Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • İspanya ve Yunanistan Yerli Karidesin Fiyatını Uçurdu

  İspanya ve Yunanistan Yerli Karidesin Fiyatını Uçurdu

  İspanya ve Yunanistan Yerli Karidesin Fiyatını Uçurdu

  Marmara Adası açıklarından yakalanan ve geçen yıl irisi 16 liraya varan fiyatlardan satılan karidesin kilogramı, İspanya ve Yunanistan‘dan gelen taleplerin artmasıyla 25 liraya kadar çıktı.

  Marmara Adası Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Özkaya, ada açıklarında, Türkiye’nin hatta Avrupa‘nın en kaliteli karideslerinin çıkarıldığını söyledi.

  Adadan karides avına açılan, bu deniz ürünlerini yakalamaya uygun tasarlanmış 30 tekne bulunduğunu dile getiren Özkaya, bu yıl havaların iyi gitmesinin hem avantaj hem de dezavantaj oluşturduğunu anlattı.

  İSPANYA VE YUNANİSTAN’DAN CİDDİ TALEP VAR

  Geçen sezon soğuklar nedeniyle sadece 60 gün denize açılabildiklerini, bu yıl ise 90 gün karides yakaladıklarını vurgulayan Özkaya, denizin soğumaması nedeniyle karidese daha az ulaşmalarının ise dezavantaj oluşturduğunu kaydetti.

  Mazot fiyatlarının yükselmesinin kendilerini zor durumda bırakırken, yurt dışı kaynaklı taleplerin artmasının sevindirdiğini dile getiren Özkaya, şöyle devam etti:

  “Balık verdiğimiz bir firma yeni yatırım yaptı. Adeta karidesi canlı piyasaya sürüyor. Denizden çıkan karides anında işlenip paketlenip gönderiliyor.İspanya ve Yunanistan‘ın ekonomilerindeki toparlanma bize yaradı. En büyük pazarımız İspanya ve Yunanistan. Bu ülkelerde ekonomi iyi olunca balıkçılarımız kazanıyor. Bu ülkelerdeki kriz öncesinde karidesin kilosu 50 liraya gidiyordu. Geçen yıl incesi 2,5 lira, irisi (Jumbo boy) 16 liraya satılıyordu. Şimdi ise özellikle bu iki ülkeden gelen talebin artmasıyla incesi 5, irisi 25 liraya yükseldi.”

  İYİSİ DIŞARI, KÖTÜSÜ İÇ PAZARA

  Özkaya, çıkardıkları karideslerin incesinin yurt içi piyasaya, irisinin ise ana pazarları olan Yunanistan ve İspanya‘ya verildiğini belirterek, bu iki ülkenin ekonomisinin daha da iyileşmesi durumunda kilogram fiyatlarının tekrar 50 lirayı göreceğine inandığını söyledi.

  Yunanistan ve İspanya‘daki kriz öncesinde adaya gelen firmaların karides almak için birbirleriyle yarıştığını anlatan Özkaya, “Krizle talep düşünce firmalar çekildi. Bir dönem kilosu 10 liraya kadar gerilemişti. Şimdi çok mutluyuz. Mazot fiyatları biraz daha gerilese çok daha iyi olacak” dedi.

  KARİDES YEME KÜLTÜRÜ TÜRKİYE’DE ARTIYOR

  Karides yeme kültürünün Türkiye‘de de artmaya başladığını, iç tüketimden talebin giderek yükseldiğini vurgulayan Özkaya, “Küçükleriyle büyükleri arasında Tat farkı yok. Hatta bana göre küçükleri daha lezzetli. İrilerindeki fiyat yüksekliği lezzetinden değil sadece göze iyi görünmesinden kaynaklanıyor. Piyasamız açıldı. İnşallah gelecek yıl çok daha iyi bir pazar olacak” diye konuştu.

  Okunma Sayısı ; 531

  İspanya ve Yunanistan Yerli Karidesin Fiyatını Uçurdu Benzer Yazılar

  Diyarbkir Lİce Gerginliği Diyarbakir Lice ilçesine Gitmek İsteyen Alperen Ocakları Üyeleri İzin Vermeyince BDP bina önünde Toplanınca Ortalık
  90 metreden uçtu! 1 ölü Fethiye’de yaklaşık 90 metrelik uçurumdan denize düşen otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti. AA muhabirinin
  PKK’lı grup yol kesti: 3 yaralı Diyarbakır-Bingöl kara yolunu trafiğe kapatarak eylem yapan PKK’lı grup yakın bir güvenlik güçlerine
  Trabzonspor, Olcan’ı satmayacak! Trabzonspor yönetim kurulu, Olcan Adın’a gelen transfer tekliflerinin kesinlikle reddedilmesi yönünde
  Üniversiteli Tuğçe 800 TL için mi öldü? Üniversiteli Tuğçe’den çok kötü haber! 800 TL için canına kıydığı iddia edildi! ADANA’da

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  İspanya ve Yunanistan Yerli Karidesin Fiyatını Uçurdu Etiketler