Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • En az yarısı gereksiz

  En az yarısı gereksiz

  En az yarısı gereksiz

  İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Nezih Barut, “DSÖ’nün tahminlerine göre, ilaçların yüzde 50’sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte ve satılmaktadır” dedi.

  Aynı zamanda Abdi İbrahim İlaç Sanayi Başkanı da olan Barut, yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı sonucunda, hastalık ve ölüm oranlarında yükselme, yan etki riskinin artması, temel ilaçlara ulaşılabilirliğin azalması ve ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı tedavi maliyetinin artması gibi sorunlarla karşılaşılabileceğini söyledi.

  Bu kapsamda, dünyada ilacın bilinçli kullanılması amacıyla çeşitli çözüm yolları üretilmeye ve geliştirilmeye çalışıldığını ve ilk kez Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Akılcı İlaç Kullanımı” çalışmaları başlatıldığını anlatan Barut, “DSÖ’nün tahminlerine göre, ilaçların yüzde 50’sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte ve satılmaktadır” dedi.

  Barut, Türkiye’de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının halk sağlığını etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirdi. Topluma akılcı ilaç kullanımı alışkanlığının kazandırılmasında, hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacın kullanımına dair danışmanlık hizmeti veren eczacı, ilacı üreten şirketler, sağlık otoriteleri ve hastaların ortak sorumluluk taşıdığının altını çizen Barut, bu sorumluluk çerçevesinde değerlendirildiğinde, son yıllarda sağlık hizmetlerine erişimin artmış olmasına rağmen, ilaç kullanımı konusunda farkındalık ve bilinç düzeyinde aynı olumlu tabloyu görmenin mümkün olmadığını ifade etti.

  Barut, “ilacın gereksiz kullanımı sonucunda, doktor tarafından reçetelenmeden ve eczacıya danışılmadan üçüncü şahısların tavsiyesi ya da bilimsel olmayan duyumlar ile tüketilmesi gibi sıkıntıların ön plana çıktığını” bildirdi.

  “İLAÇ ENDÜSTRİSİ BİLİNÇLİ İLAÇ KULLANIMININ YAYGINLAŞMASINA DESTEK OLMALI”
  Türkiye’de akılcı ilaç kullanımının, 2010 yılından bu yana sağlık bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumu bünyesinde “Akılcı İlaç Kullanımı Şube Müdürlüğü” tarafından yürütüldüğünü anımsatan Barut, son dönemde bu alanda geliştirilen projelerle, farkındalık düzeyinin artırılması yönünde önemli çaba sarf edildiğini vurguladı. Barut, ilaç endüstrisi olarak bu çalışmalara gerekli katkıyı vererek bilinçli ilaç kullanımının yaygınlaşmasına destek olunması gerektiğine işaret etti.

  Okunma Sayısı ; 425

  En az yarısı gereksiz Benzer Yazılar

  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?
  Boyun ağrısına ilaçsız tedavi Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, boyun ağrısının teşhisi, tedavisi ve yapılan bilimsel araştırmalar hakkında
  80 yaşından sonra kanser ameliyatı oldu Çukurova Üniversitesinde Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne baş vuran 81yaşındaki Ali Basri ve 85
  Güneş gözlüğü kullananlar dikkat! Yazın yaklaşması ile güneş gözlüğü alımı da arttı. Ancak Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  En az yarısı gereksiz Etiketler