Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Gölcüklü Courier Ford’da tarih yazdı

  Gölcüklü Courier Ford’da tarih yazdı

  Gölcüklü Courier Ford’da tarih yazdı

  Ford Otosan, kendi geliştirdiği ve üretimine başladığı yeni Courier sayesinde Ford Motor Company’de bir “ilk”e imza attı. 40 ayda sıfırdan geliştirdi, hazırladı, fabrikasını inşa etti, üretti, ihracına başladı…

  Toplam 1.6 milyar doları bulan yeni Transit yatırımının en son halkası olan Courier, Amerikalı Ford Motor Company’nin tarihine geçti. Ford Otosan, toplam 40 aylık sürede Courier’i geliştirdi, testlerini yaptı, prototiplerini üretti, fabrikasını inşa etti, üretime geçti ve hemen onay alıp ihracatına başladı.
  14 yıl aradan sonra sıfırdan yapılan ilk fabrika yatırımını gerçekleştirdiklerini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 110 bin adet kapasiteli Yeniköy tesisinde üretime başladıklarını anlattı. Aracın dünyadaki tek üretim merkezinin Gölcük Yeniköy tesisi olduğunu, böylece yıllık kapasitelerinin de 415 bin adede yükseldiğini vurgulayan Yenigün, “Otosan’ın Acıbadem fabrikası, son yılında 40 bin adet üretim yapmıştı. 14 yılda üretimimizi 10 kat artırdık” dedi.

  ‘Başkasına bırakmadık’
  Projeyi 40 ayda sıfırdan üretime taşıdıklarını kaydeden Yenigün, “Courier modelinin mühendislik, prototip, fabrika inşası ve üretim aşamalarının tamamını Türkiye’de yaptık. Ford Motor Company’de 40 ayda bir projeyi A’dan Z’ye devreye alan tek ülkeyiz” ifadesini kullandı.
  Geliştirme çalışmalarının yanı sıra testleri de kendilerinin yaptığına dikkat çeken Yenigün, “Tüm testleri biz yaptık. Başka mühendislere bırakmadık. Test merkezimiz olsa, dışarıya da gitmezdik” diye konuştu. Aracın hava yastığı testi için ilk kez Ankara’da ODTÜ’nün test merkezini kullandıklarını da söyleyen Yenigün, Courier’de yapılan bazı mühendislik çalışmalarının, Ford’la paylaşılacağını da belirtti.
  Courier modeli için fabrika dahil 371 milyon euro yatırım yaptıklarını, Türkiye’den 97 yan sanayi firmasının kendilerine parça ürettiğini anlatan Yenigün, ilk kez 3 küresel firmanın da Türkiye’ye yatırım yaptığını hatırlattı. Courier’in 46 ülkeye ihraç edileceğini, ABD’nin yanı sıra Latin Amerika ihracatı konusunda çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

  Başbakan istedi, tarih öne alındı…

  – Yeniköy fabrikasında üretim başladı. Resmi açılış için planlanan 23 mayıs tarihi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat katılmak istediğini bildirmesi üzerine 22 Mayıs’a çekildi. Törene Ford Başkanı Bill Ford da gelecek.
  – Courier için 371 milyon euro yatırım yapıldı.
  – Türkiye dahil 16 ülkede, toplam 175 prototip araçla 3 bin 800 test yapıldı.
  – Testlerde katedilen kilometrenin toplamı, dünya ile ay arasında iki kez gelip-gitmeye eşit.
  – Courier’de yaya güvenliği ve düşük hızlardaki çarpışmalarda hasarı azaltan özel far, ön cam, ön ve arka tampon, içeride de akıllı cihaz istasyonu ve ayarlanabilen bagaj örtüsü gibi yenilikler var. Ford Otosan bu projede 13 patent başvurusu yaptı.

  Ve satışa da sunuldu

  Yeni Gölcüklü Courier, “Tourneo Courier” ve “Transit Courier” versiyonlarıyla Türkiye’de satışa sunuldu. Tourneo Courier’de Kombi, Transit Courier modelindeyse Van ve Kombi Van versiyonları olacak. Transit Courier 36 bin 750 TL, Tourneo Courier de 41 bin 750 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.
  Türkiye’de satışa sunulan Courier ailesinde ilk etapta 1.5 lt (75 HP) ve 1.6 lt (95 HP) dizel motorlar bulunuyor. 1.6 lt motor, fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 3.7 lt yakıt tüketimiyle sınıfının en cimrisi. Ford’un küresel tasarım diline uygun şekillenen Courier serisi, iç mekanında Otomobil konforu sunuyor. Akıllı Cihaz İstasyonu ve Ayarlanabilir Bagaj Örtüsü de var. Ayrıca donanım seçeneklerine bağlı olarak 5 inçlik navigasyon ve geri görüş kamerası ekranı, SYNC gibi unsurlar da bulunabilecek.
  Courier’de çift hava yastığı, ABS, ESP, Yokuş Kalkış Desteği, Acil Durum Fren Desteği, Elektronik Fren Gücü Dağıtım Sistemi gibi standart güvenlik donanımları mevcut.

  Uzun kiralamaya ‘HemenGazla’

  Araç kiralama sektörünün önde gelen kuruluşlarından DRD de, şirket sahibi olmayan bireysel tüketicilere uzun dönemli kiralama imkanı sunan “HemenGazla” sistemini başlattı. Uzun dönemli bireysel kiralama yapmak isteyenler, “hemengazla.com” üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerle filo kiralamayla benzer avantajlarla tanışabiliyor.
  Söz konusu hizmetin yenilikçi bir hizmet olduğunu belirten DRD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aytekinhan Yıldırıcı, “Filo kiralamada 15. yılımızı geride bıraktık. Geçtiğimiz 3 yılda sadece filo araçlarına 1 milyar TL’yi aşan yatırım yaptık. Öncü olmanın getirdiği sorumluluk bilinciyle operasyonel kiralamanın avantajlarını artık bireyler için de sunan ‘hemengazla.com’ fikrini geliştirdik” dedi.
  Risksiz alternatif
  Sistemin, araç sahibi olmanın getirdiği riskleri ortadan kaldırdığını, finansal avantaj da sağladığını belirten Yıldırıcı, müşterilerin, internet üzerinden ilgilendikleri araç ve hizmetlere 25 saniye gibi kısa sürede ulaşabildiğini kaydetti.

  Türkiye ‘çekici’ pazar

  Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, Türkiye’nin gerek konumu gerekse de büyük alt yapı projeleri nedeniyle inşaat ve taşımacılık sektöründe stratejik bir ülke olduğunu belirtirken, “Taşımacılıkla bağlantılı olarak çekici ve kamyon pazarı önemli bir gelişim içinde. Türkiye taşımacılıkta Ortadoğu ve Batı Avrupa pazarları arasında köprü konumunda.
  Bu nedenle pazar, markalar açısından oldukça ilgi çekici” dedi. Bu yılın ilk çeyreğinde ağır ticaride bir önceki yıla oranla yüzde 10’luk daralma yaşandığını kaydeden Eksin, “Nisan ayı verileri, markamız açısından oldukça olumlu görünüyor. Sektörümüz bu yıl büyüklük anlamında 2013’ün bir tekrarını yaşayacak gibi. Satışların 25-28 bin adet civarında olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

  Castrol bizi Le Mans’a götür!

  Motorsporlarında 100 yılı aşkın süredir dünyanın en iyi yarış takımlarıyla birlikte çalışan Castrol, Türkiye’de www.gucludeneyimler.com internet sitesi üzerinden yeni bir kampanya başlattı. Castrol Türkiye’nin sürekli güncelleyeceği ve yeni etkinliklerini duyuracağı kampanyanın ilk ayağında, 25 Mayıs’a kadar en büyük hayalini paylaşan ve jüri tarafından seçilecek iki talihli maceracı, Castrol EDGE destekli Audi Sport Takımı’nın davetlisi olarak 14-15 Haziran tarihlerinde Fransa’da düzenlenecek 24 saat Le Mans yarışı heyecanını yerinde yaşayacak.

  En hızlı Peugeot geldi

  Fransız üretici Peugeot tarihinin en güçlü seri üretim modeli olan RCZ R, Türkiye’de de satışa sunuldu. Tasarımıyla fark yaratan sportif coupe RCZ’nin “supercharged” (aşırı beslemeli) versiyonunu temsil eden RCZ R, 270 HP gücündeki 1.6 lt silindir hacimli yeni motoruyla dikkat çekiyor. 0’dan 100 km/s hıza 5.9 saniyede ulaşarak güçlü bir performans sunan RCZ R’ın maksimum hızı elektronik olarak 250 km/s ile sınırlandırılmış. Araçta, bu motorla birlikte özel dişli oranlarına sahip 6 ileri manuel vites kutusu kullanılmış. RCZ R’ın motor sesi ise, emme manifolduna eklenen özel bir sistemle daha “performansına yakışır” düzeye getirilmiş.
  Süspansiyonları, yol tutuşu ve frenlerinde performansa uygun düzenlemeler yapılan, kilitli diferansiyele sahip RCZ R, aynı zamanda yeni spoyler ile de taçlanmış. Siyah mat tavan kuşakları, koyulaştırılmış. Bi-xenon farları, 10 mm alçaltılmış gövdesi, 19 inç alüminyum jantlarıyla dikkat çeken aracın iç mekanında da “Peugeot Sport” imzalı kapı eşikleri, kırmızı dikişli siyah deri direksiyon simidi, vites körüğü, yeni sportif ve deri-alkantara karışımlı malzemeyle kaplı koltuklar, orta konsolda özel plaket gibi ayrıcalıklar var.

  Okunma Sayısı ; 727

  Gölcüklü Courier Ford’da tarih yazdı Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Gölcüklü Courier Ford’da tarih yazdı Etiketler