Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • ‘Her ay zam gelebilir’

  ‘Her ay zam gelebilir'

  ‘Her ay zam gelebilir’

  Kur artışlarının, otomotiv sektörünün karşılayabileceği çizgiyi geçtiğini söyleyen Toyota Türkiye Pazarlama A.Ş. CEO’su Bozkurt, “Böyle giderse, otomobile her ay zam gelecek” dedi

  Özellikle yılbaşından bu yana döviz kurlarında süren artışlar, otomotiv sektöründe tahminleri zorlaştırırken, pazarın 600 binli adetlerin altına düşmesi halinde ciddi önlemler alınabileceğine dikkat çekilmeye başlandı. Otomotiv sektöründe kur artışlarının karşılayabileceği seviyenin çoktan aşıldığını, kırmızı değilse bile turuncu alarm verdiğini söyleyen Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Sektörde bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti. Böyle giderse her ay zam gelebilir” uyarısı yaptı.

  Bu yıl şirket olarak otomotiv satışlarında yüzde 30’luk daralma ve 600 bin adet civarında bir toplam pazar öngördüklerinin altını çizen Bozkurt, 600 binin de altına düşmesi halinde bu kez işten çıkarmalar ve küçülmeler gündeme gelebileceğine dikkat çekti.

  İniş-çıkışlar yordu
  Bozkurt, Türkiye’de vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 20’sinin otomotiv ve bağlantılı sektörlerce oluşturulduğunu hatırlatarak, “800 bin adedin altına inen pazar hafif sarı alarm, 700 binin altı da turuncu alarm demektir. 600 binin altını ise kırmızı alarm görüyorum. Şu an turuncu alarmdayız” dedi.
  Kurlardaki iniş çıkışların uzun sürmemesini dilediklerini kaydeden Bozkurt, “Pazar 600 binlerin altına inerse, daha kötü dönemler konuşulmaya başlar. Dile getirmek istemesek de, istihdamla ilgili önlemler gündeme gelir. Bayi ve firmaların altyapı, eleman yatırımları durur” ifadesini kullandı. Geçen yılın ikinci yarısındaki ekonomik konjonktürün, firmaların karlılıklarından alıp götürdüğünü, sektörün karlılığını zaten yitirdiğini anlatan Bozkurt, şöyle devam etti:
  “Kurda artık absorbe edebileceğimiz çizgiyi çoktan geçtik. Sektörde bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti. Şu anda sektör için artık ‘vergi ve kur artışını absorbe ederiz’ durumu kalmadı. Böyle giderse, otomobile her ay zam gelecek.”
  Sektörün artık uzun soluklu, daha istikrarlı büyüyen bir ekonomi istediğini belirten Bozkurt, “Bir sabah inen, bir sabah çıkan bir ekonomi içerisinde olmak istemiyoruz. Bundan yorulduk. Bugün için çözümler üretmektense orta ve uzun vadede çözümler üretmek lazım” yorumunu yaptı.

  Tahminleri düşürdü
  2013’te Türkiye’de Toyota satışlarının yüzde 11 arttığını, Corolla’nın bunda etkili olduğunu anlatan Ali Haydar Bozkurt, pazar öngörülerine de bakarak bu yıl 27 bin adetlik bir satış hedeflediklerini, ancak yukarı doğru bir umut görmeleri halinde gözden geçirebileceklerini de sözlerine ekledi.

  Sportif stationwagon geliyor
  Toyota’nın ikinci nesil Auris modeline eklenen stationwagon versiyonu, şubatta Türkiye yollarına çıkacak. Auris Touring Sports’un başlangıç fiyatı 72 bin 600 TL?olacak.
  Sportif görünümlü Auris Touring Sports, hatchback kardeşinden 285 mm. daha uzun. Araçta, tek hareketle katlanabilen “Easy Flat” teknolojili arka koltuklar, panoramik cam tavan gibi unsurlar var.
  Türkiye’de 1.6 lt (132 HP) benzinli ve 1.4 lt (90 HP) dizel motor seçenekleriyle piyasaya çıkacak. Benzinli motorda, MultiDrive S otomatik şanzıman da bulunacak.

  Hepimizin tahminde hata yapma hakkı var!
  Peugeot, tamamen yenilenen ikinci nesil 308’i şubat ayında Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Peugeot Otomotiv Genel Müdürü Marc Bergeretti, aracı 49 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunacaklarını ve bu fiyatlar konusunda 28 Şubat’a kadar garanti verdiklerini söyledi.
  Dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle, bu yıl fiyatlarda artışların kaçınılmaz olacağını kaydeden Bergeretti, “Bu nedenle Şimdi açıklayacağımız fiyatları, 28 Şubat’a kadar garanti ediyoruz. En azından bunu söyleyebiliriz” dedi.
  Ortası ‘sıfır’lı rakamlar
  Haziran ayından bu yana gelen kur artışlarının yanı sıra kredi vadelerinin sınırlandırılması ve ÖTV artışının da katkısıyla bu yıl pazarın yüzde 17 daralacağını öngördüklerini vurgulayan Bergeretti, “Biz, Peugeot olarak piyasanın 760 bin civarında kapanacağını düşünüyoruz. Tabii tüm markaların farklı tahminleri var. Elbette şu an bu tahminlerde hepimizin hata yapma hakkı olacak. Bunu önümüzdeki dönemde hep beraber göreceğiz” dedi.
  Geçen yıl pazar yüzde 7 artarken, Peugeot satışlarının yüzde 15 arttığını, binek araçta pazardaki yüzde 20 artışa karşılık kendi satışlarında yüzde 58’lik yükseliş yaşandığını anlatan Bergeretti, “Bu büyümenin en önemli lokomotifi, elbette 301’in başarısı oldu. 12 bin adetten fazla 301 satıldı. Toplam satışımız da 34 bin 34 adet oldu” diye konuştu.
  Bu yıl 3 bin 500 adet yeni 308 satmayı planladıklarını, 2014’ün 2008 modelinin tam yılı olacağını, 301 ve 208’le birlikte 2014’te 35 bin 35 araç satmayı planladıklarını anlatan Bergeretti, “Akılda kalsın diye, ortası ‘sıfır’lı rakamları hedefledik” ifadesini kullandı. Yeni 308’in ilk etapta manuel vites seçeneğiyle satışa çıkacağını hatırlatan Bergeretti, “Bu araçta otomatikleştirilmiş manuel şanzıman bulunmayacak. Bunun yerine tam otomatik vitesli seçenekler olacak. Bu araçları da yaz sonu itibariyle pazara sunacağız” dedi.

  Sevgİlİler Günü’nde satışına başlanacak
  Fransız üreticinin orta sınıf hatchback pazarında iddialı olma amacıyla geliştirdiği yeni 308, neredeyse adı dışında tamamen yeni. Adının aynı kalma nedeniyse, Peugeot’nun bundan böyle tüm modelleri için aynı taktiği izleyecek olması. Yani yeni nesiller gelirken, adlar büyük ölçüde değişmeyecek.
  14 Şubatta, yani Sevgililer Günü’nde Türkiye’de resmen satışa sunulacak yeni 308, Peugeot’nun yeni tasarım felsefesiyle şekillendirilip, yeni modüler platform üzerine geliştirilmiş. Eski versiyona göre ağırlığı 140 kg düşürülen 308, böylelikle daha hafif, daha sağlam ve daha çevreci olmuş. Aracın uzunluğu ve yüksekliği de azaltılırken, iki aks aralığı artırılarak iç mekanı genişletilmiş. Peugeot’nun “i-Cockpit” adını verdiği yenilikçi gösterge haneli ve orta konsol sayesinde iç mekanda sadelik ön plana çıkarken, müzik sistemi, klima, navigasyon ve araca dair diğer bazı bir özellikler bir ekran üzerinden ayarlanır hale gelmiş. Bu da düğme sayısını azaltıp, iç mekanı sadeleştirmiş.
  Kalite iddiası arttı
  Yeni 308, Peugeot’nun yeni artırılmış kalite algısı felsefesinin de bir ürünü. Nitekim bu, aracın iç mekanındaki malzemelerden ve sessizlikten de belli oluyor. Zaten lansman öncesinde 2.5 milyon km sürüş testi, 4 hidrolik pistonlu titreşim ve iklim deneme tezgahında 2 bin 500 saat test, 250 bin kez klima açma-kapama testi, dokunmatik ekrana 4.3 milyon basma gibi kaliteye yönelik çok sayıda aşamadan geçmiş.
  Aktif hız Sabitleyici, Çarpışma Riski Uyarısı, Otomatik Acil Fren ve Kör Nokta Uyarısı gibi unsurlar, aracın donanım paketlerine göre standart veya isteğe bağlı unsurlar arasında bulunacak.
  49 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkacak yeni 308’de 1.2 lt VTi (82 HP), 1.6 lt THP (156) benzinli motorların yanı sıra 1.6 lt (92 ve 115 HP) dizel motor seçenekleri olacak. Daha sonra gelecek 1.2 lt 130 HP benzinli motorda otomatik şanzıman seçeneği de bulunacak.

  Yüce Auto 25 yılı devirdi
  Merhum Orhan Yüce’nin Skoda distribütörlüğü için 1989’da kurduğu ve bugüne kadar Türkiye’de 135 bin araç satan Yüce Auto, 25 yılını geride bıraktı. Aynı zamanda Orhan Yüce’nin anısına düzenlenen etkinlikte, şirketin ilk ortağı İlias Marinos, Yüce Auto Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Süheyl Yüce, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, hazır bulundu. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar ise Davus’ta oldukları için geceye katılamadı.

  Okunma Sayısı ; 678

  ‘Her ay zam gelebilir’ Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  ‘Her ay zam gelebilir’ Etiketler