Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Dolar zirve yaptı, borsa toparlandı

  Dolar zirve yaptı, borsa toparlandı

  Dolar zirve yaptı, borsa toparlandı

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarının miktarını azaltma kararının etkisiyle gün içinde rekor üstüne rekor kıran dolar günü 2,0915 TL’den kapattı.

  Döviz piyasasındaki sert hareketlere paralel dolar/TL bugün 2.0983, sepet bazında TL ise 2.4802 ile tarihi zirve seviyelerine yükseldi.

  Buna karşılık Merkez Bankası (TCMB) bugün düzenli fonlama yapılan günlerde açılan döviz satım ihalelerine ilişkin olarak döviz kurlarında aşırı oynaklık gözlenen günlerde ihale tutarının minimum tutarın 10 katına kadar artırılabileceğini açıkladı. Hemen ardından TCMB bugünkü minimum döviz satış tutarını 50 milyon dolar ilan ettiği döviz satım ihalesinde 400 milyon dolar sattı.

  Ancak açıklamanın ardından kur ve sepet sınırlı geriledi.

  Böylece TL’nin Pazartesi günü gerilediği en düşük seviyeye göre dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 3.49’a, döviz sepeti karşısında ise yüzde 3.06’ya ulaştı.

  TL sadece bugün ise dolar karşısında yüzde 1.22, döviz sepeti karşısında ise yüzde 1.34 değer kaybetti.

  TCMB bugün ve gelecek haftanın ilk iki gününde en az 900 milyon dolar satmış olacak.

  Faizler yükseliş eğiliminde

  Kısa vadeli tahvillerde hem TCMB’nin sıkılaştırma adımları hem de politik baskının etkisi görülürken, uzun vadeli tahvillerde ise siyasi gelişmelerin yanı sıra ABD tahvil faizlerindeki yükseliş baskı yaratıyor. Önümüzdeki günlerde de faiz piyasasında ABD tahvil faizleri, TCMB’nin uygulaması ve kurdaki seyir belirleyici olacak.

  Tahvil bono piyasasında 27 Eylül 2023 itfalı 10 yıllık tahvilde bileşik getiri 4 Eylül’den bu yana en yüksek olan yüzde 10.21’e kadar yükseldikten sonra spot kapanışta yüzde 10.15, valörlüde son işlemlerde yüzde 10.10 seviyesindeydi.

  Öte yandan 7 Ekim 2015 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi ise spot kapanışta yüzde 9.61 seviyesindeydi. Dün ABD piyasalarının kapanışında yüzde 2.935 seviyesinde olan ABD’nin 10 yıllık tahvilinin getirisi saat 1735 itibariyle yüzde 2.907 seviyesinde.

  Borsa artıda kapattı

  Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi haftayı dünkü kapanışa göre 472,81 puanlık yükselişle 69.572,83 puandan tamamladı.

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 0,68 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 3,7 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi günü yüzde 2,20 oranında yükselişle tamamlarken, holding endeksi ise yüzde 0,20 oranında düşüş kaydetti.

  Güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi en düşük 68.622,90 puana kadar geriledikten sonra banka hisselerinde yoğunlaşan alışlarla gün içinde 70.000 puan sınırına kadar yükseldi.

  Endeks haftalık bazda ise ABD Merkez Bankası‘nın parasal genişlemeyi yavaşlatma kararı ve yurt içinde İstanbul merkezli operasyona ilişkin belirsizlikler nedeniyle yüzde 6,07 oranında değer kaybetti.

  Okunma Sayısı ; 975

  Dolar zirve yaptı, borsa toparlandı Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Dolar zirve yaptı, borsa toparlandı Etiketler