Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • İkinci elin fiyatı da arttı, talep düştü

  İkinci elin fiyatı da arttı, talep düştü

  İkinci elin fiyatı da arttı, talep düştü

  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve döviz kurlarındaki artışların ardından 2014 model otomobil fiyatlarının zamlanması nedeniyle yılın ilk çeyreğinde talebin yöneldiği ikinci el araçların bedelleri de arttı

  Ellerinde geçen yıldan kalan stokları bu yılın ocak-mart döneminde eriten ikinci el oto galericileri, piyasadan zamlı topladıkları kullanılmış Otomobilleri 1-2 bin lira yüksek fiyatla satmaya başlayınca yeniden talep düşüşüyle karşılaştı.

  Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, piyasada talebin, yılın ilk çeyreğinde ÖTV zammı ve döviz kurlarındaki artışlar yüzünden ciddi oranlarda zam gören sıfır otomobiller yerine “ikinci el”e yöneldiğini söyledi.

  Bu süreçte ikinci el oto pazarında son yıllarda görülmemiş bir hareketlilik yaşandığına dikkati çeken Hazar, “Elimizde uzun süredir bekleyen, biriken tüm stokları yılın ilk çeyreğinde erittik. Bu araçların fiyatları da düşük olduğu için büyük talep gördü ancak geçmişten kalan stoklar tükenince işler değişti” dedi.

  Hazar, normal koşullarda ikinci el otomobil piyasasında hareketliliğin ilkbahar mevsiminde daha yoğun olduğunu ve haziran ayına kadar sürdüğünü dile getirdi. Stokları tükenince piyasadan araç topladıklarına işaret eden Hazar, “Satmak için aldığımız ikinci el araçlar bize 1-2 bin lira zamlı geldi. Kaçınılmaz olarak zamları fiyatlarımıza yansıttık. Tabii talep, ilk çeyreğe göre yüzde 60-70 düştü. Yani ikinci el piyasasında tatlı dönem kısa sürdü. Elimizdeki stokları erittik ama zamlı aldığımız kullanılmış araçları satmakta zorlanıyoruz” ifadesini kullandı.

  Sıfır otomobillerde de benzer durum yaşanıyor

  Rasim Hazar, ikinci el otomobil piyasasındaki seyrin, sıfır otomobillerde yaşanan sürece benzediğine değindi. ÖTV zammı ve döviz kurlarındaki artış sonrası 2014 model otomobillerin satışında ciddi bir kırılma olduğunu ve pazarın daraldığını vurgulayan Hazar, buna karşı bayilerin yılın ilk çeyreğinde daha çok zamlardan etkilenmeyen 2013 model araçları sattıklarını bildirdi.

  Bayilerin de 2013 model araç stoklarını büyük oranda erittiğini aktaran Hazar, “Şimdi bayiler de 2014 model araçları satmakta güçlük çekiyor. Çünkü geçen yılki fiyatlarda karşılaştırıldığında fiyat makası önemli ölçüde açılmış durumda” değerlendirmesinde bulundu. Hazar, bir süre önce kullanılmış otomobil satın almayı planlayan tüketicilere, “ellerindeki stoklar bittiğinde fiyatların değişeceği, bu nedenle hızlı karar vermeleri” konusunda uyarıda bulunduğunu ve bu öngörülerinin gerçekleştiğini belirtti.

  Döviz ve altın fiyatlarındaki oynaklığın da piyasayı olumsuz etkilediğini kaydeden Hazar, tüketicilerin özellikle fırsatları kolladığını ancak mevcut durumlarını koruma eğiliminin ağır bastığını sözlerine ekledi.

  Okunma Sayısı ; 518

  İkinci elin fiyatı da arttı, talep düştü Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  İkinci elin fiyatı da arttı, talep düştü Etiketler