Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • İdrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine neden olabilir

  İdrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine neden olabilir

  İdrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine neden olabilir

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüştü Cankon Germiyanoğlu, çocuklarda zamanında teşhis konulmayan ve tedavi uygulanmayan idrar yolu enfeksiyonunun, kronik böbrek yetmezliğine neden olabileceğini söyledi.

  Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen enfeksiyon şeklinin, idrar yolu enfeksiyonu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Rüştü Cankon Germiyanoğlu, idrar yolu enfeksiyonunun her iki cinste tüm yaş gruplarında görülebileceğini dile getirdi.

  ERKEN TEŞHİS

  İdrar yolu enfeksiyonu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Rüştü Cankon Germiyanoğlu, “Çocuklarda zamanında belirlenip uygun tedavi, tetkik ve izlem yapılmayan idrar yolu enfeksiyonu, hipertansiyon ve ilerleyici böbrek hasarına yol açarak nihai olarak kronik böbrek yetmezliğine neden olabilir.

  Bu bilgiler göz önüne alındığında tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan tüm çocuklarda erken tanı konulması, eşlik eden yapısal bozukluklar varsa saptanması, idrar yolu enfeksiyonu açısından riskli çocukların belirlenerek tedavi edilmesinin önemi ortadadır” dedi.

  İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNUN RİSK FAKTÖRLERİ

  İdrarını uzun süre erteleyen ya da işemeyi tam bitirmeyip mesanesinde sürekli idrar kalan çocuklarda bu tip mikropların daha kolay yerleştiğini söyleyen Germiyanoğlu, “İdrar yollarında idrar akımının yavaşlamasına neden olabilecek her türlü sorun idrar yolu enfeksiyonu gelişimi açısından risk oluşturur. 3-7 yaşları arasında görülen işeme bozuklukları sık idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur.

  Sünnetsiz erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski kız çocuklara ve sünnetli erkek çocuklara göre 10- 20 kat daha sıktır. 2 ay-2 yaş arasındaki çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu hiç belirti vermeden ya da huzursuzluk, solukluk, iştahsızlık, kusma, ishal, kabızlık gibi genel belirtilerle seyredebilir. İdrar rengi ve kokusunda değişiklikler olabilir.

  Sık sık ve az miktarda, ağrılı idrar yapma görülebilir. Ateş, iştahsızlık, kusma, hafif ishal ve genel durum bozukluğu üst idrar yolu enfeksiyonunu düşündürür ve bu, ivedilikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Üriner sistemde oluşabilen enfeksiyonların kesin olarak tanılarının konabilmesi için uygun ortamda idrar örneği alınarak örneğin labaratuvar tetkiki yapılması gerekmektedir.Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun tanısı için uygulanan idrar kültürünün sonuçlanması genel olarak 2 veya 3 gün sürebilmektedir” şeklinde konuştu.

  “İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDA EN SIK RASTLANAN ETKENLER BAĞIRSAK BAKTERİLERİDİR”

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için antibiyotik ilaçlar kullanıldığını belirten Germiyanoğlu, şu bilgilerin verdi: “Yeni doğan bebeklerde yada hastalığı fazla olan çocuklarda antibiyotikler damar yoluyla yada enjeksiyonla uygulanabilmektedir. Bakteriler, virüsler ve mantarların neden olabileceği idrar yolu enfeksiyonunda en sık rastlanan etkenler bağırsak bakterileridir.

  Küçük bebeklerde ve çok nadiren de büyük çocuklarda kan yolu ile bulaşan mikroplarda da idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir. Kızlarda idrar çıkış kanalının, erkeklere göre daha kısa olması ve anüse yakınlığı enfeksiyon bulaşma olasılığını artırır. Küvette durgun su içinde köpüklü banyo yapılması, çok dar iç çamaşırı giysiler, kız çocuklarda tuvalet temizliğinin arkadan öne doğru yapılması çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu gelişimini kolaylaştıran faktörlerdir.”

  İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA ZEMİN HAZIRLAYAN ETKENLER

  İdrar yollarında enfeksiyon oluşumunda anatomik sorunlar dışında fonksiyonel olarak oluşabilen bazı bozuklukların da uygun ortam hazırladığına değinen Germiyanoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: “İdrar yolu reflüsü ve idrar yolunda taş olması uygun ortam hazırlayan fonksiyon bozukluklarıdır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun görülme nedenlerinden biri de genital bölgedeki hijyenik temizliğin yetersiz olmasıdır.

  Özellikle yaz aylarında serinleme amacıyla girilen havuzların yeterince hijyenik olmaması ve kronik kabızlık problemi olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu görülebilmektedir. Kronik kabızlık sorunu olan çocuklarda idrar göllenmesi denilen durum nedeniyle idrar yollarında daha sık enfeksiyon oluşabilmektedir.”

  kaynak: milliyet

  Okunma Sayısı ; 480

  İdrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine neden olabilir Benzer Yazılar

  Islak saçla uyumanın zararları Yoğun bir günün ardından duşa girmek kadar rahatlamaya yardımcı bir şey yok. Fakat bu rahatlık saçlarınızı
  Cinsel hastalık belirtileri Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olarak görülen cinsel hastalık belirtileri sizlere bu tarz bir hastalığa sahip
  Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava
  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  İdrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine neden olabilir Etiketler