Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Hakkari Olaylarının Asıl Nedeni Anketler ( Trsohbet.Com )

  Hakkari Olaylarının Asıl Nedeni Anketler

  Hakkari Olaylarının Asıl Nedeni Anketler

  Hakkari’de BDP ile AK Parti arasındaki oy farkının giderek kapanması olayların başlama nedeni olarak gösteriliyor.

  Yüksekova’da “PKK mezarları tahrip ediliyor” iddiasıyla başlayan ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların altından seçim anketleri çıktı. Güneydoğu’da bazı illerde AK Parti’nin BDP’yle arasındaki puan farkının yüzde 5’e düştüğünü gören örgüt harekete geçti.

  MEZAR TAHRİBİ BAHANE

  Akşam’da yer alan haberde; Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde “PKK mezarları tahrip ediliyor” yalanıyla başlayan ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar, dün de devam etti. Ancak olayların asıl nedeninin “mezar tahribi” değil, yerel seçim için yapılan anketlerin sonuçları olduğu ortaya çıktı.

  BDP İLE FARK KAPANMAK ÜZERE

  İddiaya göre Hakkari’de AK Parti ile BDP arasındaki puan farkı anketlere yüzde 5 olarak yansıdı. Bu da örgütü kızdırdı. Yerel seçim için yapılan anketlerin sonucunda BDP için kritik olan bazı ilçelerde belediyelerin AK Parti’ye geçtiği görülüyor. BDP’nin kalesi olarak görünen ve 2009 yerel seçimlerinde o zamanki adı DTP olan şimdiki BDP’nin yüzde 80 civarında oy aldığı biliniyor. AK Parti’nin oy oranı ise yüzde 15 civarında. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan, daha önce bu puan farkının giderek düştüğünü ve AK Parti’nin şimdilerde oy oranının yüzde 55’ler civarında olduğunu açıklamıştı. Son anketler de bu durumu doğrular nitelikte. Özellikle Hakkari’de AK Parti ile BDP arasındaki puan farkı yüzde 5’e kadar düştü. Bazı yerlerde ise fark yüzde 2. Özellikle Hakkari’nin iki önemli ilçesinde AK Parti’nin önde olduğu konuşuluyor.

  “YA BİZİMLE OLUN YA DA EVİNİZDE OTURUN”

  İstihbarat birimlerine göre bunun üzerine BDP’nin PKK için kritik bir bölge olan Hakkari’yi kaybetme tehlikesi üzerine örgüt harekete geçti. Artık dağda savaşmak istemeyen PKK şehre inerek çatışma çıkardı. Bazı yöneticilere gönderilen tehdit mektubunda, “Bu seçimler tarihi öneme sahip. Ya bizimle olun ya da evinizde oturun” denildi.

  MEZARLARDA TAHRİBAT YOK

  AKŞAM, “Tahrip ediliyor” denilen mezarların görüntülerine ulaştı. Hem olayların öncesinde hem de sonrasında çekilen fotoğraflarda mezarlarda herhangi bir tahrip görüntüsüne rastlanmadı. İçişleri Bakanı Muammer Güler de “Hiçbir mezarda tahrip söz konusu değil. Böyle bir bahaneyle insanlar kışkırtıldı” demişti.

  “METROPOLLERDE SAVAŞMAYI ÖĞRENİYORLAR”

  Yüksekova’da iki kişinin ölümüyle başlayan olaylar bir anda bölgeye yayıldı. 25 Kasım’da teslim olan PKK’lı N.Ç. olayların nasıl başlatılacağını güvenlik birimlerine anlattı. İşte o ifadeler: “PKK artık vur-kaç taktiğiyle savaşmayacak. Şehir merkezlerinde halk savaşları başlatacaklar. İlk saldırılar Şemdinli, Yüksekova, Çukurca ve Hakkari il merkezinde yapılacak. Birçok kadro Rojava’ya gönderildi. Burada metropollerde savaşmayı öğreniyorlar. Rojava özerkliği kazanınca burada savaşan güçler Türkiye’ye gelerek halk savaşını başlatacak. Artık askeri üs bölgelerine saldırmak yok. Toplantıda bize; ‘İmralı’daki görüşmelerin neticesini bekliyoruz. Kış üstlenmesine geçin. Çatışmalara hazırlık yapın. Kalekola giden yollar kesilerek eylemler merkezde yapılacak’ denildi. Örgüte katılımlar genelde Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Van, Tunceli ve Bitlis illerinden olmakta. Katılımların yaş ortalaması 12 ila 18 yaş arasında. Küçük yaştaki örgüt mensupları temel eğitimini aldıktan sonra Abbas (K) Duran Kalkan tarafından özel olarak kamplarda eğitilmektedir.”

  “KÜRTLERE AYRI YÖNETİM MANTIKSIZ”

  Meclis Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu, “Kürt nüfus oranından Kürt isyanlarına, geçici köy korucusu sayısından terör mağdurlarına yapılan ödemeye kadar süreçle ilgili birçok konuda” hazırladığı 450 sayfalık raporunu açıklandı. Türkiye’de Kürt nüfusunun yüzde 12-20 arasında tahmin edildiğinin vurgulandığı raporda, “Kürtler için etnik temele dayalı, coğrafi sınırları belirlenmiş, ayrı bir yönetsel yapının oluşturulması çok da mantıklı görülmemektedir; eşit vatandaşlık temeline dayalı, yerel yönetimlerin güçlendirildiği bir model çözüm için uygun olabilecektir” görüşüne yer verildi.

  “SÜREÇ, SEÇİME KURBAN EDİLMEMELİ”

  BDP-HDP heyeti önceki gün İmralı’da Abdullah Öcalan’ı ziyaret etti. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Öcalan’la görüşmelerin ayrıntılarını anlattı. Öcalan’ın Yüksekova’da iki kişinin ölmesine neden olan olaylarda “Paralel devletin parmağı var” dediğini öne süren Buldan, şunları söyledi: “Öcalan, ‘Barış süreci seçimlere kurban edilmemelidir. Katliam provokatörlük kokuyor; dolayısıyla içinde paralel devlet, onun parmağı var. Bu tür süreçlerde böyle oyunlar yaşanabilir’ dedi. Her barış sürecinde bu tür olayların yaşandığını, bunun karşısında bir duyarlılığın hakim kılınması gerektiğini’ belirtti” dedi.

  Buldan, Öcalan’ın Yüksekova’daki saldırıdan üzüntü duyduğunu ve halkı provokasyonlara karşı uyardığını da söyledi .

  Okunma Sayısı ; 586

  Hakkari Olaylarının Asıl Nedeni Anketler ( Trsohbet.Com ) Benzer Yazılar

  Irak Ordusunun Sincar’a İlerlediği Bilgisini Teyit Ettik! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Irak ordusunun Sincar’a ilerlediği ve bazı
  İngiltere ve Rusya Arasındaki Ajan Krizine Türkiye’den İlk Tepki! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Rus diplomatların 14 AB devleti, ABD ve
  6 Gün Önce Alkollü Yakalanmıştı! Halk Otobüsü Şoförü Beton Bariyerlere Çarparak Can Verdi Kütahya’da 6 gün önce polis kontrolünde
  Manisa’da Beton Mikseri Otobüsle Çarpıştı: 20 Yaralı! Manisa’nın Gördes ilçesinde yolcu otobüsü ile beton mikserinin çarpışması
  Erdoğan’dan Bürokratlara Mesaj: Şikayetler Alıyorum, Versin İstifasını Çeksin Gitsin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sorumluluk almaktan

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Hakkari Olaylarının Asıl Nedeni Anketler ( Trsohbet.Com ) Etiketler