Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • K. Irak petrolü ‘test’i geçti, imza haftaya

  K. Irak petrolü ‘test’i geçti, imza haftaya

  K. Irak petrolü ‘test’i geçti, imza haftaya

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, K. Irak petrolünün Ceyhan’a geldiğini, Irak merkezi hükümetiyle anlaşmanın ise haftaya imzalanabileceğini söyledi

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Kuzey Irak petrolü Silopi’ye kadar hem korozyon, hem de test çalışmalarını tamamlamıştı. Şimdi de Ceyhan’a kadar geldi. Akış da tabii ki bunların arkasından başlayacaktır” dedi.
  Bakan Yıldız, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu ve beraberindeki heyeti, bakanlıkta kabul etti.
  Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani’nin açıklamalarını son derece olumlu bulduklarını belirten Yıldız, şöyle konuştu:
  “Şehristani ile Bağdat’ta yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bu petrolün buradan akacağına inanıyorum. Şehristani açıklamasında, Kuzey Irak petrolleri, dolayısıyla Irak’ın petrollerinin dünyaya Türkiye üzerinden açılabileceğini söyledi ve 3 tane temel şartından bahsetti. Bu temel şartların Türkiye’nin ister kamu şirketleriyle, ister özel sektör şirketleriyle beraber sözleşmelere dercedilen, sözleşmelerin içerisinde bulunan noktalar olduğunu söylemem lazım. Miktarın tespit edilmesi, Bağdat tarafından aynı şekilde bunların tesbiti, bunların paralandırılması ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in yüzde 5’lik savaş tazminleriyle alakalı blokajın bulunması… Bunların her birisi o sözleşmelerde yer aldığı için, bu, Irak’ın normalleşmesine, gelişmesine ve gelirinin artmasına yolaçacaktır. ”
  Yıldız, şöyle devam etti:
  “Başından beri Merkezi Irak Hükümeti yetkililerinin, onların tespit ettiği kişilerin refakatiyle beraber bu işin başlayacağını söylemiştik. Her zaman tekrar ediyorum, bu petrol Türkiye’nin petrolü değildir. Bu petrol, Irak’ın petrolüdür. Her tür miktarına onların paralandırmasına kendilerinin refakat etmesi kadar tabii ve doğru bir şey yoktur. Bu şekliyle de inşallah işlem başlamış olacak. Zannediyorum önümüzdeki hafta bu konuyu da değerlendiririz.”

  10 kuruşluk artışın yükü 4 milyar dolar

  Bakanı Yıldız, doların 2 TL’den 2.10 TL’ye çıkmasının Türkiye’nin enerji faturasına 4 milyar dolar ek yük getirdiğini söyledi. Döviz fiyatlarının enerji maliyetini de etkilediğine dikkati çeken Yıldız, bunları sanayiciye, tüccara, vatandaşa yansıtmamak için çaba gösterdiklerini dile getirdi. Yıldız, şunları söyledi:
  “Doların 2.0’dan 2.10’a çıkması bizde yaklaşık 4 milyar dolarlık maliyet artışı getiriyor, bu, çok ciddi bir rakam. Şu anda 2.09’da olması da bizim için olumsuz bir noktadır, maliyetlerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Ama önemli olan bunları vatandaşlarımıza sirayet ettirmeden, kendi içinde dengeleyici bir yapıyı kuruyor olmaktır, bizim de çaba ve gayretlerimiz budur. İnşallah çalışmalarımızı bu hafta nihayetlendireceğiz.”

  Okunma Sayısı ; 428

  K. Irak petrolü ‘test’i geçti, imza haftaya Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  K. Irak petrolü ‘test’i geçti, imza haftaya Etiketler