Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor?

  Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor?

  Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor?

  Tırnaklarınızın sağlığınıza dair birçok ipucuna sahip olduğunu biliyor muydunuz?

  Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler, renk değişimleri ve bunun gibi daha birçok belirti vücudunuzdaki hastalıkların belirtileri olabiliyor.

  Tırnaklar ve sağlığınızla ilgili ipuçları nelerdir?

  Doktorburada.com uzman doktorlarından Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner, tırnakların sağlıkla ilgili neler ifade ettiği hakkında bilgiler verdi.

  Doktorburada.com uzman doktorlarından Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner’in belirttiği üzere, tırnaklarda meydana gelen değişiklere dikkat etmek gerekiyor çünkü bu değişiklikler hastalıkların ilk belirtileri olabiliyor. Tırnakta meydana gelen anomalilerin büyük bir bölümü zararsız ama gene de ihmal etmemenizde fayda var.

  Unutmayın, tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla yakından ilgilidir. Tırnaklarınızdaki bulgular hakkında endişeleriniz varsa tavsiyemiz, dermatoloğunuza danışmanız yönünde.

  Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner, tırnaklarınızın sağlığınızla ilgili neler ifade edebileceğini aşağıdaki şekilde belirtiyor:

  Soluk Tırnaklar
  Sahip olduğu renginden çok daha soluk olan tırnaklar; anemi, kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

  Beyaz Tırnaklar
  Tırnakların yüzeyi tamamen beyaz ya da beyaza dönükse başta hepatit olmak üzere karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

  Sararmış Tırnaklar
  Sararmış tırnaklar en çok mantar enfeksiyonlarının belirtisidir. Eğer enfeksiyonun şiddeti artarsa tırnak batması meydana gelebilir. Ayrıca sararmış tırnaklar tiroid, akciğer, şeker hastalığı ve sedef hastalığı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

  Mavi ve Mor Renkteki Tırnaklar
  Tırnakların mavimsi ve mora yakın bir tona sahip olması vücudun yeterli miktarda oksijen alamadığı anlamına gelebilir. Mavi ve mor tırnaklar, zatürree gibi akciğer enfeksiyonlarının da belirtisi olma riskine de sahip. Ayrıca bazı kalp hastalıkları tırnakta mavi çizgilerin oluşmasına da neden olabiliyor.

  Soyulan tırnaklar

  Tırnak yüzeyinde pürüzler ve çukurlar meydana gelmişse bu sedef hastalığı ya da inflamatuar artrit hastalığının erken bir belirtisi olabilir.

  Tırnaklarda Çatlama

  Sık sık çatlayan hassas tırnaklar tiroid hastalığı ile bağlantılıdır. Sarımsı bir renk tonu ile birlikte tırnaklarda meydana gelen çatlama ise daha çok mantar enfeksiyonu belirtisidir.

  Tırnak altındaki koyu çizgiler

  Tırnak altında koyu çizgiler gözlemleniyorsa derhal bir doktora başvurulmasında fayda var. Çünkü bu çizgiler cilt kanserinin belirtisi olabiliyor.

  Tırnak Yeme

  Tırnakların yenmesi kişinin eskiden edindiği bir alışkanlıktan daha çok anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik hastalıklarla bağlantılı olabiliyor.

  Okunma Sayısı ; 505

  Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor? Benzer Yazılar

  Islak saçla uyumanın zararları Yoğun bir günün ardından duşa girmek kadar rahatlamaya yardımcı bir şey yok. Fakat bu rahatlık saçlarınızı
  Cinsel hastalık belirtileri Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olarak görülen cinsel hastalık belirtileri sizlere bu tarz bir hastalığa sahip
  Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava
  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili neler söylüyor? Etiketler