Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Sansüre ‘özel hayat’ ayarı

  Sansüre ‘özel hayat’ ayarı

  Sansüre ‘özel hayat’ ayarı

  Yeni önergeye göre, kurumların başvurusu ile ‘özel hayat’ gerekçe gösterilerek internet sitesinin yasaklanması yönünde bir karar verilemeyecek

  İnternette içerik yasaklamasına genişleten tasarıda geri adım atıldı… Tasarının TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında verilen önergeye göre, ‘tüzel kişiler ve kurumların özel hayatın gizliliği’ gerekçesiyle yaptığı doğrudan başvurular üzerine içerik yasaklaması yapılamayacak. Doğrudan başvuru üzerine yasaklamalar sadece kişilerin özel hayatını ihlal nedeniyle verilebilecek.

  Kurumlar, TİB’e başvurarak bir içeriği erişimin engellenmesini isteyemeyecek ancak yargı yolları yine açık olacak. Gerçek kişilerin engelleme talebi ise dikkate alınacak. ‘Özel hayatın gizliliği ile başkalarının hak ve özgürlüklerin korunması’ ile ilgili erişime engelleme maddesinden de ‘hak ve hürriyetlerin korunması’ şartı kaldırıldı. Hak ve hürriyet ihlali maddesi muğlak bulunduğu için tasarıdan çıkarıldı.

  Sadece gerçek kişiler başvurabilecek
  Tasarı, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Ulaştırma Bakanı ve TİB Başkanı’na erişimi doğrudan yasaklama yetkisi verilmesi tartışılmıştı. Önergeyle bakandan bu yetki alındı. Buna göre, engelleme için talimatı artık sadece Telekomünikasyon İletişim Başkanı verebilecek, bakanın erişim engelleme yetkisi kaldırıldı. Ayrıca sadece özel hayatın gizliliği durumunda talimatla engelleme söz konusu olabilecek. Verilen önerge ile engelleme kararına yönelik olarak, sulh ceza mahkemesine itiraz yolu da açılıyor. Başkanlığa özel hayatının gizliğinin ihlali ile ilgili olarak kurum veya kuruluşlar değil, sadece gerçek kişiler başvurabilecek.

  Sitelere para cezası
  Yapılan düzenlemeler uyarınca Facebook ve Youtube’dan sakıncalı bulunan içerikler için bilgi istemenin yolu açılacak. İstenilen içeriğin kaldırılmaması halinde bu şirketlerin Türkiye şubelerine para cezası kesilebilecek.
  Komisyon üyesi BDP’li Hasip Kaplan, kişisel hesabının Facebook’tan silindiğini, İrlanda’da ulaştığı şirket yetkililerinin yasaklama gerekçesi olarak devletin talebini gösterdiğini söyledi. Muhalefet, özel hayat korumasıyla ilgili sınırların belirsizliğine dikkat çekerek, “Başbakan oğluyla mezara giderse bu da özel hayat mıdır” sorusunu gündeme getirdi.

  ‘Kim, kiminle, ne zaman?’
  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, kişisel verilen saklanma mecburiyetiyle ilgili maddede özel hayat ihlal olmadığını savundu. Elvan, internetten kimin kimle, ne zaman, ne süreyle görüştüğünün bilgisinin saklanacağını, içeriğin ise depolanmayacağını söyledi. Yetkililer ayrıca, yurtdışındaki İP’lerle yapılan özel hayat ihlallerinde de harekete geçilebileciğini ifade etti.

  Okunma Sayısı ; 677

  Sansüre ‘özel hayat’ ayarı Benzer Yazılar

  Habur’da gece tatbikatı! Zırhlı araçlar hızlı manevra ile geçiş yaptı Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak sınırındaki Şırnak’ın
  Adil Öksüz’ün serbest bırakılmasına ilişkin davada itiraf geldi Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sözde “Hava Kuvvetleri
  İstanbul Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı’ndan Kalaşnikof’lu Paylaşım İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcısı Deniz
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Torunu Canan Aybüke İçin Alışveriş Yaptı Cumhurbaşkanı, altıncı ve en küçük torunu Canan Aybüke için kıyafet
  TSK, Asker Üniformalarındaki Göktürkçe “Türk” Yazısını ve Bozkurt Armalarını Yasakladı Türk Silahlı Kuvvetleri, HDP’nin

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Sansüre ‘özel hayat’ ayarı Etiketler