Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Özel yetkili savcılar düz göreve

  Özel yetkili savcılar düz göreve

  Özel yetkili savcılar düz göreve

  HSYK, jet bir kararnameyle bir dönemi kapattı. Ergenekon ve Balyoz savcıları ile 17 Aralık operasyonunu yürüten Akkaş’ın, Hatay’da TIR durduran Savcı Şişman’ın özel yetkileri kalktı, görev yerleri değişti. İzmir’de bakan bacanağı sorgulayan Savcı Haydar da düz savcı oldu

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın önceki gün ilk kez toplantısına katıldığı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarının çok konuşulan savcıların görevlerini ve görev yerlerini değiştirdi. İstanbul Başsavcıvekilleri Fikret Seçen, Ercan Şafak ve Cihan Kansız tenzili rütbeyle düz savcılığa atandı; 17 Aralık operasyonunun 2. dalgasını yürüten özel yetkili Savcı Muammer Akkaş’ın yetkileri kaldırıldı. İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı pasif bir göreve terfi etti. İstanbul Özel Yetkili Başsavcıvekilliği’ni yürüten Oktay Erdoğan da Bakırköy Başsavcıvekilliği’ne atandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirdiği ve HSYK’ya hakkında suç duyurusu yaptığı Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman da yetkileri kaldırılarak, Mersin’e atandı.
  HSYK Genel Kurulu’nun önceki gün Bozdağ’ın başkanlığında yapılan toplantısında, yüksek yargı kökenli üyelerin de Bozdağ’dan yana tavır almasıyla, kararnamelerle görevli 1. Daire’nin 2 üyesi değiştirilmişti. Üye dengeleri değişen 1. Daire, dün jet hızıyla, ilk kararnamesini çıkardı. Kararname uyarınca 6 cumhuriyet başsavcısı, 9 cumhuriyet başsavcıvekili, 4 cumhuriyet savcısı ve 1 hâkim olmak üzere toplam 20 kişinin görev yeri değiştirildi.

  Savcı Çolakkadı’ya tenzili rütbe
  Hükümetten yana bir tutum izleyen ve Bakan Bozdağ’ın hakkında inceleme izni vermediği İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, terfi ettirildi ancak teşkilatı henüz kurulmadığı için pasif bir görev olarak bilinen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ise, Çolakkadı’nın yerine yeni İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Salihoğlu, hükümetin “paralel yapı” olarak nitelendirdiği isimlere uzak bir isim olarak tanınıyor. Salihoğlu’nun yerine Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu, Bakırköy Başsavcısı olarak atandı.
  Çolakkadı ile birlikte savcı Akkaş’ın operasyon yapmasını engelleyen isimlerden İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan’ın da özel yetkileri kaldırılarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne getirildi.

  Bir dönem böylece kapandı
  Ergenekon soruşturmasını yürüten isimlerden olan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Ercan Şafak, Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Güngör İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Cihan Kansız Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen Gebze Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Savcı Öz de kısa süre önce Bakırköy’e atanmıştı.
  Öz, Seçen ve Şafak, Ergenekon, Balyoz, ODA TV, KCK gibi davalarda bütün gözaltı kararlarına imza atan, iddianameleri hazırlayan savcılardı. Güngör de bu soruşturmalarda görev almıştı. Kansız, Şike operasyonu ile gündeme gelmişti. Böylece, İstanbul Özel Yetkili Savcılığı’nda, 2007’den bu yana yaşanan döneme damga vuran isimlerden hiçbiri kalmadı.

  Bacanak sorgulayan savcı gitti
  17 Aralık operasyonundan sonra, soruşturmanın ikinci dalgasını yapan ve birçok işadamı hakkında gözaltı kararı aldıran, bu kararları uygulanmayınca basın açıklaması yapan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş da özel yetkileri kaldırılarak Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Aynı gün Akkaş hakkında inceleme kararı verilmesi de dikkati çekti.
  İzmir’deki liman operasyonunda eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar’ı sorgulayan İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Haydar da tenzili rütbeye uğradı, Karşıya’ya düz savcı oldu.

  TIR durduran savcı da gitti
  Başbakan Erdoğan’ın Hatay’dan Suriye’ye yardım malzemesi taşıdığı belirtilen TIR’ın durdurularak aranmak istenmesi nedeniyle ağır biçimde tepki gösterdiği ve HSYK’ya hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladığı Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman’ın yetkileri kaldırıldı. Şişman, Mersin Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.

  Van operasyonu
  İHH’nın da adının karıştığı El Kaide bağlantılı operasyonu yürüten Van’da sürpriz değişiklik yapıldı. Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanırken, Van Hâkimi Hatıran Alper ise Malatya Hâkimliği’ne getirildi.

  Okunma Sayısı ; 661

  Özel yetkili savcılar düz göreve Benzer Yazılar

  İngiltere ve Rusya Arasındaki Ajan Krizine Türkiye’den İlk Tepki! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Rus diplomatların 14 AB devleti, ABD ve
  6 Gün Önce Alkollü Yakalanmıştı! Halk Otobüsü Şoförü Beton Bariyerlere Çarparak Can Verdi Kütahya’da 6 gün önce polis kontrolünde
  Manisa’da Beton Mikseri Otobüsle Çarpıştı: 20 Yaralı! Manisa’nın Gördes ilçesinde yolcu otobüsü ile beton mikserinin çarpışması
  İstanbul – Sivas Arasındaki Mesafeyi 5,5 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı İstanbul – Sivas arasındaki seyahat
  Erdoğan’dan FETÖ Ağzıyla Konuşan Fransız Gazeteciye Tarihi Ayar: ABD’ye Niye Sormuyorsun! Erdoğan, FETÖ ağzıyla konuşan Fransız

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Özel yetkili savcılar düz göreve Etiketler