Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Uykusuzluk sorununuz mu var

  Uykusuzluk sorununuz mu var

  Uykusuzluk sorununuz mu var

  Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız veya sık sık uyanıyorsanız beslenmenizi bir gözden geçirin. Yapılan bir çalışma sonucuna göre uykusuzluk sorunu yaşayan kişilere 3 hafta boyunca triptofandan zengin besinler verildiğinde uyku düzenlerinde olumlu değişiklikler olmuş.

  Bazı yiyecekleri tükettikten sonra uyku hali daha sık görülür. Bunun nedeni bu yiyeceklerin triptofandan zengin olmasıdır. Triptofan bir amino asittir ve serotonin salgılanmasını sağlar. Serotonin ise karanlık oluştuğunda melatonine dönüşür ve uyku hali başlar.
  Bu yiyecekleri daha sık tüketin
  Yulaf
  Serotonin salgılanmasını artıran yulaf sinir sistemi için önemli bir besin, sakinleştirici ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bu besini kahvaltıda, ara öğünde tüketmeniz mümkün.

  Demirden zengin besinler
  Demir eksikliği yaşayan kişilerde uykusuzluk da görülebilmekte. Demirden zengin besinlerle gerekirse supleman takviyesi ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

  Hindi
  Triptofandan zengin olan hindi eti serotonin salgılanması için önemli bir aminoasit

  Melisa ve Papatya çayı
  Rahatlatıcı etkisinden dolayı uyku öncesinde tüketildiğinde faydası olabilmektedir.

  Ilık süt
  Triptofan içermesi nedeniyle uyku öncesi ılık süt tüketimi uykusuzluk sorunu yaşayanlar için ideal.

  Badem ve fındık
  Uygun miktarda tükettiğinizde içeriğindeki magnezyumdan dolayı kas gevşetici, triptofandan dolayı sakinleştirici etkisi bulunmakta.

  Ispanak
  Klorofil ve magnezyumdan zengin olan ıspanak yine uykusuzluk yaşayanlar için ideal besinlerden.

  Ya uzak durun ya da azaltın
  Alkol
  Tüketim miktarına göre sakinlik hissi verebilen ama fazla tüketildiğinde uykusuzluk sorunu yaşatan alkolü dikkatli tüketmenizde fayda var.

  Sigara
  Birçok kişi sigara içtiğinde sakinleştiğini söylese de nikotin güçlü bir uyarıcıdır. Uykuya geçmekte zorluk oluşur, geç kalkma isteği vardır.

  Kafein içeren içecekler
  Kahve, koyu çay, enerji içecekleri, çikolata içeriğindeki kafeinden dolayı uyarıcı etki yapar, uykusuzluk sorunu yaşayanların daha az tüketmesi gerekmekte.

  Akşam yemeğini geç yemeyin
  Geç saatlerde tüketilen akşam yemeği sindirim sorunları oluşturacağından uykusuzluk sorunu yaşatabilir. Ya hafif seçeneklerle geçiştirmek yada uyku saatlerini değiştirmek etkili olacaktır.

  Okunma Sayısı ; 467

  Uykusuzluk sorununuz mu var Benzer Yazılar

  Islak saçla uyumanın zararları Yoğun bir günün ardından duşa girmek kadar rahatlamaya yardımcı bir şey yok. Fakat bu rahatlık saçlarınızı
  Cinsel hastalık belirtileri Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olarak görülen cinsel hastalık belirtileri sizlere bu tarz bir hastalığa sahip
  Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava
  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Uykusuzluk sorununuz mu var Etiketler