Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Obama beklenen konuşmayı yaptı

  Obama beklenen konuşmayı yaptı

  Obama beklenen konuşmayı yaptı

  ABD Başkanı Barack Obama merakla beklenen Birliğin Durumu konuşmasında İran ile sürdürülen nükleer müzakerelere geniş yer ayırdı. Obama’nın gündeminde ekonomik eşitsizlik ve Guantanamo Hapishanesi de vardı. Suriye ise konuşmanın az bir bölümünü kapsadı.

  İran müzakerelerinde diplomatik başarıya dikkat çeken Obama, baskı ile birleşen Amerikan diplomasisinin İran’ın nükleer programını on yıldan sonra ilk defa durdurduğunu vurguladı.

  İran üst düzey zenginleştirilmiş uranyum stoklarını yok etmeye başladığını belirten Obama, “Gelişmiş santrifüj kurmayacaklar. Benzeri görülmemiş denetimler her gün dünyanın İran’ın bomba üretmediğini doğrulamasına yardımcı olacak. Müttefiklerimiz ve dostlarımız ile hepimizin ortak amacı olan barışçıl bir şekilde İran’ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek adına müzakereler ile meşgul oluyoruz.” şeklinde konuştu.

  “MÜZAKERELER GÜVENE DAYALI DEĞİL…”

  Mevcut müzakerelerin zorlu geçeceğini hatta belki de başarı sağlanamayacağını dile getiren Obama, “İran’ın müttefiklerimizi tehdit eden Hizbullah gibi terör örgütlerine desteği noktasında net görüşümüz var. Ama bu müzakereler güvene dayalı gitmiyor. Herhangi bir uzun vadeli anlaşma bizi ve uluslararası toplumu İran’ın nükleer bomba üretmediğine yönelik gerçekliği kanıtlanabilir eylemlere bağlı. Eğer John F. Kennedy ve Ronald Reagon Sovyetler Birliği ile müzakere ediyorsa güçlü ve kendinden emin Amerika da daha kuvvetsiz düşmanlar ile bugün müzakere edebilir.” dedi.

  SURİYE KONUSUNDA ZAYIF MESAJ

  Obama’nın konuşmasında iç savaşın sürdüğü ve ciddi gıda sıkıntısının çekildiği Suriye’ye kısa bir bölüm ayırması dikkat çekti. Bu ülkenin kimyasal silahlardan arındığını ve bunun ABD’nin güç kullanma tehdidi ile gerçekleştiğini dile getiren Obama, Suriye halkını hak ettiği terörden, diktatörlükten ve korkudan uzak bir geleceğe ulaştırmak adına uluslararası toplum ile çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

  “ABD HER ZAMAN İSRAİL’İN YANINDA OLACAK”

  ABD Başkanı İsrail ve Filistin barış süreci hakkında da geçmiştekine benzer ifadeler kullandı. ABD olarak çatışmaların sona ermesi adına İsrail ve Filistin taraflarının zorlukla sürdürdüğü ama gerekli olan müzakerelere destek olduklarını söyledi. Bu sayede saygın ve özgür bir Filistin devleti ile barış içinde ve güvenli bir İsrail devletinin kurulabileceğini vurguladı. ABD’nin her zaman İsrail devletinin yanında olacağını dile getirdi. Obama’nın bu sözleri salondan büyük alkış aldı.

  İç çatışmaların yaşandığı Ukrayna konusunda da açıklamalarda bulunan Obama, tüm vatandaşların kendilerini özgürce ve barışçıl bir şekilde ifade ettikleri, ülkenin geleceğinde söz sahibi oldukları prensipleri desteklediklerini dile getirdi.

  “GUANTANAMO HAPİSANESİ KAPATILMALI”

  Afganistan’da sürdürülen savaşının sona ermesi ile tutuklu transferi konusunda geri kalan kısıtlamaların kaldırılması ve Guantanamo hapisanesinin kapatılması gerektiğini belirten Obama, “Çünkü terörle mücadele sadece istihbarat ve askeri harekat yoluyla değil Anayasal ideallere bağlı kalarak ve dünyanın geri kalanına örnek olarak da sürdürüyoruz.” dedi.

  Okunma Sayısı ; 604

  Obama beklenen konuşmayı yaptı Benzer Yazılar

  ABD’den Türkiye açıklaması! Vize krizi çözüldü… Türkiye ile ABD arasında bir süredir yaşanan vize kriziyle ilgili beklenen adım
  Rusya ilan etti! Ortadoğu altüst oldu… Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’deki iki hava üssüne kalıcı olarak yerleşmeye başladıklarını
  Suriye’de savaş uçağı düşürüldü! Suriye’de Esed rejimimine ait bir savaş uçağı düşürüldü. Edinilen bilgiye göre muhalifler,
  Rusya’da otobüs yaya alt geçidine girdi! Çok sayıda ölü ve yaralı… Moskova’da otobüsün bir yaya alt geçidine girmesi sonucu
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu adayı bize tahsis etseniz de şöyle bir restore etsek” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hartum Üniversitesi’nde

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Obama beklenen konuşmayı yaptı Etiketler