Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Merkez faizi 125 puan artırır

  Merkez faizi 125 puan artırır

  Merkez faizi 125 puan artırır

  Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş. Genel Müdürü Dilek Yardım, MB’nin kur baskısının sürmesi halinde ilk çeyrekte değil, daha sonraki dönemlerde 125 puan faiz artırabileceğini söyledi.

  Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş. Genel Müdürü Dilek Yardım, Merkez Bankası’nın (MB) ilk çeyrekte faiz artırmayacağını söyledi. Merkez Bankası’nın yerel seçimlerden sonra faiz artıracağını ifade eden Yardım, “Dünya üzerindeki durum böyle giderse, kur üzerindeki baskı da böyle devam ederse; o zaman MB ‘Bizim kur tahminimiz bu’, yani ilk çeyrekte bir artış beklemeyip ondan sonra yıl sonuna kadar 125 puan kadar, faizi 9’a getirecek bir faiz artışı bekliyoruz. Merkez’in politika faizi bu olacak” dedi.
  Döviz kurunun enflasyona olduğunu ve bunun etkinin önümüzdek aylarda da devam edeceğini ifade eden Dilek Yardım, “Döviz kurunun böyle gitmesinin bir çok zararı var. Dış borcu olan, açık pozisyonu olan şirket üzerinde döviz kuru zararı yaratıyor.
  Döviz kuru ayrıca öyle bir gösterge ki, ekonomide problem olduğunu işaret eden bir sürü dinamik olabilir ama Türkiye’de bu dinamik döviz kurudur” dedi.

  ‘Tehlike işareti kur’
  Standard Chartered Türkiye Genel Müdürü Yardım, kura ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı:
  “TL devalüa olduğu zaman ‘bir şey var, bir tehlike var’algısı hemen çok çabuk yerleşiyor. Döviz kuru neden yükseldi?, talep oldu dövize, para çıkışı oldu ülkeder o nedenle yükseldi.
  Döviz kurunun önüne geçmenin bir yolu faizi araç olarak kullanmak. Merkez Bankası bunu şu sıralar yapmayı düşünmüyor. Çünkü aldığı son kararı yorumlarken, biraz ehveni şer gibi görünüyor. Zayıf Türk Lirası (TL) ile enflasyon riski büyüme üzerindeki baskılara tercih ediliyor. ‘O riskleri alırım ama büyüme üzerinde bir şey olmasın’ yaklaşımı var.
  Herhalde yerel seçimlerden sonra, dünya üzerindeki durum böyle giderse, kur üzerindeki baskı da böyle devam ederse; o zaman MB ‘Bizim kur tahminimiz bu’, yani ilk çeyrekte bir artış beklemeyip ondan sonra yıl sonuna kadar 125 puan kadar, faizi 9’a getirecek bir faiz artışı bekliyoruz. Politika faizi bu olacak.”

  ‘KIRILGAN ALGISI YERLEŞMESİN’

  Global piyasadan nasıl etkilenileniyoruz?
  FED para bolluğunu çekiyor. Faizleri artırarak maliyeti de artırıyor. Para şimdi daha yüksek getiri aldığı, az riskli bulduğu gelişmiş piyasalara gidecek. Bizim gibi ülkelerden para çıkışı olacak. Kırılganlığı olan ülkelerden daha çok para çıkışı olacak. Kırılganlığı olan ülkeler hangi ülkeler? Cari açığı fazla olan ülkelerdir. Aynı zamanda politik belirsizliği olan ülkelerdir. Cari açık zaten bizim bildiğimiz bir problemimiz. Büyüme olduğu zaman cari açık veren yapısal problemi olan bir ekonomimiz var. Diğer politik konu da uzun süreli olmamalı.
  Politik belirsizlilik uzun süre olursa o da ikinci bir kırılganlık olarak yerleşir. O yüzden 2014’te dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Şu anda algı olarak dünyada beş kırılgan ekonomiden birisi olarak algılanıyoruz.

  İŞSİZLİĞE DİKKAT

  Bu yıl ekonomide durgunluk bekliyor musunuz?
  Ekonomide durgunluk beklerim büyüme hedefimizi 4’ten 3.2’e revize ettik. Tabii ki büyümede bir daralma olacak.
  Ayrıca büyümemiz zaten üretime değil tüketime dayalı bir büyüme. Güven etkilendiği zaman tüketici her zaman harcamayı keser. Kredi kartıyla harcamayı kısıtlayan düzenlemeler var. Bunlar da harcamayı engelleyecek.
  Ekonominin daha yavaş büyüyeceğini düşünüyorum. Ama bunu yakın gelecekte aşıyor olamamız lazım. Yoksa daha büyük bir işsizlik problemiyle karşılaşacağız. Durgunluğun büyümeye etkisi olacak. İş dünyasındaki algılar değişecek. Yatırım kararları varsa, bunlar durur. Üretimi durdurur, bu işsizliğe neden olur. Altyapı projeleri finansman fiyatları artacağı için durur. Şirket alım satımlarında da bu yıl birileriyle bir araya gelerek stratejik kararların alınacağı bir sene değil. Bu yıl iki seçim var. Tüketicinin güveni sarsıldığı için bu sene evini arabasını değiştirmeyecek. Bu bankaların bilançolarını küçültür.

  Okunma Sayısı ; 462

  Merkez faizi 125 puan artırır Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Merkez faizi 125 puan artırır Etiketler