Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Zarrab’ın reisi son anda elden kaçtı!

  Zarrab'ın reisi son anda elden kaçtı!

  Zarrab’ın reisi son anda elden kaçtı!

  İranlı milyarderle bu hafta Antalya’da buluşacaktı! 1 numara Onur Air’in gizli sahibi çıktı

  Şüphelilerin teknik takibi fark etmesi nedeniyle yolsuzluk ve rüşvet operasyonu öne alınırken Reza Zarrab’ın ‘Reisim’ dediği İranlı milyarder Babek Zencani elden kaçtı. İran’ın ambargosunu delen isim olarak bilinen Zencani ile Zarrab bu hafta Antalya’da buluşacaktı!

  İran basını: Zarrab’ın İran’daki ortağı Zencani

  Türkiye gündemine bomba gibi düşen büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun, şüphelilerin teknik takibi fark etmesi üzerine öne çekildiği, polisin bu yüzden örgütün, ‘1 Numarası’ olduğu iddia edilen İranlı milyarder Babek Zencani’yi elinden kaçırdığı öğrenildi.

  İddiaya göre tutuklanan Reza Zarrab, bu hafta içinde Antalya’da lüks bir otelde Zencani ile buluşacaktı. Zencani’nin ABD’nin uluslararası alanda mal varlıklarını dondurma kararı aldırması üzerine, Türkiye’deki işlerini yürütmesi için kendisine, ‘Reisim’ diyen Zarrab’ı görevlendirdiği öne sürülüyor.

  Edinilen bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz’ün talimatı üzerine yaklaşık 1 yıldır teknik takip çalışmasını sürdüren Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’ne (KOM) bağlı özel ekip, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’le işadamı Reza Zarrab’ı izlerken, başka bir isme daha ulaştı. Bu 13.5 milyar dolarlık servete sahip olan 39 yaşındaki Babek Zencani idi.

  İRAN BASINI ZENCANİ’Yİ YAZDI

  1 NUMARA ONUR’UN GİZLİ SAHİBİ ÇIKTI

  Operasyonda 1 Numara olarak ifade edilen Babek Zencani’nin kontrolünde havayolu şirketi, finans kurumları ve petrol tankeri filosu bulunduğu ve bunları ambargoyu delmek için kullandığı öne sürülüyor. Zencani’nin adı Türkiye’de daha önce Onur Air ile gündeme geldi. Onur Air 2013 başında 250 milyon dolara İran asıllı Dubaili işadamı Mahdi Shams’e satılmış, sonra Zencani’nin şirketi Qeshm Airlines’a satıldığı ileri sürülmüştü. Yine Zencani’nin otobüs şirketi Ulusoy ve Varan’ın
  hisselerinin yarısını 100 milyon dolara satın aldığı iddia edilmişti.

  ŞİFRELİ MAİL ‘BULUŞALIM’ DEDİ

  İddiaya göre, telefonla kesinlikle görüşmeyen Zencani, Zarrab’la, mail yoluyla şifreli mesajlaştı. Aralık ayının son haftasında Antalya’da olacağını belirterek, hazır olmasını istedi. Antalya’nın en lüks otelinde gerçekleşmesi beklenen bu randevuyu, siber takiple öğrenen özel ekip, konuyu soruşturma savcılarına bildirdi. Ancak Zerrab’la Barış Güler’in izlendiklerinden kuşkulanması ve konuşmaların tapelere yansıması üzerine savcılık, düğmeye 17 Aralık’ta bastı. Sahte bir kimlikle, Beyrut üzerinden Antalya’ya gelmesi beklenen Zencani ile operasyondan kısa süre önce Dubai’ye uçan Zarrab’ın adamları kıl payı kurtuldu.

  KOYUN POSTUNDAN 13.5 MİLYAR DOLARA

  Babek Zencani’nin ismi, Aralık 2012’de AB’nin, 4 ay sonra da ABD’nin İran’a ambargoyu delenleri içeren kara listesinde yer almasıyla duyuldu. İran’ın önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın kendi döneminde yarı özel statüdeki bazı şirket ve kişilerin petrol ambargosunu delmesine göz yumduğu Zencani’nin de onlardan biri olduğu iddia ediliyor. İş hayatına İran’da koyun postu ticaretiyle adım atan Babek Zencani’nin 13.5 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu belirtiliyor. 39 yaşındaki Zencani, kendisini ‘ekonomik Besiç’ (İran’da kılık kıyafet kurallarına uymayanları denetleyen İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun bir alt kolu) olarak adlandırıyor.

  İRAN MB ŞOFÖRÜYDÜ

  Zencani’nin kariyerindeki en önemli kırılma noktası, 1999’da İran Merkez Bankası Başkanı Nourbaksh’ın şoförü olması gösteriliyor.

  1.208 TON ALTINI KURTARINCA ‘AFERİN’ ALDI

  Zarrab ve Zencani’nin İran’ın kuzeyindeki Tebriz’de tanıştığı, Zencani’nin, yaklaşık bir yıl önce Dubai’ye giderken şüphe üzerine ULS Havayolları’na ait kargo uçağında yapılan aramada ortaya çıkan 1.208 ton altının da gerçek sahibi olduğu belirtiliyor. İddiaya göre, Zencani’nin bu olay üzerine büyük panik yaşadığı ve ne pahasına olursa olsun bu altınların kurtarılması için Reza Zarrab’a mail yoluyla talimat verdiği, sonrasında ise soruşturmada adı geçen siyasetçiye verilen milyon dolarlık rüşvet sonucu, “değersiz maden” evrakıyla altınların Dubai’ye gönderildiği öne sürülüyor. İki hafta sonra 1.208 ton altının kurtarılmasıyla; Zencani’nin Türkiye’deki işlerini yürüten Zarrab’la temas kurarak, “Aferin gardaşım. Sen artık büyüdün. Gözüm arkada değil” diyerek tebrik ettiği öğrenildi.

  1 MİLYONLUK TEHDİTE YALANLAMA

  Reza Zarrab’ın “Bir gün Yeni Şafak Gazetesi’nden aradılar. İran’a 87 milyar Euro ihracat yaptığım ve kara para akladığımı sorduklarında bu konuda yorum yapmayacağımı, avukatlarımın buna cevap vereceğini söyledim. Avukat H.K. isimli kişi bana bu haberin metnini getirdi ve de Yenişafak Gazetesi’nde ekonomi yazarı olduğunu söyledi. Eğer 1 milyon doları vermezsem bu haberi yayınlayacaklarını söylediler. Buna dair elimde ses kayıtları da mevcuttur. Mahkemeye sunabilirim” dediği öğrenildi. Dün Yeni Şafak Gazetesi, Zarrab ile yapılan telefon konuşması kayıtlarını yayımlayarak iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti.

  “SARKUYSAN İÇİN BAKAN’DAN RİCADA BULUNDUM”

  Sarkuysan hisseleri için de konuşan Zarrab, “A.M. isimli kişi bana ‘Usulsüz şeyler var gel yönetime girelim’ dedi. Ben Sayın Bakan’la (Muammer Güler) sadece usule uygun olarak genel kurula komiserin gelmesi için ricada bulundum. Bunda ne suç var anlamadım. Rüşvet vermedim” dedi.

  ALAN’IN NEDEN İSTİFA ETTİĞİ BELLİ OLDU!

  Habertürk Gazetesi 28 Eylül’de İranlı bir işadamının ABD’ye uçuş izni kaldırılan Onur Air’i bünyesine kattıktan sonra Türkiye’de başta ulaştırma olmak üzere birkaç sektörde şirket avında olduğunu manşetine taşımıştı. O gün bu satın almalar için adı sır gibi saklanan işadamının 7-8 milyar dolarlık bir fon ayırdığını ve tüm bu satın almaları yönetmesi için de havayolu şirketlerinde başarılı yöneticiliği ile son dönemde adını duyuran Sami Alan ile anlaştığını okuyucularımıza duyurmuştuk. Dediğimiz gibi de oldu. Alan, İranlı esrarengiz patron ile el sıkışmış görevinin başına geçmişti. Ancak tarih 21 Kasım’ı gösterdiğinde ise Alan “Bana verilen sözler tutulmadı” diyerek sürpriz bir şekilde görevinden istifa etmişti. Dün Ankara büromuzdan gelen haberi okuduğumda yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Reza Zarrab’ın İran’daki bağlantılı olduğu işadamının Babek Zencani olduğunu öğrendim. Bu isim ile ilgili bir araştırma yaptığımda ise o kişinin Onur’un perde arkasındaki işadamı olduğunu gördüm. Şimdi Sami Alan’ın da 52 gün içinde Onur Air’deki koltuğu neden aniden bıraktığını da anlamış oldum.

  Okunma Sayısı ; 586

  Zarrab’ın reisi son anda elden kaçtı! Benzer Yazılar

  Irak Ordusunun Sincar’a İlerlediği Bilgisini Teyit Ettik! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Irak ordusunun Sincar’a ilerlediği ve bazı
  Erdoğan’dan Bürokratlara Mesaj: Şikayetler Alıyorum, Versin İstifasını Çeksin Gitsin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sorumluluk almaktan
  Başbakan Yıldırım’dan Özkul ve Boysan Ailelerine Taziye Telefonu Başbakan Binali Yıldırım, Münir Özkul’un kızını ve Aydın Boysan’ın
  Bu Kimlik Türkiye’de Tek! Doğum Tarihi Hanesinde Gün ve Ay Yazmıyor Karabük’te 76 yaşındaki yaşlı kadının kimliğinde ay ve gün
  Eşini kabustan çekti aldı Şile açıklarında 9 kişilik mürettebatıyla batan “Bilal Bal” isimli kuru yük gemisinde makine yağcısı

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Zarrab’ın reisi son anda elden kaçtı! Etiketler