Yunanistan kabusu yaşıyor

GezeGen GezeGen     17-07-15     Genel     Yunanistan kabusu yaşıyor     39 Defa Okundu

Yunanistan kabusu yaşıyor

Yunanistan kabusu yaşıyor

Yunanistan 52 ayrı yerde çıkan yangınlarla sarsıldı. Yunanistan’ın Mora yarımadasında sabah saatlerinde çıkan orman yangını kontrol altına alınamadı. 1 kişinin öldüğü yangın nedeniyle bölgedeki bazı köyler boşaltıldı.Lakonia’da durum kritik seviyeye ulaştı. Atina’da da yangın kabusu var.

Yunanistan’nın Mora Yarımadasında çıkan orman yangınında bir kişinin öldüğü belirtildi. Mora’nın Lakonia’da bölgesinde bulunan Neapoli kasabası yakınlarında sabah saatlerinde yüksek gerilim hatlarının kopması sonucu çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı. Çıkan orman yangınında bir köy alevlere teslim olurken, yangının çok sayıda yerleşim birimini de tehdit ettiği bildirildi.

Fransa ve İtalya’ya yardım çağrısı

Lakonia’da durum kritik seviyeye ulaşırken, söndürme çalışmalarında yetesiz kalması nedeniyle Atina, Fransa ve İtalya’ya yardım çağrısında bulundu.

Yunanistan Devlet Televizyonu’nun geçtiği yeni habere göre ülke genelinde 52 farklı yerde yangın çıktı. Şiddetli rüzgar yangın söndürme çalışmalarını zorlaştırıyor. Atina etrafında beşten fazla yerde yangın var.

Lakonia’daki durum ise oldukça kritik. Yangın kontrol altına alınamıyor. Atina havalimanına yakın Oropos bölgesinde yerleşim birimlerinin boşaltılması gündemde. Manastır ve yaz kampları boşaltılıyor. Hastaneler alarm durumuna geçti. Kundaklama ihtimaline karşı uyarılar yapılıyor.

Basına yansıyan haberlere göre Atina’daki yangın dört ayrı bölgedeki kundaklama sonucunda çıktı. Bakan Panayiotis Lafazanis ise Karea’daki yangını yerinde takip ediyor.

Yangının Vironas bölgesini tehdit ettiği belirtiliyor. Atina Karea’da manastır, sağlık ocağı ve çocukların kaldığı bir yaz kampı boşaltıldı. Nefes almakta zorlanan vatandaşlar hastanelere sevk ediliyor.

Ulusal yayın yapan televizyonlara telefonla bağlanan Monemvasia Belediye Başkanı Yannis Surlas, bölgede bazı köylerin alevler içinde kaldığını, yangının tehlikeli bir şekilde hızla ilerlediğini söyledi. Agios Nikolaos köyü muhtarı Yorgos Livanos ise köylerinin tamamen yandığını ve her yerden patlama sesleri geldiğini, yangın nedeniyle Faraklo, Lahi, Agios Nikolaos ve Mesohori köylerinde yaşayanların ise tahliye edildiklerini açıklandı.

Yunan televizyonlarının bölgeden yaptıkları canlı yayınlarda, bölgedeki yangını söndürme çalışmalarında 30 itfaiye aracı, 4 uçak ve bir helikopterin görev aldığı belirtilirken, Profiti İlia bölgesinde mahsur kalan 300 kişinin deniz yoluyla kurtarılmaya çalışıldıkları ifade edildi.

YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ACİL İNİŞ YAPTI

Haberlerinde ayrıca, bölgede yangın söndürme çalışmalarına katılan Canadair tipi bir yangın söndürme uçağının arıza nedeniyle Falakro dağına zorunlu iniş yapmak zorunda kaldığı, uçağın iki pilotundan birinin ise yaralandığı belirtildi.

Mora Yarımadası’nda 2008 yılında Zaharo ve İlias bölgelerinde çıkan orman yangınlarında 67 kişi hayatını kaybetmişti.

ATİNA’DA DA YANGIN VAR

Öte yandan, başkent Atina’nın doğusunda yer alan Ymittos bölgesinde çıkan bir başka yangında ise bir ev ile bir lokantanın yanarak kül olduğu bildirildi.

RAHİBELER MAHSUR

Öğle saatlerinde çıkan ve süratle geniş bir alana yayılan yangın nedeniyle bölgedeki çok sayıdaki yerleşim birimi boşaltıldı. Bir manastırda mahsur kalan çok sayıdaki rahibeyi kurtarma çalışmalarının devam ettiği ifade edildi. Bölgeden televizyonların canlı yayınlarına telefonla bağlanan Yunanlı köylüler her yerin duman altında kaldığını ve nefes almakta zorlandıklarını söyledi.

Bölgede esen şiddetli rüzgarlar nedeniyle yangını kontrol altına alma çalışmaları halen zorlukla sürdürülüyor. Yangın söndürme çalışmalarına 18 itfaiye aracı ve iki helikopterin yanı sıra bölgede yaşayanlar katılıyor.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.