Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Nakil konusunda eğitimli kişiler bilgi verecek!

  Nakil konusunda eğitimli kişiler bilgi verecek!

  Nakil konusunda eğitimli kişiler bilgi verecek!

  Bilim Üniversitesi Organ ve Doku Koordinatörlüğü Yüksek Lisans Programı Bölümü’nün kurucularından Yard. Doç. Dr. Ata Bozoklar, dünya standartlarında bir enstitüye sahip olduğumuzu söylüyor

  Organ nakli konusu her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Bu konuda organ nakli koordinatörlerine büyük görev düşüyor. Bilim Üniversitesi Organ ve Doku Koordinatörlüğü Yüksek Lisans Programı Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Cemal Ata Bozoklar, sorularımızı yanıtladı…
  Organ naklinde geldiğimiz noktayı değerlendirir misiniz?
  Organ naklinde son 10 yıl içinde çok önemli gelişmeler sağlandı. Bu konuda Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün katkısı büyük. Bir yandan organ nakil koordinatörlüğü kavramının altı doldurularak kadavradan organ temini konusunda gelişmeler sağlanırken, bir yandan da nakil ameliyatlarının geliştirilmesi açısından ciddi mesafeler kat edildi. Ayrıca organ bekleyen bütün hastaları kapsayan bir ulusal bekleme listesi geliştirildi.

  ALES’E GİRMEK ŞART
  Bilim Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri Enstitüsü Organ Nakil Koordinasyonu Yüksek Lisans Programı’nı kurmanız teklif edildiğinde neler hissettiniz, ne düşündünüz?
  Dünyada sadece İspanya’da gerçekleştirilmiş böyle bir programı hayata geçirmek için teklif aldığımda heyecanlandım. Bunu gerçekleştirmenin çok zor olduğunu biliyordum ama artık önümüzdeki kapılar açılmıştı. Şimdi dünya standartlarında bir programa sahibiz ve bu gerçekten gurur verici.
  Enstitüye girmenin şartları neler?
  Organ nakli ve bağışı konusuna ilgi duyan ve kariyerini bu yönde geliştirmek isteyen bütün hekim ve hemşirelerin başvurabileceği bir platform oluşturduk. Önümüzdeki dönemlerde bu meslek gruplarının sayısını artırmayı düşünüyoruz. Bunun dışında yapılması gereken en önemli şey, ALES’ten minimum 55 puanı tutturabilmek. Bu koşulları karşılayan tüm arkadaşlar programa dahil olabilirler.
  Organ naklinde; canlı vericiyi mi, yoksa kadavranın ailesini mi ikna etmek daha zor? Okulda öğrencilerinizle hangisi üzerinde daha çok çalışıyorsunuz?
  Bizim çalışmalarımız, kadavra vericili organ bağışlarını içeriyor. Canlı vericili nakiller bambaşka bir konudur. Doğru yapılmış organ bağışlarında alıcı ve vericiler birbirlerini tanımaz. Organ nakil koordinatörü; yakınını kaybetmiş insanlara, bu umutsuzluk anında bile insanlık adına yapılabilecek şeylerin tükenmediğini hatırlatan kişidir. Sadece bilgi verir; ikna etmek için uğraşmaz.

  GENÇLER BİZİ GEÇMELİ
  Bugüne kadar kaç tane genci organ nakli koordinatörü olarak yetiştirdiniz?
  Derslerini tamamlayan ve tez aşamasında olan yaklaşık 15 öğrencimiz var. İlk başvuran öğrenciler, tez sunumlarıyla birlikte önümüzdeki Haziran ayında mezun olacaklar.
  İlk defa bu işin okulu kuruldu. Okullular, alaylı hocalarını geçecek mi?
  Hiç kuşkunuz olmasın. Eğitimin ve okulun amacı da budur zaten. Öyle olmasa, ilerleme ve gelişme olamazdı. Bizim de hedefimiz; bizlerden çok daha iyi yetişmiş profesyoneller yetiştirebilmek. Bizleri geçemezlerse, işimizi doğru yapmamışız demektir.

  EN ÖNEMLİSİ DÜRÜST OLMAK
  Öğrencilerinize kendi yaşadıklarınızdan örnekler veriyor musunuz, en sık anlattığınız anınız nedir?
  Organ bağışını teklif ettiğimde; üzerime saldırıp beni dövmeye kalkan bir hasta yakınının daha sonra kendiliğinden gelip bağış yapması beni çok etkilemişti. Bu değişimi sağlayan dinamikler de elbette eğitim açısından çok önemlidir. Bunları paylaşmak ve bol bol tartışmak zorundayız ki gelişme sağlayabilelim.
  Onlara en çok tembihlediğiniz sözünüz nedir?
  Unutmamaları gereken şey; konuştukları insanlara karşı azami saygı göstermeleri ve her zaman dürüst olmaları. Çünkü organ bağışı konusu söz konusu olduğunda, en önemli unsur güvendir. Bağışın olup olmamasından çok, insanların incinmemesi ve güvenlerini kaybetmemeleri gerekir.
  Bir organ nakli koordinatörü neyi kesinlikle yapmamalı?
  Asla yalan söylememeli ve bağış yapmaları için hasta yakınlarını zorlamamalı. Biz organ bağışını; insanlarla birlikte ve onlara iyi hissettirecekse destekliyoruz.

  Okunma Sayısı ; 457

  Nakil konusunda eğitimli kişiler bilgi verecek! Benzer Yazılar

  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?
  Boyun ağrısına ilaçsız tedavi Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, boyun ağrısının teşhisi, tedavisi ve yapılan bilimsel araştırmalar hakkında
  80 yaşından sonra kanser ameliyatı oldu Çukurova Üniversitesinde Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne baş vuran 81yaşındaki Ali Basri ve 85
  Güneş gözlüğü kullananlar dikkat! Yazın yaklaşması ile güneş gözlüğü alımı da arttı. Ancak Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Nakil konusunda eğitimli kişiler bilgi verecek! Etiketler