Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor

  Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor

  Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor

  Haliç Metro köprüsünde son aşamaya gelindi. Yelkenli gemi şeklindeki köprünün Şubat sonunda bitirilmesi planlanıyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, basın mensuplarının, çalışmaları görüntülemeleri için köprünün üzerinden görüntü almalarına izin verdi. Köprüde şubat ayında yapılması planlanan açılış öncesinde çalışmalar büyük bir hızla sürüyor. Zaman zaman 8 vagonlu tren de test geçişi yapıyor.

  TÜRKİYE’NİN İLK METRO GEÇİŞ KÖPRÜSÜ OLACAK

  Açıldığında Türkiye’nin ilk metro geçiş köprüsü olacak Haliç Metro Geçiş Köprüsü, boynuzu andıran iki adet 55 metre yüksekliğindeki çelik kulesiyle dikkati çekiyor.

  2009’DA BAŞLADI

  İlk kazmanın 2 Ocak 2009’da vurulduğu köprüde halen çevre düzenlemesi, metal kaplama, aydınlatma, korkuluklar, merdiven, yürüyen merdiven ve asansör montajları, elektro mekanik çalışmaları gibi ince mimari çalışmalar devam ediyor. Kum torbalarıyla yapılan ağırlık testlerinin devam ettiği köprüye 27 Ocak’ta enerji verilecek. Denizin içindeki kazıkların paslanmasını engellemek için de sürekli akım verilecek.

  TAKSİM-YENİKAPI HATTINI BAĞLAYACAK

  Köprü, toplam 5.2 kilometre uzunluğundaki Taksim – Yenikapı Metro Hattı Projesini birbirine bağlayacak, Şehzadebaşı ve Şişhane yönünden gelen tünelleri birleştirecek. Taksim Yenikapı arasının 8 dakika sürmesi planlanıyor. 2 çelik kuleye sahip olan köprünün ’askılı köprü’ kısmı 4 ayak üzerinde yükseliyor.Taşıyıcı kazıklar Haliç dibindeki kaya zemine çakılarak inşa edilmiş.

  KÖPRÜ BÜYÜK GEMİLERİN GEÇİŞİ SIRASINDA AÇILABİLECEK

  Köprü, büyük gemilerin geçişi için açılabilir özellikte. Köprünün Unkapanı tarafında yer alan 120 metre uzunluğundaki açılır-kapanır köprü, merkez ayağının üzerinde dönerek açılacak. Yükseliği 17 metrenin altındaki tekneler köprünün altından direkt geçebilecek.

  TARTIŞILAN KÖPRÜDE SEYİR TERASI KEYFİ

  Araç trafiği için kullanılmayacak köprüde metro duraklarının yanı sıra, köprünün her iki tarafında boylu boyunca uzanan yayaların yürüyebileceği balkonlar bulunuyor. Tarihi yarımada ve Süleymaniye Cami’nin silüetini bozacağı iddiasıyla sık sık gündeme gelen köprüde, Haliç ve İstanbul manzaralarını izlemek için seyir terasları yer alıyor.

  YAKLAŞIK BİN KİŞİ ÇALIŞTI

  Yaklaşık bin kişinin emek verdiği Haliç – Metro Geçiş Köprüsü projesini Astaldı – Gülermak Ortak Girişimi (AGJV), köprünün elektromekanik ve ince işlerin yapımını ise Alarko – Rotem – Hyundai Konsorsiyumu yaptı.

  8 VAGONLU İŞLEYİŞE UYGUN

  Köprü üzerindeki Haliç istasyonu, 8 vagonlu işleyişe uygun olarak 180 metre uzunluğunda yapıldı.

  Çalışmalar sırasında karada 16 (Beyoğlu yakasında 9, Unkapanı yakasında 7) Haliç’te ise 4 olmak üzere toplam 20 araştırma sondajı yapıldı. İnşaat sırasında Portekiz’de imal ettirilerek üç seferde Haliç’e getirilen 51 parça kazık da çakıldı.

  Haliç’in depremselliği, faylanma durumu, zemin koşulları, Haliç tabanı çamur tabakası dikkate alınarak yapılan analizler sonucunda dizayn edilen bu kazıkların her biri 4 bin 700 ton nihai yük değerine göre projelendirildi. Yapımına 2 Ocak 2009’da başlanan köprü, 180 milyon liraya mal oldu.

  Okunma Sayısı ; 682

  Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor Benzer Yazılar

  İngiltere ve Rusya Arasındaki Ajan Krizine Türkiye’den İlk Tepki! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Rus diplomatların 14 AB devleti, ABD ve
  6 Gün Önce Alkollü Yakalanmıştı! Halk Otobüsü Şoförü Beton Bariyerlere Çarparak Can Verdi Kütahya’da 6 gün önce polis kontrolünde
  Manisa’da Beton Mikseri Otobüsle Çarpıştı: 20 Yaralı! Manisa’nın Gördes ilçesinde yolcu otobüsü ile beton mikserinin çarpışması
  İstanbul – Sivas Arasındaki Mesafeyi 5,5 Saate Düşürecek YHT Projesinin İlk Ray Serimi Yapıldı İstanbul – Sivas arasındaki seyahat
  Erdoğan’dan FETÖ Ağzıyla Konuşan Fransız Gazeteciye Tarihi Ayar: ABD’ye Niye Sormuyorsun! Erdoğan, FETÖ ağzıyla konuşan Fransız

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Haliç Metro Geçiş köprüsü şubatta açılıyor Etiketler