Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’nda…

  Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'nda...

  Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’nda…

  Füze gösteren askerle ilgili yeni gelişme… Dışişleri Bakanlığı’na davet edilen Rus Büyükelçisi’ne Ankara’nın rahatsızlığı iletildi. Görüşme 50 dakika sürdü.

  Görüşmenin ardından yapılan ilk açıklama Dışişleri kaynaklarından geldi. Ankara, Rusya Büyükelçisi Karlov’a, Boğazdan füze geçişiyle ilgili olarak ‘Bir daha tekrar edilmemesi’ uyarısında bulundu.

  Boğaz’daki “füze provokasyonunun” bireysel bir eylem mi yoksa planlı bir hareket mi olduğuna dair de izahat istendi.

  Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, hafta sonu İstanbul Boğazı’ndan geçen Rus savaş gemisinde bir askerin omzunda füzeyle görüntülenmesiyle ilgili çağrıldığı Dışişleri Bakanlığına geldi.

  GENEL MÜDÜR GÖRÜŞTÜ

  Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler Denizcilik-Havacılık-Hudutlar Genel Müdürü Burak Özügergin’in, Karlov ile İstanbul Boğazı’ndan geçen Rus savaş gemisinde bir askerin omzunda füzeyle görüntülenmesi konusunu görüşmesi bekleniyordu. Rus elçiye Ankara’nın rahatsızlığı iletildi. Görüşme 50 dakika sürdü.

  “BU HEREKET TEKRAR ETMESİN”

  Alınan bilgilere göre; Denizcilik ve Havacılık Genel Müdürü Büyükelçi Burak Özügergin, Dışişleri Bakanlığı’nda kabul ettiği Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’a, “Savaş gemisindeki bu hareket, gerek Montrö Sözleşmesi’nin gerek uluslararası hukukun ruhuna ve lafzına uygun değildir. Geçişle doğrudan ilgisi bulunmayan hareketlerin tekrarlanmamasını beklediğimiz önemle vurgulamak isteriz” dedi.

  Büyükelçi Karlov’un da, görüşmede dile getirilen rahatsızlığı Rusya yönetimine eksiksiz biçimde aktaracağını ifade ettiği belirtildi. Olayın bireysel bir eylem mi yoksa planlı bir hareket mi olduğu sorusu da yöneltildi.

  BAKAN ‘PROVOKASYON’ DEMİŞTİ

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaşanan durumu “provokasyon” olarak nitelemişti. Bu olayın bu süreçte meydana gelmesinin tesadüf olmadığına inandığını söyleyen Çavuşoğlu, Rusya’nın bu tutumdan vazgeçmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bakan Çavuşoğlu, “Gerekli girişimleri de zaten yaptık. Savaş gemilerinin Boğaz’dan nasıl geçeceği belli. Montrö Anlaşması bunu düzenlemiş. Bu gemiler tabii ki bize de tehdit değil ama bugüne kadar Boğaz’dan geçen gemilere yönelik Türkiye’den herhangi bir tehdit oluşmamıştır. O nedenle geminin bu şekilde geçmesi apaçık tahrik edicidir ve bunun da sonlandırılması gerekiyor” diye konuşmuştu.

  TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜ

  İstanbul Boğazı’nı geçişi sırasında Rus savaş gemisinin güvertesinde bir askerin omzunda atış pozisyonunda 4200 metre menzilli ‘sam strela-2’ füzesi taşıması tepki çekmişti.

  Jeopolitikçi ve Stratejist Dr. Nejat Tarakçı, “Rus askerinin bu davranışı, Türkiye- Rusya krizinin en alt kademeye kadar olumsuz bir şekilde yansıdığının bir göstergesidir. Harp gemileri hangi hal ve zamanda olursa olsun Boğazlardan uluslararası deniz hukukuna göre zararsız geçiş yapmak zorundadır. Bu meydan okuma ve silahla tehdit davranışı, düşmanca bir hareket olarak nitelenebilir. Eğer eldeki roketin menzili kıyıdaki herhangi bir yere zarar verebilecek kabiliyette ise bu hareket daha da önem kazanmaktadır. Rus makamlarına diplomatik yoldan bu davranışın nedeni sorulmalı benzer davranışlarda kısıtlamalar uygulanabileceği konusunda uyarılmalıdır.” diye konuşmuştu.

  TAHRİK EDEMEZ

  Emekli Oramiral Nusret Güner ise “Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülkenin güvenliğini esas alır. Bu ülkeler arasında olan Rusya bugüne kadar sözleşmeye titizlikle uydu. Yabancı gemiler Türk kara sularından geçerken güvenliklerini Türkiye Cumhuriyeti sağlar. Ülkeler buna güvenir güvenmez. Kendi güvenliğini sağlar, ama bunu göstermez. Tahrik edici şekilde yapmaz. Geçen gemi de kendini korumaya çalışmaktadır. Ama güverteye silahlı kişiler çıkmıştır. Bu da bizim güvenliğimizi tehdit eder ve uygun değildir” diye konuşmuştu.

  Milliyet

  Okunma Sayısı ; 610

  Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’nda… Benzer Yazılar

  İngiltere ve Rusya Arasındaki Ajan Krizine Türkiye’den İlk Tepki! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Rus diplomatların 14 AB devleti, ABD ve
  6 Gün Önce Alkollü Yakalanmıştı! Halk Otobüsü Şoförü Beton Bariyerlere Çarparak Can Verdi Kütahya’da 6 gün önce polis kontrolünde
  Manisa’da Beton Mikseri Otobüsle Çarpıştı: 20 Yaralı! Manisa’nın Gördes ilçesinde yolcu otobüsü ile beton mikserinin çarpışması
  İstanbul – Sivas Arasındaki Mesafeyi 5,5 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı İstanbul – Sivas arasındaki seyahat
  Erdoğan’dan FETÖ Ağzıyla Konuşan Fransız Gazeteciye Tarihi Ayar: ABD’ye Niye Sormuyorsun! Erdoğan, FETÖ ağzıyla konuşan Fransız

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’nda… Etiketler