Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • twitter kapatıldı

  twitter kapatıldı

  twitter kapatıldı

  Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden olan Türkiye’de de milyonlarca kişinin kullandığı twitter’a erişim, dün gece yarısından itibaren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından bir dizi mahkeme kararı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dün yaptığı başvuru doğrultusunda bütünüyle engellendi.

  Başbakan Erdoğan’ın “Twitter mwitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız” açıklamasından saatler sonra Başbakanlık’tan “mahkeme kararları uygulanmıyor, twitter kapatılabilir” açıklaması geldi.
  TİB de gece yarısı Twitter’ı erişime kapattı. Binlerce kişi, farklı sosyal paylaşım sitelerinden karara tepki gösterirken hukukçular da toplu davalar açma çağrısında bulundu. TİB’in ilgili sayfasında twitter için “TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ifadesi yer aldı.
  Başbakan Erdoğan’ın dün yaptığı, “Çok ilginç. Bu twitterlar falan var ya. Şimdi mahkeme kararı çıktı, Twitter mwitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız.” açıklamasından saatler sonra, Başbakanlık Basın Müşavirliği’nden de mahkeme kararlarını uygulamadığı için Twitter’ın kapatılabileceği açıklaması geldi. Bu açıklamayı ise Türkiye’nin dört bir yanından internet kullanıcılarının farklı sosyal paylaşım sitelerindeki “Twitter’a erişemiyoruz” mesajları izledi. Twitter’ın ana sayfasında siteye erişimin engellendiğine yönelik herhangi bir ifade ve mahkeme kararı yer almazken erişimi engelleme yetkisine sahip olan BTK’nın sayfasında Twitter için, “TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ifadesi yer aldı.
  Twitter’ın ana sayfasında herhangi bir ifadenin yer almamasına karşın farklı sosyal paylaşım sitelerinde twitter’ın kapatılmasına yönelik bir dizi mahkeme kararının bulunduğunu gösteren paylaşımlar yapıldı. Bu paylaşımlara göre TİB dün itibariyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin ve İstanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nin şubat başından bu yana farklı tarihlerde verdikleri kararlar doğrultusunda koruma tedbiri uyguladı. Bu kararların gerçek olduğu kısa bir süre sonra anlaşıldı. TİB’in yasaklı sitelerle ilgili sorgu sayfasında bu kararlar nedeniyle twitter’ın kapatıldığı bilgisine yer verildi.
  Farklı DNS ayarlarına sahip olan az sayıda kullanıcı ise bir dönem yasaklı olan Youtube’un farklı yöntemlerle kullanılabildiği şekilde twitter’ı kullanabildi.

  Hukuki girişim yolda
  Dünyadaki en büyük sosyal paylaşım sitelerinden olan, çok az sayıda ülkede yasaklanan twitter’a yönelik erişimin engellenmesi binlerce kişinin büyük tepkisine yol açtı. Gece boyunca internet kullanıcıları arasında farklı yöntemlerle twitter’a nasıl girilebileceğine yönelik paylaşımlar yapıldı. Çok sayıda hukukçu da bugünden itibaren AİHM ve Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere çeşitli mahkemelere iletişim özgürlüğünün engellendiği gerekçesiyle toplu başvurular yapılabileceğine yönelik paylaşımlarda bulundu.

  ABD VE AB’DEN BÜYÜK TEPKİ

  Twitter’ın Türkiye’de mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, akşam saatlerinde konuyla ilgili görüş soran gazetecilere, yasağa tepki gösteren bir açıklama gönderdi. Ay başında Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki’nin Türkiye’de sosyal medya sitelerine yasaklar getirilebileceği yönündeki haberlere getirdiği yoruma gönderme yapılan açıklamada şöyle denildi: “Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, sosyal medya sitelerinin kapatılabileceği yönündeki her türlü öneri sonrası son derece endişeli olmaya devam ediyoruz. Demokrasiler, kamudaki seslerin çeşitliliği ile güçlenirler. Bağımsız ve özgür bir medya, demokrasinin, açık toplumun esas unsurudur ve resmi şeffaflığı, hesap verebilirliği sağlamada hayatidir.”

  DAHA ÖNCE SÖYLEDİLER

  ABD Yönetimi, Türkiye’deki sosyal medya sitelerine yönelik olası engellemeler konusundaki kaygılarını ilk olarak iki hafta önce dile getirmişti. Sözcü Psaki, günlük basın toplantısında Başbakan Erdoğan’ın 30 Mart seçimlerinden sonra sosyal medya siteleri YouTube ve Facebook’un kapatılabileceğine ilişkin sözlerini değerlendirerek kaygı duyduklarını belirtmişti. Üst düzey bir yetkili, akşam saatlerinde geçilen kaygı ifadesinin ötesinde ABD Yönetimi’nin yasakla ilgili daha kapsamlı bir açıklama üzerinde çalıştığını da teyit etti.

  TEHLİKEYİ TEYİT ETTİ

  Öte yandan Washinton’daki önde gelen sivil toplum örgütleri de teker teker Türkiye’deki Twitter yasağını kınayan basın bültenleri hazırlamaya başladı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden Delpine Halgand, kapsamlı bir açıklama yapmaya hazırlandıklarını belirtirken, “Bu son gelişme, Türkiye’nin özgür basından tehlikeli bir şekilde uzaklaştığını teyit ediyor” dedi.

  AB’DEN İLK AÇIKLAMA

  Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejilerinden sorumlu üyesi Neelie Kroes ise attığı mesajda “Türkiye’deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir” dedi.

  Okunma Sayısı ; 565

  twitter kapatıldı Benzer Yazılar

  Başbakan Yıldırım’dan Özkul ve Boysan Ailelerine Taziye Telefonu Başbakan Binali Yıldırım, Münir Özkul’un kızını ve Aydın Boysan’ın
  Bu Kimlik Türkiye’de Tek! Doğum Tarihi Hanesinde Gün ve Ay Yazmıyor Karabük’te 76 yaşındaki yaşlı kadının kimliğinde ay ve gün
  Eşini kabustan çekti aldı Şile açıklarında 9 kişilik mürettebatıyla batan “Bilal Bal” isimli kuru yük gemisinde makine yağcısı
  Erdoğan: Bağımsız Filistin’in vücut bulması gerek! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi ile Çad’da ortak basın
  Üç il için Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete’de yayımlandı Ankara, Kayseri ve Konya’da bazı alanların kentsel dönüşüm ve

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  twitter kapatıldı Etiketler