Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Uçak korsanı böyle yakalandı

  Uçak korsanı böyle yakalandı

  Uçak korsanı böyle yakalandı

  Kharkiv-İstanbul seferini yapan uçağı Rusya’ya kaçırmak isteyen Ukraynalı hava korsanının dakika dakika yakalanış hikayesi. Pilot İlyas Karagülle ‘Soçi’ye gidiyoruz’ dedi. Işıkları kapatıp, Sabiha Gökçen’e indirdi.

  İşte Ukraynalı hava korsanına düzenlenen operasyonun ayrıntıları…

  – CUMA akşamı Kharkiv-İstanbul rotasında ilerleyen Boeing 737-800 tipi uçağın 2F numaralı koltuğunda oturan Artem Kozlov ayağa kalkarak “Cep telefonuma bağlı olarak bagajımda bomba var” dedi.
  – UÇAĞIN rotasını Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Rusya’nın Soçi kentine çevrilmesini istedi.
  – DENEYİMLİ Kaptan Pilot İlyas Karagülle, bomba tehdidinde uygulanması gereken prosedürleri uygulayarak, ‘hi-jack’ (kaçırıldık) sinyali gönderdi.
  – KOKPİTTEKİ ekrandan korsanın kabindeki her hareketini dikkatle takip eden deneyimli Karagülle, “Tamam Soçi’ye gidiyoruz” diyerek oyaladı.

  ÖZEL HAREKAT KOKPİTTEN GİRDİ

  – NORMALDE saat 18.30’da Sabiha Gökçen’e inmesi gereken uçak, önündeki trafik boşaltılarak saat 18.02’de piste teker koydu. Kaptan pilot, kabin içi ışıkları kapatarak karartma uyguladı. Hava korsanı Soçi’ye indiklerini zannederken, uçak Sabiha Gökçen’de güvenli bir alana park ettirildi.
  – KAPTAN Pilot İlyas Karagülle bir yandan hava korsanını teslim olması için ikna etmeye çalışırken, yerde tertibat alan Özel Harekat timleri en kötü senaryoya göre tüm hazırlıklarını tamamladı. Yaklaşık 4 saat süren ikna çalışmaları başarılı olamayınca düğmeye basıldı ve uçağa operasyon yapılmasına karar verildi. Kilitli olan ve korsanın girmeyi başaramadığı kokpit camından iki özel harekat polisi uçağa girdi. Bu sırada uçağın ikinci pilotu oldukça dar olan kokpitte özel harekat polislerine manevra alanı açmak için yine kokpit camından uçağı terk etti.

  BANA ZARAR GELİRSE BOMBA PATLATIRLAR

  UÇAKTA bulunan yolcular, yaşadıklarını anlattı:

  MEHMET TUTAR: Küçük bir tartışma yaşandı. Ardından uçağı kaçıran kişi sakinleştirildi. Soçi’ye acil iniş yapılacağı söylendi. Uçak iniş yaptığında telefonların açık olduğunu ve görüntü alındığını görünce Soçi’de olmadığımızı anladık.
  MESUT KOÇ: Korsan “Üzerimde bomba var, bomba patlatacağım” dedi. Kabin amirleri olayı oldukça sakin şekilde karşıladı.
  GÖKHAN YILDIRIM: Kendisine zarar verilmesi halinde, başka arkadaşının bombayı etkili hale getireceğini söyledi. Yabancılarda panik vardı. . Biz ortamı yumuşatmaya çalıştık.

  EZAN KESİLİNCE RUSYA’DA ZANNETTİ

  – HAVA korsanı; iyi derecede Rusça bilen, rehine kurtarma konusunda eğitim almış bir emniyet amirinin dört saatlik çabasıyla tüm yolcuları bırakmayı kabul etti. Korsanın Soçi’de olduğunu zannetmesi için havalimanı çevresindeki camilerin ezan sesleri kesildi. Ukrayna’yla temasa geçilerek X-Ray incelemesi istendi, bomba olmadığı belirlenince Özel Harekat kokpitten içeri sızdı. Kısa süreli boğuşmanın ardından korsan yakalandı.

  TERÖR DEĞİL BİREYSEL SALDIRI

  ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yolcu uçağının kaçırılmak istenmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: Terör saldırısı değil, bireysel bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Olimpiyatlara yapılan tepki mi, yoksa Ukrayna’ya yönelik bir tepki mi bilmiyoruz. Soruşturmayı arkadaşlarımız yürütüyor.

  Kaynak: Akşam

  Okunma Sayısı ; 640

  Uçak korsanı böyle yakalandı Benzer Yazılar

  Habur’da gece tatbikatı! Zırhlı araçlar hızlı manevra ile geçiş yaptı Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak sınırındaki Şırnak’ın
  Adil Öksüz’ün serbest bırakılmasına ilişkin davada itiraf geldi Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sözde “Hava Kuvvetleri
  İstanbul Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı’ndan Kalaşnikof’lu Paylaşım İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcısı Deniz
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Torunu Canan Aybüke İçin Alışveriş Yaptı Cumhurbaşkanı, altıncı ve en küçük torunu Canan Aybüke için kıyafet
  TSK, Asker Üniformalarındaki Göktürkçe “Türk” Yazısını ve Bozkurt Armalarını Yasakladı Türk Silahlı Kuvvetleri, HDP’nin

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Uçak korsanı böyle yakalandı Etiketler