İşte Kobani’ye saldıran o IŞİD’liler

GezeGen GezeGen     25-06-15     Dünya     İşte Kobani’ye saldıran o IŞİD’liler     77 Defa Okundu

İşte Kobani'ye saldıran o IŞİD'liler

İşte Kobani’ye saldıran o IŞİD’liler

IŞİD’çilerin YPG ve ÖSO kıyafetleri giyip sakallarını keserek Kobani’ye saldırdığı duyurulmuştu. Öldürülen IŞİD’çilerin ilk fotoğrafları ortaya çıktı. YPG kıyafetleri giyen IŞİD militanlarının kendilerini “Burkan El Fırat” grubu üyeleri olarak tanıtıp sızdığı belirtiliyor.

AA’nın haberine göre, YPG’den yapılan açıklamada IŞİD’çilerin Türkiye’den geldiğine ilişkin bir suçlamaları olmadığı belirtildi. IŞİD militanlarının güney ve batıdan sızdıkları kaydedildi.

Terör örgütü IŞİD üyeleri bu Sabah 05.30 sularında Kobani’de iki köye eş zamanlı saldırılar düzenledi. Patlatılan bomba yüklü aracın ardından YPG güçleri ile IŞİD militanları arasında çatışmalar çıktı. Gün içinde IŞİD, bir bombalı saldırı daha düzenlendi.

Kobani’de yaşanan çifte patlama ve ardından çıkan çatışmalarda en az 40 kişinin yaşamını yitirdi, 140’a yakın yaralının olduğu ortaya çıktı. Türkiye’ye getirilen 134 yaralıdan 4’ü yaşamını yitirdi.

YPG UYKUDA YAKALANDI

Kobani’dekilerin sınır köylerindeki akrabalarına verdiği bilgilere göre, kente giren IŞİD militanları gece saat 03.00’ten sabahın ilk ışıklarına kadar evlerin kapılarını çalarak içeri girdi ve sessizce insanları öldürmeye başladı.

“YPG ÜNİFORMALARI GİYEREK SALDIRDILAR”

Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nehsan, Kobani’nin güneybatısından IŞİD üyelerinin YPG üniformaları giyerek saldırdığını ifade etti ve “Kente 5 araçla gelmişler ve kentin her yerine saldırdılar. Sınır kapısında bomba yüklü araç patlattılar. Kent merkezinde halkı taradılar. IŞİD Kobani güneybatısında yeralan Bexbetan köyüne de saldırdı. Orada da sivil ölü ve yaralılar var” dedi.

BURKAN EL FIRAT GRUBU ÜYELERİ OLARAK TANITMIŞLAR

DHA’nın haberine göre IŞİD’çilerin YPG kıyafetleri giydiği, sakallarını kestikleri ve kendilerini ÖSO’ya bağlı Burkan El Fırat grubunun üyeleri olarak tanıtarak Kobani’ye sızdıkları ortaya çıktı.
YPG KOBANİ’DE 30 IŞİD’ÇİYİ ÖLDÜRDÜ

YPG Basın Merkezi Kobani bölgesinde yaşanan çifte patlamanın ardından çıkan çatışmalarda 30 IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı.

YPG: TÜRKİYE’DEN GEÇTİKLERİNE KANIT YOK

YPG Sözcüsü Halil, saldırganların Türkiye’den girdiğine dair bir suçlamaları olmadığı, IŞİD militanlarının ilçeye batı ve güneyden sızdıklarını ifade etti.

Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’ye sınır Kobani’de terör örgütü IŞİD militanlarının düzenlediği saldırıya ilişkin, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri’nden (YPG) açıklama geldi. YPG Sözcüsü Redur Halil, saldırganların Türkiye’den girdiğine dair bir suçlamaları olmadığı, IŞİD militanlarının ilçeye batı ve güneyden sızdıklarını ifade etti.

AA muhabirinin sorularını yazılı yanıtlayan Halil, IŞİD militanlarının Kobani’ye Türkiye üzerinden girdiklerine dair iddiaları değerlendirdi. Halil, “Bizim Türkiye’ye resmi olarak bir suçlamamız olmadı. IŞİD militanları kente batı ve güneyden girdi” ifadelerini kullandı. Saldırının yapılış şekli hakkında ayrıntılar veren Halil, ”IŞİD militanları şehre girdikten sonra bomba yüklü araç patlattılar. SonraYPG güçleriyle çatışma başladı. Saldıran IŞİD militanlarının bir kısmı öldürüldü ve 3 militan kaçtı. Diğer bir grup militan ise şu an kuşatılmış durumda” dedi. 18 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı saldırının ardından, çatışmalar ağırlıkla ilçe merkezinde devam ediyor. Yaralıların birçoğu Türkiye’de tedavi altında.

SURUÇ KAYMAKAMI: KESKİN NİŞANCI İDDİALARI VAR

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Kobani’de bugün meydana gelen patlamalar ve ardından yaşanan çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Çiftçi, “En sağlam bilgi, yaklaşık 45-50 kişilik bir grupla, YPG kıyafeti giyip, Cerablus bölgesinden 11-12 araçla geldikleri yönünde. Şu ana kadar gelen bilgiler teyide muhtaç bilgiler. Bazı noktalara keskin nişancı yerleştirdikleri bilgisini alıyoruz. Karşı tarafta ölen Suriye vatandaşları olduğu bilgisi geliyor ancak onun sayısı yok elimizde” diye konuştu.

GELEMEDİKLERE YERLERE GELDİĞİNİ GÖRÜYORUZ

Çiftçi şunları kaydetti; “Gelen hiçbir yaralının mağdur olmaması için çok ciddi bir çaba gösterildi. Biz daha önce çok daha büyüğünü yaşamıştık bu sürecin. Ancak Kobani’de 5 aydır bir huzur vardı. Maalesef bu Ramazan ayında çatışma sesleri geldi. IŞİD’in daha önce gelemediği yerlere kadar geldiğini görüyoruz.”

Saldırıyı gerçekleştiren teröristerin Türkiye’den geçtiği iddialarını net bir dille yalanlayan Çiftçi şunları kaydetti; “Türkiye’den kişilerin gittiği yönünde yalan yanlış bilgiler var. Görüntülerde her şey açık. Ben Kobani yönetiminden kişilerle de görüştüm, onlarda çok net bir şekilde bu araçların ve kişilerin Cerablus tarafından geldiğini teyit ediyorlar. Kamera görüntüleri ortadayken, karşı tarafta yönetimin bilgisi ve bize söyledikleri ortadayken art niyetli yayınların olmasını izah etmek çok kolay değil. Çünkü Türkiye, Kobani sürecinin başından beri Kobani’nin ayakta durması için insani noktadaki desteğini sağladı. Bugünde sağlıyor. Dolayısıyla Türkiye’den birilerinin Kobani’ye gidip patlatma yapma ihtimali milyonda sıfır. Türkiye’den karşıya ne araç ne IŞİD militanın geçme şansı yok. Kayıtlarda, Kobani bölgesi yönetimi de bunu teyit ediyor.”

(milliyet)

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.