Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Türk-Alman işbirliği ‘bilim’le güçlenecek

  Türk-Alman işbirliği ‘bilim’le güçlenecek

  Türk-Alman işbirliği ‘bilim’le güçlenecek

  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk-Alman Bilim Yılı etkinliklerinin, iki ülke arasında işbirliğini daha üst seviyelere çıkaracağını söyledi

  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk – Alman Bilim Yılı etkinliklerinin insanların ve kurumların kendilerini geliştirmesini sağlarken, iki ülke arasındaki işbirliğini de daha üst seviyeye taşıyacağını söyledi.
  Bakan Işık, Berlin’de 2014 Türk-Alman Bilim Yılı resepsiyonuna katıldı. Berlin Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyonda Işık, Almanya’da oturan işadamı, sanayici, bilimadamı ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle biraraya geldi.

  Ortak projeler geliyor
  Türk Alman Bilim Yılı’nda akademisyenler arası, üniversiteler arası, araştırma merkezleri arasındaki işbirliğini çok daha üst seviyeye çıkarmak istediklerini belirten Işık, pek çok ortak projeyi birlikte hayata geçirmeyi ve geleceğin teknolojilerine birlikte hazırlanmayı hedeflediklerini ifade etti. Işık, hem Türkiye hem de Almanya’nın önemli sektörlerde işbirliğini ve güçbirliğini daha da artırmayı önemsediklerini kaydetti.
  Türk Alman Bilim Yılı vesilesiyle iki ülkede çok önemli etkinliklerin yapılacağını ve bundan büyük heyecan duyduğunu söyleyen Bakan Işık, iki ülkenin bilim insanları, araştırmacıları ve üniversiteleri arasında birçok ortak proje yürütüldüğüne değindi. Ayrıca bu yıl gerçekleştirilecek etkinliklerle ilişkilerin yeni bir boyut ve derinlik kazanacağını vurguladı.
  Bakan Işık, Türk Alman Bilim Yılı’nı çok önemsediklerini belirtti. Türk-Alman ilişkilerinin, geçmişteki gibi çok güçlü olduğunu belirten Işık, şunları söyledi:

  ‘Daha sıkı işbirliği’
  “Bu yıl kurulacak işbirliğinin hem Türkiye ve Almanya’ya, hem de bölgeye önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle akademisyenler arasındaki işbirliğinin daha fazla güçlenmesini istiyoruz. Burada çok önemli Türk toplumu var. Artık o Türk toplumu Almanya’da sadece meslek eğitiminden değil, akademik eğitimden de geçti. Girişimci ve akademisyen sayısı ciddi derecede arttı.”
  Işık, Almanya’nın güçlü olduğu nano teknolojisi, ilaç teknolojisi gibi anahtar teknolojilerde birlikte Ar-Ge yapmayı ve birlikte çalışmayı önemsediklerini ekledi.

  Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Ar-Ge laboratuvarı DAI-Labor’un Direktörü Prof. Dr. Şahin Albayrak, Bilim Yılı töreninde biraraya geldiler.

  Tersine beyin göçü
  ‘Tersine Beyin Göçü’ çalışmalarını hızlandıran TÜBİTAK, bugün Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenecek, “Hedef Türkiye Çalıştayı”nda Avrupa’daki Türk bilim insanlarına eve dönüş daveti yapacak. İlk kez Avrupa’da yapılacak çalıştaya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katılacak.
  Yurtdışındaki Türk bilim insanlarının geri dönüşüne yönelik son yıllarda başlatılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı. 2007-2013 yılları arasında Avrupa Birliği Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları ile 209 araştırmacı Türkiye’ye geldi. Ayrıca 2008-2013 yılları arasında TÜBİTAK BİDEB Bursları ile 1790 bilim insanı Türkiye’ye araştırma amacıyla geldi.

  Proton hızlandırıcıyı inceledi
  Berlin’deki Teknoloji Merkezi’ni ziyaret eden Işık, merkezle ilgili bilgi aldıktan sonra Helmholtz Merkezi’ndeki Bessy isimli proton hızlandırma tesisinde incelmelerde bulundu.
  Işık, ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda iki ülke açısından önemli olduğuna dikkati çekerek, “Bu yıl bu noktada önemli bir fırsat görüyoruz. Almanya’nın teknolojideki geldiği seviyeden Türkiye olarak biz de istifade etmenin yollarına bakıyoruz” dedi.

  Okunma Sayısı ; 537

  Türk-Alman işbirliği ‘bilim’le güçlenecek Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Türk-Alman işbirliği ‘bilim’le güçlenecek Etiketler