Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Öteki Zuckerberg’den şahane tavsiyeler

  Öteki Zuckerberg’den şahane tavsiyeler

  Öteki Zuckerberg’den şahane tavsiyeler

  Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ‘dijital medya gurusu’ ablasından dev hizmet! Geçen haftalarda çıkardığı ‘dot.complicated’ kitabıyla online hayatta yara bere almadan ayakta kalmanın püf noktalarını anlatan Randi Zuckerberg’in bazı öneri ve tespitleri ciddiye alınmayacak kadar tuhaf, bazılarıysa ‘Bu kadar da olmaz’ dedirtecek kadar gerçek…

  Soyadınız Zuckerberg ise sosyal medyanın, özellikle de Facebook’un kurdu olmanız; fotoğraf saklama, kullanıcı engelleme gibi manevralarda uzman olmanız beklenir! Değilmiş! Mark Zuckerberg’in ablası Randi Zuckerberg, bir aile yemeğinde Mark dahil tüm fertlerin Facebook’un yeni uygulamasıyla nasıl da haşir neşir olduklarına dair çektiği fotoğrafı Facebook’ta paylaşıyor. ‘Arkadaşlarının arkadaşları da görebilsin’ seçeneğinin varlığından bihaber şekilde. Fotoğrafı, tanımadığı bir kızın Twitter’da paylaştığını görünce basıyor tweet’i: “Nereden buldun anlamadım. Facebook’ta sadece arkadaşlarım görsün istedim. Bu yaptığın hiç de cool değil” Neyse ki karşısındaki kız gayet tatlı çıkıyor, “Haklısın şekerim! Başıma gelse ben de sinr olurdum. Siliyorum hemen” diyor. Fotoğraf paylaşmadaki beceriksizlik, özel fotoğrafları gizli tutamama hali ve ‘screenshot’ kültüründen bihaber atılan tweet’ler silsilesinden bir ders çıkarıyor ve dijital dünyanın etiklerine, mutluluk formüllerine dair bir kitap yazmaya karar veriyor. Kendi başarı hikâyesini baz alarak tabii.

  BEŞ YILIN ARDINDAN

  Evet, evin bir adım geride kalmış çocuğu olmasına rağmen her fırsatta kendini birkaç metre ileri atabilmiş Randi Zuckerberg. Meraklısına özet geçelim: Facebook kurulurken hangi aşamalara tanıklık ettiğini kitaptan öğrenemiyoruz. Kitabın bu bölümü konuk olarak yer aldığı bir dizinin çekiminden, Altın Küre kırmızı halı deneyiminden daha az yer bulmuş. Yıllar geçiyor, Randi küçük kardeşinin sürekli “Abla, sen bilirsin, şuna bir göz atsana” demesiyle kendisini bir anda Facebook Pazarlama Uzmanı olarak buluyor. Fakat Facebook’ta geçirdiği 5.5 yılın ardından kendi kanadıyla uçmaya karar veriyor, Zuckerbeg Media adıyla kendi sosyal medya ajansını topluyor, soyadının gücüyle iri iri markalar atmaya başlıyor sepete. Kitapta, ne sebeple ve nasıl ayrıldığına dair bir bilgi yok. Fakat Twitter’da Veterans Days (Gaziler Günü) gibi ABD için son derece hassas ve mühim günde, elinde kitabı, bulduğu askerle fotoğraf çekip “Hadi böyle anlamlı günde kitabımı alın” demesi var. Bu da aslında çok şey anlatıyor!

  FACEBOOK’UN EN TEHLİKELİ KULLANICILARI

  Evde genelde yalnızlar ve yaşadıkları duygusal patlamayı paylaşacakları kimse yok. Avuç içi kadar olan bebekleri hariç! Evet, anne olan kadınların Facebook’ta geçirdiği süre ortalama 2 saat artıyor. Paylaştıkları fotoğraf, yazdıkları yorum sayısında yeni annelerin yanına kimse yaklaşamıyor.

  SEKS Mİ TEKNOLOJİ Mİ

  Zuckerberg, pek çok tezini online araştırmalara, anketlere dayandırıyor. Misal…

  Bir haftalığına akıllı telefonundan mahrum olmamak adına içki içmemeye razı olan erkeklerin oranı yüzde 70; en sevdiği ayakkabısından vazgeçen kadınların oranı 21

  % 25
  Ankete katılan her dört kadından biri tabletinden bir yıl mahrum kalmamak adına bir yıl seks yapmamaya razı.

  % 15
  “Sekssiz bir hafta mı yoksa yanınızda iPhone olmadan bir hafta sonu geçirmek mi?” sorusunda iPhone’u seçen erkeklerin oranı.

  ONLINE/OFFLINE YAŞAM DENGE KURMA REHBERİ

  Aile hayatında…

  Çocuğunuza koyacağınız ismi önce Google’layın. Yeni kural bu. İsmi her arandığında bir katil ya da porno yıldızının çıkmasını engelleyin.

  Doğmamış çocuğunuz adına mail hesapları almak, domain’ler kapatmak onun için en az kenara para ayırmak kadar önemli. Şaka değil. Ciddiye alın.

  İş. Uyku. Aile. Dostlar. Spor. Hepsine aynı anda yetişme gibi bir şansınız yok. Her gün, bu beşinden sadece üçünü seçip bunlara vakit ayırın.

  iPad’i bebek bakıcısı gibi görmeyin. Bebeğinizi oyalasın diye ikisini baş başa bırakmayın.

  Aşk meşk mevzularında…

  Profil fotoğrafınız, günlük kıyafetinizle çekilmiş en ortalama pozunuz olmalı.

  İlişkide online/offline durum birbiriyle paralel gitmeli.

  Gerçek aşk, fotoğraftaki etiketi asla kaldırmamaktır.

  Dostluk ilişkilerinde…

  Fotoğraflarınız sahip kalmasın. Çekinmeden kendinizi etiketleyin. Etiketleme merasimi günümüzün en güçlü sosyalleşme kanalı. Ne yazık ki.

  Paylaştığınız her fotoğraf, yazdığınız her cümle öncesi kendinize “Ya bunu yarın gazetede görürsem?” diye sorun. Yanıt sizi rahatsız etmiyorsa durmayın, devam edin.

  Dostunuzun dostu gerçek hayatta sizin de dostunuz olabilir ama Facebook’ta değil!

  ‘Tanıyor olabileceğiniz kişiler’ tuzağına düşmeyin. Çoğu sizi tanımayan ama sürekli profilinize göz atan, isminizi arayan kişiler. Facebook bir noktadan sonra kuşkulanıp “Tanıyor olabilir misiniz?” diye sormak zorunda kalıyor.
  Facebook’ta birini arkadaşlık listenizden çıkarmak için gözünüze kestirdiyseniz o kişinin doğum gününü bekleyin. Ruhu bile duymaz, fark etse de kafaya takmaz, size bir şey demez.

  Okunma Sayısı ; 493

  Öteki Zuckerberg’den şahane tavsiyeler Benzer Yazılar

  Whatsapp İçin Yeni Özellikler Yolda Popüler anlık mesajlaşma ve sesli görüşme uygulaması WhatsApp, çok yakında yeni özelliklerine kavuşmuş
  Manyetik Kaykaylar Tamam… Peki ya JetPack’ler? Geçtiğimiz günlerde akıllara Marty McFly’ı ve Back to the Future II’yi getiren bir
  DİKKAT! Yeni Tuzak: “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” Son zamanlarda sosyal medya hesaplarınızda mutlaka en az bir kişinin sosyal medyanın yeni
  Twitter’da direk mesaj olarak gelen ve ‘Şarkı Virüsü’ olarak adlandırılan virüs binlerce cihaza bulaştı. Peki bu virüs nedir ve nasıl
  OnePlus 2’nin Ne Zaman Tanıtılacağı Belli Oldu! Çin merkezli OnePlus firması yeni telefonu OnePlus 2’nin ne zaman tanıtılacağını açıkladı…

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Öteki Zuckerberg’den şahane tavsiyeler Etiketler