Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • O pencerenin ardından yeniden ‘doğacak’

  O pencerenin ardından yeniden 'doğacak'

  O pencerenin ardından yeniden ‘doğacak’

  İzmir’de sağlığına kavuşması için Türkiye’nin seferber olduğu 7 yaşındaki Melis Akbaş’a, Almanya’dan gelen vericinin kemik iliğinin nakli için süreç başladı.

  Sevil- Bahadır Akbaş çiftinin tek kızları, Melis Akbaş’a, 4.5 yaşındayken lösemi teşhisi konuldu. 2.5 yıl süren tedavi ardından Akbaş’ın tedavisi sona ererken 20 gün sonra tekrar kansere yakalandığı saptandı. Tedavisine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde devam edilen minik Melis’e uygun ilik bulunması için tüm Türkiye seferber oldu. Almanya’dan gelen ilk müjdeli haber sevince, daha sonra hüzne yol açtı. Bu haberin ardından yurt çapında binlerce kişi, uygun iliğin nakledilmesi için kanlarını verirken, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, uygun iliğe sahip donörün ABD’de bulunduğunu açıkladı. Heyecanla uygun iliği bekleyen Akbaş ailesi, bu haberle yeniden sevince boğuldu.

  Naklin bu ayın ilk hafta yapılması planlanırken, vericinin tüm testlerinin yapılması için SGK tarafından 22 bin euro’luk ödeme ABD’deki sağlık kuruluşuna yapıldı. Üst ve alt tarama testleri sonucunda vericinin, kemik iliği hücrelerinin Melis’le tam uyumlu olduğu da belirlendi. Bu arada Almanya’dan da bir verici tam uyumlu çıktı. Bunun üzerine doktorlar Almanya’daki donörü tercih etti. Tercih edilen dönörden alınan kemik iliği gece geç saatlerde kente ulaştı.

  NAKİL, ODASINDA YAPILACAK
  Melis’in sağlığına kavuşması için yapılacak nakil için süreç, bugün, saat 10.00 sıralarında Tülay Aktaş Onkoloji ve Kemik İliği Transplantasyonu Hastanesi’nde başladı. Minik Melis’in hastanede kaldığı odada son tahlilleri yapıldı. Prof. Dr. Savaş Kansoy ve ekibi kemik iliği naklinin gün içinde gerçekmeşeceğini bildirdi. Dışarıda heyecanla naklin bitmesini bekleyen baba Bahadır Akbaş, şöyle dedi:

  “5 aydır nakli bekliyorduk. Arama taramalar bitti. Almanya’dan donör bulunmuştu. Bugün de nakli yapılacak. Melis’in genel durumu iyi. Sıkıntısı görünmüyor. Nakilden sonra üç hafta içerisinde iliğin tutup tutmadığı belli olacak. Bir ay içerisinde de taburcu edilecek, evden kontrollü yapılacak. Ben de çok heyecanlıyım. Melis, inşallah ikinci sefer doğacak. Nakilden sonra bazı sıkıntılar olabilir ama onu düşünmüyoruz. Tahlillere göre sıkıntı görünmüyor. İnşallah diğer hasta çocuklarda nakil olur ve şifalarını bulur. Onlara da dua ediyorum.”

  Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da hastaneye gelip aileye moral desteği verdi.

  NAKİL BU AKŞAM VEYA YARIN

  Lösemi hastası Melis Akbaş’ın doktoru, Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Savaş Kansoy, “Bu akşam veya yarın öğleden sonra yurt dışında donörden sağlanan kemik iliği kök hücre ürünü gelecek. Bundan sonraki süreçte 3 hafta sonra yeni kemik iliğinin tutmasını bekliyoruz. Bu süreç bizim için oldukça önemli bir süreç, tabi diğer yaptığımız transplantasyonlardan bir farkı olmayan standart bir prosedür uyguluyoruz. Diğer nakillerden farkı yok bizim için. Kemik iliği bu akşam veya yarın öğleden sonra gelecek, gelir gelmez de ürünü hastaya uygulayacağız. İşlem ameliyat değil. Ameliyat kemik iliği alınırken var. Burada kan verir gibi katater aracılığı ile vücuda bunu geçireceğiz. Melis’in durumu çok iyi. Genel durumu iyi, morali iyi. Sadece ürün gelecek ve onu vereceğiz. Bundan sonraki süreç önemli bir süreç. Kemik iliğinin tam tutması önemli bir süreç. O süreyi geçirmeyi bekliyoruz. Üç hafta sonra günlük durum belli olacak. Akşam ya da yarın öğleden sonra nakil uygulanacak. Yurt dışı bilgileri gelmiş değil. Hangi uçakla geleceğini biz de bilmiyoruz. Ürünün elde edilmesi uzun sürüyor. Onunla ilgili manipülasyon gerekebiliyor. Yoğun medya ilgisi güzel ancak bu temas riski yüksek bir tedavi şekli. Beklenti de yüksek oluyor. Riski belirtmenizi rica ediyorum. Süre gecikmiyor. İlik artı 4-8 derecelik ortamda getirilecek” dedi.

  Okunma Sayısı ; 548

  O pencerenin ardından yeniden ‘doğacak’ Benzer Yazılar

  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?
  Boyun ağrısına ilaçsız tedavi Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, boyun ağrısının teşhisi, tedavisi ve yapılan bilimsel araştırmalar hakkında
  80 yaşından sonra kanser ameliyatı oldu Çukurova Üniversitesinde Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne baş vuran 81yaşındaki Ali Basri ve 85
  Güneş gözlüğü kullananlar dikkat! Yazın yaklaşması ile güneş gözlüğü alımı da arttı. Ancak Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz




  O pencerenin ardından yeniden ‘doğacak’ Etiketler