Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Kadınlar neden orgazm olamaz?

  Kadınlar neden orgazm olamaz?

  Kadınlar neden orgazm olamaz?

  Yapılan araştırmalara göre kadınlarda en sık görülen cinsel sorunların başında orgazm olamama geliyor…

  Psikolojik ve bedensel sağlığın yanında, eşler arasında da problem yaratabilen konu olabiliyor. Oysa kadınlar eşleri ile konuşup, bedenlerini önemserlerse cinsel yaşam kalitelerini arttırabilirler.

  Terapi İstanbul, Çift ve Seks Terapisi Uzmanı Psikolog Ayşe Kayhan, kadınların orgazm olamama sorunları ile ilgili görüşlerini şu şekilde belirtti…

  Aşk ve cinsellik duygusal, düşünsel ve davranışsal boyutta iki kişi arasındaki etkileşim alanıdır. Yakınlık kurma, bireyin kendisini karşındakine duygusal, düşünsel ve bedensel olarak açmasıdır. Kadın ve erkek olma hallerinin onayıdır. Dokunmak ve cinselliği yaşamak değerli olma duygusunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

  Birlikteliklerin toplumsal anlamda cinsiyet rollerini de içeren, statüyü, sosyal gelişimi, nesiller var etmeyi, ekonomik gücü oluşturmayı, duygusal ve cinsel tatmini de içeren güç birliği vardır. Cinsel yaşamda görülen sorunlar, bu güç birliğini zayıflatan unsurlardan biridir.Cinsel yaşam sağlığına baktığımızda, bedensel sağlık ve psikolojik sağlık göz önünde bulundurulmalıdır;

  Bedensel Sağlık:

  * Anatomik gelişim

  * Bedensel yeterlilik

  * Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar

  * Cinsel organların işlevselliği

  Psikolojik Sağlık:

  * Zihinsel gelişim

  * Cinsel kimlik tanımı

  * Ait olunan kültürel yapı

  * Kendi bedenini tanıma süreci

  * Bilgi düzeyi

  * Öznel cinsel yaşam tarihi (taciz, baskı vb.)

  * Öznel cinsel deneyim tarihi (mastürbasyon, flört vb.)

  * Kendini ifade edebilirlik

  Kadının cinsel kimliğini geliştirmede, ifadede, sağlık hizmetine ve bilgiye ulaşmadaki eşitsizlik, yetişkin olarak aktif cinsel yaşamını da etkilemektedir. Kadın bedenini tanımamakta hatta ergenliğinde, bedenine ilişkin meraklarının önü kesilmiş, cinsel bilgi ve ilgilerini kendileri adına ertelemişlerdir. İlgi ve bilginin eksikliği ile başlayan aktif yaşam, vajinismus dahil tüm sorunları beraberinde getirmektedir. Orgazm olamama da bu sonuçlardan biridir.

  Olumlu ve merakla başlayan aktif cinsel yaşamda, ne oluyor da orgazm sorunu başlıyor;

  * Çiftler arasında ilişkinin içeriğindeki uyumun bozulması

  * Karşılıklı cinsel ilginin kaybolması

  * Kadının sevişmeye dair taleplerini söyleyememesi* Erkeğin bencil sevişmesi, yalnızca boşalma odaklı seks yapması

  * Erkeğin bu konuda konuşmaya açık olmaması

  * Kadının konuşmaya nereden başlayacağını bilememesi

  * Beden tanımanın her iki cins açısından da yetersiz olması

  Kadın ilişki esnasında kendini orgazm taklidi yapmak zorunda hissedebilir

  Bu şartlar altında kadının devam eden ilişkisinde sorun çıkmasın diye konuşmaması ya da orgazmı hiç tanımadığından talepkar olmaması sorunları beraberinde getirir. Talep edip bu konuda konuşmaya başladığında, ilişkiyi kaybetmekten, yeni şeyler öğrenmekten korku duyma halleri dolayısıyla öğrenilmiş davranışlarla orgazm taklidi yapma yolunu seçerler.

  Kadın için uyaran, istenildiği hissi ile başlar bu hissi yaratmak göz, söz ve önemsenme davranışını görmekle başlar. İstediği erkek tarafından dokunulmak, okşanmak, bedenin yeniden keşfedilircesine okşanması ve öpülmesi, zaman ayrılması, vajinaya değil onunla sevişilmesine önem verilmesi, klitoral uyarının önemsenmesi kadının orgazm olmasını sağlayan etkenlerdir.
  Erkek için çıplak kadın bedeni, cinsel uyaran teşkil etmektedir. Ama bir kadın için tanımadığı erkeğin çıplak bedeni hiç bir uyaran teşkil etmeyecektir. Bu kadar net bir ayrımla sekse, cinselliğe yaklaşım farkını da getirmektedir. Ama cinsel ilişki iki kişinin yaptığı bir danstır. Bu dansta adımlar iki kişinin isteği ve talebi ile uyumlanır, ritim de birlikte belirlenirse keyif mümkün olur. Tek taraflı boşalma endeksli sekste teknik boşalmadan öteye geçmez ve keyiften söz edilemez.

  Ayşe Kayhan’a göre, cinsellik devrimci, yeniden ve yeniden yapılandırılabilir bir alandır. Kadınlar bedenlerini önemsemeliler, öğrenmeyi bedenlerini keşfetmeyi ertelememeli, mastürbasyonun bu keşifteki yerini unutmamalılar. Eşleri ile konuşmaktan çekinmemeli ve cinsel yaşam kalitesini artırmak için birlikte yeniliklere açık olmalıdırlar.

  Okunma Sayısı ; 1.011

  Kadınlar neden orgazm olamaz? Benzer Yazılar

  Tatilde sevişmek Bir kaç yıl önce üç kız arkadaş tatil için Antalya’ya gitmiştik, 17–18 yaşlarındaydık. Bir gün sahilde top oynarken,
  Merakımı tatmin ettim Aslında ilk deneyimim hiç de düşündüğüm ya da hayalimde canlandırdığım kadar güzel değildi. Karşımdaki insanı
  Kadınların yatakta duymak istediği en seksi aşk sözleri Yatakta dut yemiş bülbüle dönenler, havuz problemi çözer gibi bir ses tonuyla konuşanlar,
  Seks pozisyonları (Kamasutra seks pozisyonları) Yatak odanızı canlandırmak istiyorsanız kamasutra seks pozisyonları aradığınız şey olabilir.
  Cinsel açlık nedir? Sizinle evlenecek kadar sizi çok seven birinin, sizinle pek sık seks yapmak istememesi, incitici olduğu kadar biraz da kafa karıştırıcıdır.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Kadınlar neden orgazm olamaz? Etiketler