Sanayi sicil affı için son gün yarın

GezeGen GezeGen     30-12-14     Ekonomi     Sanayi sicil affı için son gün yarın     37 Defa Okundu

Sanayi sicil affı için son gün yarın

Sanayi sicil affı için son gün yarın

Sanayi siciline kaydı olmayan işletmelere yarına kadar kayıt yaptırmaları halinde idari para cezası uygulanmayacak.

AA muhabirinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından aldığı bilgiye göre, bir maddenin nitelik, şekil, özellik veya birleşimini makine, cihaz, tezgah, alet yardımıyla veya sadece el emeğiyle kısmen veya tamamen değiştirmek, maddeleri işleyerek devamlı ve seri halde üreten yerler, madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler, devamlı ve seri halde tamirat yapan müesseseler, enerji elde eden santraller ve gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ve buralarda yapılan işler sanayi işleri sayılıyor ve bu kapsamda değerlendirilen işletmeler sanayi siciline kayıt ediliyor. Sanayi işletmelerinin üretim faaliyetlerine başladıktan sonra 2 ay içinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’ne dahil olması ve her üretim yapılan yerin ayrı ayrı kaydedilmesi gerekiyor. Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’ne kayıt yapılan her işletme adına Sanayi Sicil Belgesi düzenleniyor, kaydı olmayan işletmeler hakkında idari para cezası uygulanıyor.

“Mikro işletmelere kolaylık”

Sanayi sicil belgesi almak için ilk kayıt müracaatında bulunan mikro işletme vasıflarını taşıyan sanayi işletmelerinden kapasite raporu olmayanlar için firma beyanı esas alınacak. Kayıt işlemleri, elektronik ortamda “https://sanayisicil.sanayi.gov.tr” adresinden yapılacak. Veriliş tarihi itibarıyla Sanayi Sicil Belgesi’ne 2 yılda bir vize yapılacak. İşletmeler, faaliyetlerine son ya da ara vermeleri, yeniden üretime başlamaları ve verilen bilgilerde değişiklik olması durumunda 1 ay içinde bakanlığın il müdürlüklerine bilgi verecek. Sanayi işletmeleri, bir önceki yılla ilgili faaliyetlerinin yer aldığı yıllık işletme cetvellerini, yıl sonundan itibaren 4 ay içinde bakanlığın il müdürlüğüne teslim edecekler.

Cezalar

Yanlış ya da eksik beyanda bulunanlar ile denetimlerde firma adına düzenlenen Sanayi Sicil Belgesi görevli personele ibraz etmeyenlere idari para cezası uygulanacak. İşletmenin zamanında sanayi siciline tescil ettirilmemesi, faaliyete son ya da ara verme, yeniden ücretime başlama ve değişiklik hallerinin süresinde bildirilmemesi, yıllık işletme cetvellerinin süresinde verilmemesi halinde 759 lira para cezası kesilecek. Sicil belgesinin yetkililere ibraz edilmemesi durumunda 379 lira ve istenen bilgilerin gerçeğe aykırı beyan edilmesi halinde ise bin 520 lira ceza uygulanacak. Sanayi siciline kayıt olması gerekip de kaydını yaptırmayan işletmelere, 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt olmaları halinde idari para cezası uygulanmayacak.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.