Teksas baskılara kulak tıkadı Meksika vatandaşını idam etti

GezeGen GezeGen     23-01-14     Dünya     Teksas baskılara kulak tıkadı Meksika vatandaşını idam etti     152 Defa Okundu

Teksas baskılara kulak tıkadı Meksika vatandaşını idam etti

Teksas baskılara kulak tıkadı Meksika vatandaşını idam etti

ABD’nin Teksas eyaletinde, Meksika vatandaşı Edgar Tamayo Houston’da 20 yıl önce bir polis memurunu öldürmekten suçlu bulunmasının ardından dün gece idam edildi.

Tamayo için af çağrısında bulunulmuş, Meksika hükümeti ve ABD Dışişleri Bakanlığı da infazı durdurmak için Teksas yönetimine baskı yapmıştı.

Tamayo’nun zehirli iğneyle idam edilmesine neden olan olay ise Ocak 1994’te yaşanmıştı.

Yetkililer, 46 yaşındaki Tamayo’nun ölümcül dozda pentobarbital verildikten 17 dakika sonra öldüğünü açıkladı. Tamayo’nun infazı, Temyiz Mahkemesi’nin son dakikada yapılan başvuruları karara bağlaması için üç saat ertelenmişti.

Teksas’ta bu yıl idam edilen ilk mahkum olan Tamayo, 1994’te 24 yaşındaki polis memuru Guy Gaddis’i öldürmekten suçlu bulunmuştu.

Tamayo’nun infazını izleyenler arasında Gaddis’in annesi ve iki kardeşi de vardı.

Meksika, Tamayo’ya kendi hükümetinden yardım isteme hakkı olduğunu bildirmeyen ABD’nin 1963 Viyana Konvansiyonu’nun Konsolosluk İlişkileri’ne ilişkin bölümünü ihlal ettiğini ileri sürerek idamın durdurulmasını istemişti.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.