Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Sınırda tehlikeli gerilim

  Sınırda tehlikeli gerilim

  Sınırda tehlikeli gerilim

  Köylüler sınırın sıfır noktasına yürüyor. BDP’li milletvekili askeri yetkililerle temasta.

  Şırnak’ın Uludere ilçesinde Kuzey Irak sınır hattına güvenlik yolu yapılmasının köylüler tarafından protesto edilmesi sonrasında yaşanan gerginlik çatışmaya dönüştü. Güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında çatışma devam ederken daha önce hava saldırısında ölen 34 kişinin ailelerinin de içinde yer aldığı kalabalık bir grup sınıra yürüdü. Sınırın sıfır noktasına ulaşan ve sayıları 600 kadar olduğu belirtilen grup, yol yapım çalışmalarının durdurulması ve sınıra yönelik yapılan top atışlarının durmasını talep etti.

  Uludere ilçesi sınır hattında yer alan Beyaztepe ve Karaçalı bölgelerinden Irak Kürdistan bölgesine güvenlik yolu yapılması gerilimi arttırdı. 17 Şubat’ta yol çalışması sırasında iş makinesine “taciz ateşi” açıldığı gerekçesiyle asker tarafından sınır hattındaki Karaçalı bölgesi bombalanmıştı. Güvenlik yolunu protesto amacıyla geçtiğimiz hafta Roboski’den sınıra doğru yapılan yürüyüşe güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrasında yaşanan olayda ise bir köylü ayağından yaralanmıştı. İş makinalarına ikinci kez ateş açılması sonrasında bölgedeki PKK mevzileri bu kez Kobra helikopterleri ve obüs topları ile bombalanmıştı.

  Çatışma bölgesine yürüdüler

  Roboski’nin sınır hattındaki Beyaztepe ve Karaçalı arasında yapılan “güvenlik yolu” çalışmalarına devam edilmesine yönelik ortaya çıkan gerginlik bugün yerini çatışmaya bıraktı. Çatışma bölgesine yoğun asrker sevkiyatı yapılırken buna tepki gösteren kalabalık gruplar, sınıra doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe BDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, BDP’nin Şırnak, Uludere ve Şenoba ilçe yöneticileri, Roboskili aileler ile çevre köylerden çok sayıda kişi çatışma bölgesine yürüdü.

  Milletvekili sınırda

  Milliyet’e konuşan Roboski köyünden Veli Encü, yürüyüş eyleminin çatışmaya son vermeyi amaçladığını belirterek, kalabalık grupların sınır hattına ulaştığını söyledi. Encü, “Şu an 34 kişinin vurulduğu noktadayız. Yakın noktalardan silah ve patlama sesleri geliyor.

  Yaklaşık 500-600 kişi var burada.

  Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’da yanımızda. Askeri yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdik. Taleplerimize ilişkin olumlu bir yanıt verilmedi. İki haftadır buralarda çatışma sesleri, top atışları seslerini duyuyoruz. Askeri yetkililere bu yönlü şikayetlerimizi aktardık; bizlere eğitim amaçlı atışlar olduğunu söylediler. Biz buna inanmıyoruz tabii. Askerlerle görüşme yaptığımız sırada bile on daikka boyunca silah sesleri hiç kesilmedi. Burdaki insanlar bekleyecekler. Geceyi burada geçirecekler. İş makinaları ve tanklar buradan çekilmediği sürece bu insanlar geceyi burda geçirecek” dedi.

  Asker kuşatıyor

  Sınırda çatışma olduğu iddiası, PKK’nın askeri örgütlenmesi HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından doğrulandı., Açıklamada, Haftanin (Kuzey Irak) sınır hattının obüs havan topları ve tanklarla bombardımana tutulduğu daha sonra askerlerle PKK’lı gruplar arasında çatışma çıktığı bildirildi. Açıklamada, “Türk ordusu operasyon bölgesi ve çevresini askerlerle kuşatmak istemektedir” denildi.

  Hakkari’de askeri sevkiyat

  Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalına da askeri sevkiyat yapıldığı iddia edildi.

  ‘Canlı Kalkan’ eylemi

  Sınırda toplanan grup, güvenlik yolu çalışmaları ile çatışmalara son verilmemesi ve tank desteğindeki askeri kuvvetin bölgeden çekilmemesi halinde Canlı Kalkan eylemi yapacağını duyurdu.
  Çatışma alanına yaklaşan grubun önü dağlık bölgede önlem alan kalkanlı askerlerce kesildi. Askeri yetkililer, dağılmaması halinde gruba müdahale edileceği anonsu yaptı. BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, bir grup köylü ile birlikte askeri yetkililerle görüşerek, çatışmalara son verilmesini ve güvenlik yolundaki çalışmaların durdurulmasını istedi.

  Okunma Sayısı ; 750

  Sınırda tehlikeli gerilim Benzer Yazılar

  Irak Ordusunun Sincar’a İlerlediği Bilgisini Teyit Ettik! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Irak ordusunun Sincar’a ilerlediği ve bazı
  Erdoğan’dan Bürokratlara Mesaj: Şikayetler Alıyorum, Versin İstifasını Çeksin Gitsin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sorumluluk almaktan
  Başbakan Yıldırım’dan Özkul ve Boysan Ailelerine Taziye Telefonu Başbakan Binali Yıldırım, Münir Özkul’un kızını ve Aydın Boysan’ın
  Bu Kimlik Türkiye’de Tek! Doğum Tarihi Hanesinde Gün ve Ay Yazmıyor Karabük’te 76 yaşındaki yaşlı kadının kimliğinde ay ve gün
  Eşini kabustan çekti aldı Şile açıklarında 9 kişilik mürettebatıyla batan “Bilal Bal” isimli kuru yük gemisinde makine yağcısı

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Sınırda tehlikeli gerilim Etiketler