Her gün eriyen hoca 27 kilo!..

GezeGen GezeGen     20-01-14     Genel     Her gün eriyen hoca 27 kilo!..     23 Defa Okundu

Her gün eriyen hoca 27 kilo!..

Her gün eriyen hoca 27 kilo!..

Diyarbakır’da 32 yaşındaki rehber öğretmen Ümit Açmaz ve lise öğrencisi kardeşi 17 yaşındaki Bıranedi Yoldaş Açmaz, dünyada çok nadir görülen Mitokondriyal Nörogastrointestinal Ensefalomiyelopati (MNGIE) hastalığı nedeniyle günden güne eriyor.

Bir kardeşini de aynı hastalık nedeniyle kaybeden ve 27 kilograma kadar düşen öğretmen Açmaz, dünyada sadece 200 kişide bir görülen ve günden güne erimesine neden olan hastalıkla 17 yaşından bu yana mücadele ediyor.

İştahsızlık yaşıyor
Genetik olan ve dünyada tedavisi kesin bilinmeyen hastalık nedeniyle 27 kilograma kadar düşen Açmaz, evde anne, baba ve kardeşlerinin yardımıyla yaşamını sürdürüyor. Hastalığı nedeniyle mesleğini yapamaz hale gelen Açmaz, kök hücre tedavisiyle sağlığına kavuşup öğretmen olan babası gibi öğrencilerine kavuşacağı günün özlemiyle yaşıyor. Sürekli mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık yaşadığını anlatan Açmaz, şunları söyledi:
“Tıp literatüründe pek bilinmiyor. Bu nedenle tedavisi de tam olarak bilinmiyor. Dünyada kök hücre tedavisiyle hastalığın iyileşebileceği düşünülüyor. 3 yıllık öğretmenim. Sürekli rapor almak zorundayım. Kardeşimde de hastalığımın belirtileri var.”

Vaka sayısı sadece 200

Uzmanlar, MNGIE hastalığının dünyada çok nadir görüldüğünü, dünyada bildirilen vaka sayısının sadece 200 olduğunu belirtti. Hastalığın dünyada bilinen bir tedavisinin bulunmadığını ifade eden uzmanlar, “Kök hücreden fayda görüleceği düşünülüyor. Ancak kesin bir şey yok. İlerleyen ve ölümcül seyreden bir hastalık. Genetik ve belirtileri sonradan ortaya çıkıyor” dedi.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?GurbetCafe.Net

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur.

Bağlantılar

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 GurbetCafe.NET - Tüm hakları saklıdır.