Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Yağmur yoksa cari açık var!

  Yağmur yoksa cari açık var!

  Yağmur yoksa cari açık var!

  Kuraklık elektrik üreten barajları susuz bıraktı, elektrikte doğalgaz öne çıktı. Hava şartları bu şekilde devam ederse Türkiye’nin gaz faturası 1.4 milyar dolar kabaracak.

  Türkiye’yi etkisi altına alan sıcak havalar enerji sektörünü de olumsuz etkiliyor. Kuraklık yüzünden elektrik üretiminde hidorelektrik santrallerinde üretilen elektrik miktarı azalırken, doğalgaz çevrim santralleri tam gaz çalışıyor. Elektrik üretiminde doğalgazın payı yüzde 44’ten yüzde 47’e yükselirken, beklenen yağışların gelmemesi halinde bu rakamın yüzde 50’ye kadar çıkmasından endişe ediliyor. Elektrik üretiminde doğalgazın payının artması Türkiye’nin daha fazla gaz ithal etmesi anlamına geliyor.

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından hazırlanan projeksiyona göre doğalgaz tüketimi bu yıl 46.5 milyar metreküp olacaktı. Ancak Enerji yönetimi ve EPDK yaşanan son gelişmeler ışığında bu rakamı revize etti. Yeni projeksiyona göre bu yıl doğalgaz tüketimi 50 milyar metreküp olacak. Yani tüketim hedeften 3.5 milyar metreküp daha fazla olacak. Doğalgazın 1000 metreküp ortalama fiyatının 400 dolar olduğu düşünüldüğünde bu da 1.4 milyar dolarlık ilave bir yük demek.

  Elektriğin %47’si gazdan

  Enerji Bakanlığı verilerine göre geçtiğimiz yıl tüketilen 245 milyar kilovat saat elektriğin yüzde 44’ü yani 105 milyar kilovat saatlik bölümü doğalgaz ile çalışan santrallerden elde edildi. Kömür yüzde 25.4 ile ikinci sırada yer alırken, hidroelektrik yüzde 25 ile üçüncü sırada kaldı. Rüzgar ise yüzde 3.1 katkı sağladı. 2014 yılının ilk üç aylık verilerine göre tablo oldukça vahim. Ocak- Mart döneminde toplam toplam 61 milyar kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirildi. Bunun 28.8 milyar kilovatlık bölümü yani yüzde 47’si doğalgaz santrallerinden elde edildi. Aynı dönemde termik santrallerin payı da yüzde 28.5’a yükselirken, hidroelektrik santrallerinin payı yüzde 18’e kadar geriledi. Rüzgâr da yüzde 3 olan payını korudu.

  Zam baskısı artıyor

  Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Önder Karaduman, “Türkiye büyüyor ve büyümeye de devam edecek. Artan elektrik talebini 2 yolla karşılamak mümkün. Ya doğalgaz santrallerinden karşılarsınız ya da ithal edersiniz. Enerji yönetimi her ikisini de gündemine almış durumda. Ancak doğalgaz santrallerinin bu dönemde biraz daha önce çıkacağını söyleyebiliriz” dedi. Karaduman, elektrik üretiminde doğalgazın payının artmasının fiyatlar üzerinde baskı oluşturacağını belirterek, “Bu durumda elektriğe zam da gündeme gelebilir” yorumunu yaptı.
  zz

  Okunma Sayısı ; 531

  Yağmur yoksa cari açık var! Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Yağmur yoksa cari açık var! Etiketler