Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Savcı davayı kazandı

  Savcı davayı kazandı

  Savcı davayı kazandı

  Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya Yeni Şafak Gazetesi’nden ve köşe yazarı Özlem Albayrak’tan kişilik haklarının ihlali nedeni ile manevi tazminat kazandı.

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, Yeni Şafak Gazetesi’nin yazarı Özlem Albayrak’ın “MİT’i sorgulamak: Zekice ve ahmakça bir plan” başlıklı köşe yazısında kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle açtığı manevi tazminat davasında, Yeni Şafak Gazetesi’nden ve köşe yazarı Özlem Albayrak’tan 5 bin lira manevi tazminat kazandı.

  İstanbul Anadolu 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Sarıkaya’nın avukatı Nilüfer Ergin; dava konusu köşe yazısında İstanbul Özel Yetkili Savcılık tarafından PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik yürütülen soruşturma dayanak gösterilerek, müvekkilinin MİT Müsteşarı’nı ifadeye çağırmasının altında yatan asıl nedeninin, MİT’i itibarsızlaştırmaya yönelik bir planın yürütülmesi ve hükümetin itibarının zedelenmek istenmesi olarak ifade edildiğini, müvekkilinin de bu planın bir parçasıymış gibi hareket eden ve görevini kötüye kullanan bir yargı mensubu olarak kamuoyuna gösterilmeye çalışıldığını iddia etti.

  Avukat Nilüfer Ergin, köşe yazısındaki senaryonun gerçekte hiçbir hukuki ve somut belge ve bilgiye dayanmamadığını, müvekkilinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yasalarının kendisine tanıdığı yetkiyi usulüne uygun kullanarak görevini gereği gibi yerine getirdiğini, bunun aksini ispat edebilecek en ufak bir emarenin dahi bulunmadığını, bütün bu hukuka aykırı iddiaların soruşturma sürecini değerlendirmek ve kamuyu bilgilendirmekten ziyade müvekkili ve müvekkilin parçası olduğu bağımsız yargı organını kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmaya ve yıpratmaya yönelik olduğunu, gerçeğe aykırı ifadeler içeren yazının yayımlanarak müvekkilinin basın yoluyla kişilik haklarının ihlal edildiğini ileri sürdü ve manevi tazminata hükmedilmesini talep etti.

  Yeni Şafak Gazetesi’nin ve Özlem Albayrak’ın avukatı ise hukuka aykırı, kişilik haklarına bir tecavüzün söz konusu olmadığını, yazının basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunarak davanın reddini talep etti. 10 Aralık 2013 tarihinde Duruşmaya son veren hakim, Yeni Şafak Gazetesi’nin ve Özlem Albayrak’ın müştereken ve müteselsilen Sadrettin Sarıkaya’ya 5 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

  Savcı Sadrettin Sarıkaya kimdir?

  Sadrettin Sarıkaya, daha önce Adalet Bakanlığı’nda müfettiş olarak görev yapmakta iken, HSYK’nın 6 Ocak 2011 tarihinde yayınladığı kararname ile önce İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na atanmış, akabinde özel yetki verilerek Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde İstanbul Özel Yetkili Savcı olarak göreve başlamıştır. PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik soruşturmada İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen, Bilal Bayraktar ile birlikte görev alan Savcı Sarıkaya, soruşturma kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş’i ifadeye çağırdıktan kısa bir süre sonra özel yetkileri alınarak ve görev yeri değiştirilerek İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na atanmıştır.

  Okunma Sayısı ; 643

  Savcı davayı kazandı Benzer Yazılar

  Kato Dağı’na Bayrak Asan TIR Şoförüne Pülümür’de Teröristler Ateş Açtı Bir ay önce Kato Dağı’nın zirvesine helikopter
  Şırnak’ta Çıkan Çatışmada 26 PKK’lı Terörist Öldürüldü Şırnak’ın Kınalıtepe mevkisinde arama tarama faaliyeti yürüten
  Fetö Elebaşı Gülen, Hangi Şartta Türkiye’ye Geleceğini Açıkladı Darbeci Sisi yanlısı Mısır gazetesine konuşan FETÖ lideri terörist
  Üniversite Kavşağında Fuhuş Görünümlü Gasp Tezgahı Adana‘da Cono aşiretine mensup kadınlar, gündüz vakti Çukurova Üniversitesi girişinde
  Çorum’da Temizlik İşçilerinin Bulduğu “Yardım Edin” Notu, Polisi Alarma Geçirdi Çorum’da temizlik işçilerinin caddede

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Savcı davayı kazandı Etiketler