Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Dolar uçtu, icraya talep patladı

  Dolar uçtu, icraya talep patladı

  Dolar uçtu, icraya talep patladı

  Son zamanlarda dolar kurunda yaşanan ciddi artış icralık mallara olan talebi patlattı. Haftada 35-40 ihaleye katılanlar katıldıkları icra ihaleleri sayılarının son 1 ayda haftada 350-400’e çıktığını anlatıyor. Dolarla değerlenen icralık mallarının değerinin kurun 2 liranın altındayken yapılması bu mallara talebi patlattı.

  Dolar kurunun son aylardaki baş döndürücü yükselişi ikinci el lüks araç piyasasını da etkiliyor. Fiyatlar ÖTV zammının da etkisiyle ciddi bir şekilde yükselirken ucuza lüks araba almak isteyenler soluğu icralık araçların yanında almaya başladı. İcralık araçların fiyatlarının piyasanın altında satılmasının nedeni ise fiyat değerlemelerinin dolar kurunun aşağıda olduğu zamanlarda, yani 5-6 ay önce yapılmış olması. Bu da mevcut değerlemelere göre yüzde 15 civarında bir fiyat avantajı sağlıyor.

  Örneğin 2008 model bir Range Rover icrada önceki aylarda 210 bin TL ile değerlenmiş ve hali hazırda satışta iken, yükselen kurların etkisiyle bu aracın fiyatı dışarıda 230 bin liraya çıkmış durumda. İşte bu durumu farkeden yatırımcılar son dönemlerde icra ihalelerine ciddi katılım sağlamaya başladı. İcra ihalelerinde fiyatın yüzde 50’den başlaması da alıcılar için avantaj sağlıyor. Uzmanlar genelde fiyatların yüzde 100’e ulaşmadığını ve tavan fiyatın altında kaldığını belirtiyor.

  EVLERE DE İLGİ ARTIYOR
  Aynı şekilde dolar yada euro bazında satışa çıkan gayrimenkulleriyle tanınan Boğaz hattı, Florya, Bahçeşehir, Başakşehir, Kadıköy, Ataköy gibi yerlerin de ihalelerine katılım iki kattan fazla artış gösterdi. Örneğin Ataköy’de 200 bin dolarlık bir dairenin TL karşılığı bundan 6 ay önce 380 bin TL iken şu anda 450 bin TL’ye yükselmiş durumda.

  TRAFİK CİDDİ YÜKSELDİ
  Konuyla ilgili olarak konuşan icralik.com’un kurucusu Can Emrah Özoral icra ihalelerine olan ilginin kendilerini de etkilediğini belirtiyor. Özellikle son 1 ayda sitedeki trafiğin ciddi oranda arttığını kaydeden Özoral, “İnsanlar yükselen kura karşı icradan ucuza araba ve ev almak için icra sitelerine daha çok müraacat etmeye başladı. Açık artırmadaki bir çok malın ekspertizleri dolar kuru 1.9 TL iken yapıldı. Dolayısıyla bir fiyat avantajı oluştu. Haftalık ihale katılım sayımız 35-40’tan 350-400’e çıktı” diye konuştu.

  KIYMET TAKDİRİ NOKTASINDA SIKINTILAR YAŞANABİLİR
  Avukat Umut Metin de icrada yapılan açık artırmanın ucuz bedellerle başlamasının hukuken bir sıkıntısı olmadığını ifade ediyor. Metin’e göre malı icrada satılan kişi fiyat değerlemesinin doğru yapılmadığını düşünürse itiraz hakkını kullanabilir. Ancak icradaki açık artırma sırasında malı icrada olan kişi fiyat konusunda bir itirazda bulunamaz. Yani icralık bir malın satılması sırasında piyasa koşullarına göre ucuz bir bedelden açık artırmaya çıkarılmasında yasal olarak bir sıkıntı yok.

  Okunma Sayısı ; 664

  Dolar uçtu, icraya talep patladı Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Dolar uçtu, icraya talep patladı Etiketler