Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Yoğuşmalı rekabet

  Yoğuşmalı rekabet

  Yoğuşmalı rekabet

  GELİŞEN teknoloji hayatımızda büyük yer edinen ısınma alanında kendini gösteriyor. Akıllı konseptiyle sürekli yenilenen ısınma teknolojileri verimliliği arttırdığı gibi kullanıcıların elektrik veya doğalgaz faturalarını da düşürmeyi başarıyor.

  ISINMA teknolojilerinin temeli yaklaşık 130 yıl öncesine dayanıyor. İlk elektrikli ısıtıcının yapıldığı 1887 yılında ilk akkor flamalı elektrikli ısıtıcı yapıldı. O dönemlerden günümüze teknolojiden yararlanarak verimlilik artırılmaya devam ediliyor. Elektrikli ısıtıcılar düşük tüketime yönelik teknolojik yeniliklerle yola devam ederken; kombiler, klimalar ‘cep’ten kontrol edilebilir hale geldi. Akkor flamanlı yani eski tip 1800 wattlık elektrikli ısıtıcının bir saat kullanılmasıyla 64 kuruşluk elektrik harcanıyordu. ‘Infrared’ yani kızılötesi ısıtıcılar ise, sahip olduğu teknolojilerle belirli bir noktayı ısıtarak oda sıcaklığını daha hızlı yükseltebiliyor. İnfrared ısıtıcıların 1800 wattlık modeli de bir saatte 64 kuruşluk elektrik harcasa da odayı daha hızlı ısıttığı için termostatlar devreye girerek cihazın 1 saat içinde daha az çalışmasını ve daha az elektrik harcamasını sağlıyor. Elektrikli ısıtıcılara son dönemlerde farnlı modeller de eklendi. Normal bir elektrikli ısıtıcının önünde çalışan fan ile odanın daha ısınması sağlanıyor. Böylece elektrik kullanımı biraz daha az yapılabiliyor.

  CEPTEN KONTROL

  Isıtma konusunda teknolojiden yararlananlar arasında kombiler de bulunuyor. Hermatik olarak adlandırılan kombilerin yerine yoğuşmalı kombiler daha az tüketimle dikkat çekiyor. Yoğuşmalı kombilerde yanma işlemi gerçekleştikten sonra gazın içerisinde bulunan nem yoğunlaşarak çıkan buharlaşma ısısını da kullanıyor. Böylece aynı gaz oranıyla daha verimli bir ısınma gerçekleştirilebiliyor. Paylaşılan bilgilere göre yoğuşmalı kombiler, hermatik kombilere göre yüzde 30’a kadar doğalgaz kullanımını azaltıyor. Yoğuşmalı kombilerle, hermetik kombiler arasında ciddi verimlilik farkları da bulunuyor. Örneğin bir apartman dairesi için hermetik kombiler ortlama 2.80 metreküp gaz harcarken bu rakam yoğuşmalı kombiler de ortlama 2.50’ye iniyor. Fiyat konusunda ise hermetik kombi fiyatları 1200 lira civarında. Yoğuşmalı kombiler bu rakam yaklaşık 1800 lira olarak belirtiliyor. Öte yandan akıllı telefonlarla birlikte kombiler cepten kontrol edilebiliyor. Yeni nesil olarak adlandırılan teknolojilerle kombiler internete bağlanarak uzaktan ısıtma kontrolü sağlanabiliyor. Isınma için kullanılabilen klimalar da ‘cep’ten kontrol gibi özelliklerle kullanıcılara sunulmaya başlandı. Özelikle A sınıfı elektrik tüketimine ulaşan klima modellerinin bir saatlik harcaması yaklaşık 40 kuruşa denk geliyor.

  Akıllı termostat

  Isınma teknolojileri akıllanarak da gelişmeye devam ediyor. Örneğin, tüm dünyada ses getiren bir proje olan ‘Nest’ markalı akıllı termostatlar, ısıtıcılara veya soğutuculara bağlanıyor. Hemen hemen tüm cihazlarla uyumlu olarak çalışabilen cihaz, Wi-Fi üzerinden internete bağlanıyor ve kullanıcıların ‘cep’inden kontrol edilebiliyor.
  HAFTANIN TRENDİ
  3 dakikada yatağı ısıtıyor
  KIŞ gecelerinde soğuk, yaz gecelerinde ise yatağın sıcak olması hemen hemen herkesin rahatsız olduğu konular arasında yer alıyor. Bu konuya en gelişmiş çözüm yine teknolojiden geldi. ‘BedJet’ adında bir cihaz tasarlayan girişimciler, yatağa uygun geliştirdikleri bir fan sistemiyle yatağı ısıtıp soğutabiliyor. Ayakkabı kutusu büyüklüğündeki cihaz, yatağın köşesine monte ediliyor. Kullanıcılar istedikleri ısıya göre fanı ayarlayabilerek yatağı ısıtıp veya soğutabiliyor. BedJet, yatağın altına saklanabiliyor ve tüm kontrolleri bir akıllı telefon uygulaması üzerinden yapılabiliyor. Kitlesel fonlama platformu yer alan proje, 299 dolarlık fiyatla kullanıcılarla buluşacak.

  OYUN DÜNYASI
  Ghost rider ‘savaşa’ hazırlanıyor
  HAYALET sürücü olarak beyaz perdede yer alan ve bir Marvel karakteri olan ‘Ghost rider’ oyun dünyasına da adım atıyor. Geçen günlerde yeni kahramanlarını ve süper kötülerini duyuran Marvel Heroes, Ghost Rider’ı oyunseverlere sunmaya hazırlanıyor. Yeni eklenti paketini güncelleyen şirket, oyunda Asgard’a yapılacak olan savaşa yeni görevler de ekliyor. Odin’in taht odasında yer alan Ghost Rider ile daha da ilginç bir hal alıyor.

  Okunma Sayısı ; 501

  Yoğuşmalı rekabet Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Yoğuşmalı rekabet Etiketler