Burc yorumlari

  • koç burçu
  • boğa burcu
  • ikizler burcu
  • yengeç burcu
  • aslan burcu
  • başak burcu
  • terazi burcu
  • akrep burcu
  • yay burcu
  • oğlak burcu
  • kova burcu
  • balik burcu
  • Gülüşünüzü tasarlayın!

    Gülüşünüzü tasarlayın!

    Gülüşünüzü tasarlayın!

    Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşün oluşturulmasıdır

    Gülüş tasarımı nedir?
    Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşün oluşturulmasıdır. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı, formu ve renkleri, dudaklar ile diş etleri gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımı, tüm bu faktörler ve kişisel istekler göz önüne alınarak sağlıklı ve doğal görünümün planlanmasıdır.

    Gülüş nasıl tasarlanır?
    Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokularla uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir. Dişlerin görünürlüğü önemli kriterlerden biridir. Genel olarak genç bireylerde üst dişler daha ön plandayken yaşın ilerlemesiyle üst dişlerin görünürlüğü azalır ve alt dişler daha görünür hale gelir.

    Dişlerin birbirlerine göre dizilimi farklı kişilik özelliklerini yansıtabilmektedir. Dişlerin birbirine göre genişlik, uzunluk ve açılarıyla ilgili küçük değişikliklerle çekici, entelektüel, sporcu, içe dönük ya da dışa dönük, eril ya da dişil karakterler yansıtabilir.
    Bukkal koridorun hacmi ve diş kavsinin genişliği- darlığı yine gülüş tasarımında önemli bir yer tutar.
    Diş etlerinin görünümü gülüşü etkileyen önemli faktörlerden bir diğeridir. Diş eti seviyesinin farklı olması görünümü olumsuz yönde etkiler. Gülünce dişetlerinin çok fazla görünmesi olarak tanımlanan gummy smile tablosunda ise dişeti görünürlüğü gülüş estetiğini tümüyle bozabilir. Bu durum çoğu kez küçük operasyonlarla ortadan kaldırılabilmektedir.
    Doğal bir gülüş tasarımı yapabilmek için yüz şekli incelenmelidir. Örneğin kare, üçgen ya da oval formda bir yüze uygun formda dişler hazırlanmalıdır.

    Diastemalar kapatılırken dişin en yüksek noktası olan zenit noktasının yerleri mutlaka dikkate alınmalı, gerekiyorsa yerleri değiştirilmelidir.
    İdeal bir gülüşte yüzün orta hattı ile dişlerin orta hattı çakışır ve dişler dudak hattını takip eder. Daha doğal bir görünüm için bazen kişinin isteğine bağlı olarak küçük asimetriler oluşturulabilir. Asimetri ön keser dişlerde kesinlikle tercih edilmez.
    Açık renk dişler daha genç ve sağlıklı görünür. Ancak daha beyaz dişlerin daha estetik olduğu yönündeki yaygın fikir bir yere kadar doğrudur. Gülümseme de dahil olmak üzere tüm iletişim ve ifadelerde gözler ön plandadır. Diş rengi belirlenirken bunu göz ardı etmemeliyiz.
    Dudak şekli, dolgunluğu ve dişlerle ilişkisi de yüz ve gülüş güzelliğinin ana elemanlarından biridir.

    Gülümsememizi neden gizleriz?

    Gülümseme, insanlar arasında kurulan en samimi iletişim araçlarından biridir. Görüntümüzde bizi utandıracak problemler varsa iletişim daha baştan olumsuz yönde etkilenecektir. Örneğin diş çürüğü, koyu renk ya da lekeli dişler, kızarık, kabarık, iltihaplı diş etleri, gummy smile, dişlerde çapraşıklık ya da eksik dişleri olan kişilerin bu problemleri dikkat çekebilmekte, dolayısıyla kişiler gülümsemekten çekinebilmektedir.

    Gülüş tasarımı için ne yapmalıyız?

    Gülüş tasarımında diş hekimliğinin bir çok alanı rol oynamaktadır. Öncelikle oral hijyen optimal duruma gelmelidir. Tedavi, periodontoloji, protez, implant gibi birçok alana hakim bir diş hekimine tedavi olarak güzel bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

    Okunma Sayısı ; 637

    Gülüşünüzü tasarlayın! Benzer Yazılar

    Islak saçla uyumanın zararları Yoğun bir günün ardından duşa girmek kadar rahatlamaya yardımcı bir şey yok. Fakat bu rahatlık saçlarınızı
    Cinsel hastalık belirtileri Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olarak görülen cinsel hastalık belirtileri sizlere bu tarz bir hastalığa sahip
    Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava
    Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
    Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

    Toplam 0 Yorum Yapılmış

    Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
    Gülüşünüzü tasarlayın! Etiketler