlet Hastanesi’nde tedavi edildi.

SINIRA ASKERİ YIĞINAK

Halen süren ve zaman zaman şiddetin arttığı çatışmalar nedeniyle Suriye sınırındaki önlemler de en üst seviyeye çıkarıldı. Çatışmaların sürdüğü bölgeye sabah saatlerinde Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan sevk edilen zırhlı araçlar ile askeri birlikler sınır hattına konuşlandırıldı. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için sınır hattında devriye görevleri de artırıldı.

ELBEYLİ’DE ENDİŞE

Birkaç kilometre uzaklarında yaşanan çatışmaların şiddetlenmesi Elbeyli İlçesi’nde yaşayanları da endişelendirdi. Güvenlik güçleri zırhlı araçlarla ve belediye hoparlörleriyle vatandaşları, sınırı aşabilecek mermilere hedef olunmaması için mecbur olmadıkça dışarı çıkılmaması konusunda anonslarla uyardı. Elbeyli ilçe sakinleri, çatışmalardan dolayı tedirgin olduklarını ifade ederek, “Suriye tarafındaki çatışmalar bizi korkutuyor. Çatışma ve patlama seslerini ilçeden duyuyoruz. Sık sık anonslar yapılarak dışarı çıkmamamız isteniyor. Biran önce çatışmaların sona ermesini istiyoruz” dedi.

SURİYELİ 500 TÜRKMEN VİRANŞEHİR KAMPINA GÖNDERİLDİ

SURİYE’nin Halep kentine bağlı Carabulus İlçesi’ndeki çatışmalardan kaçarak Gaziantep’in Karkamış İlçesi’ne gelen 500 Türkmen, otobüslerle Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’ndeki sığınmacı kampına gönderildi.

Carablus’ta, IŞİD ile İslami Cephe mensupları arasında aralıklarla süren çatışmalardan kaçan 500 Suriyeli Türkmen, sınırı aşarak Karkamış’a geldi. Burada işlemleri yapılan Suriyeli Türkmenler, Gaziantep İl Afet Müdürlüğü tarafından otobüslerle Viranşehir’deki kampa gönderildi.

GELİŞLER SÜRÜYOR

Suriye’deki çatışmalardan kaçan Türkmenler, sınırı aşarak Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Dünden itibaren gelmeye başlayan Suriyeliler, Kilis’in Elbeyli ilçesinin Beşiriye Köyü yakınlarında kurulan 2 çadırda işlemleri yapıldıktan ve sağlık kontrolünden geçirildikten sonra kamplara veya geçici konaklama merkezlerine gönderiliyor.

Sınır hattında önlemlerin en üst seviyede tutulduğu gözlenirken, Suriye tarafında çatışmalar ise sürüyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.