Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Dolar durdurulamıyor

  Dolar durdurulamıyor

  Dolar durdurulamıyor

  Dolar ve euro, TL karşısında ard arda rekor seviyelere yükseldi. Dolar 2,2933 TL, Euro 3,1281 TL ile tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı.
  Doların 2,30’a yaklaşmasının ardınan Merkez Bankası, Ocak 2012’den bu yana ilk defa dövize doğrudan müdahale etti. Müdahalenin ardından dolar TL karşısında tarihi zirvesinden 2,28’nin altına indi.

  Merkez Bankası’nın izlediği para politikasının kurdaki artışı frenlemede yetersiz kalacağı endişeleri ve siyasi kaygıların baskısıyla dolar/TL ve sepet bazında TL rekor seviyelerini gördü.

  Güne 2,2585 lira seviyesinden başlayan dolar, açılışın hemen ardından işlem hacminin düşük olduğu dakikalar içinde hızlı bir şekilde yükselişe geçerek tarihinin en yüksek seviyesi olan 2,2907’yi gördükten sonra satışların sınırlı kalmasıyla 2,2933’e çıktı.

  Analistler, dolar/TL’de sabahki hızlı yükselişin ardından düşüşün sınırlı kaldığına dikkati çekerek, bunu yükseliş isteğinin devam ettiğinin işareti olarak değerlendiriyor.

  Merkez Bankası Ocak 2012’den bu yana ilk defa döviz piyasasına doğrudan müdahale etti. Doğrudan dolar satışıyla Dolar/TL kotasyonları 2,28’in altına geriledi.

  BİR REKOR DA EURO’DAN

  Euro da dolardaki yükselişe paralel olarak yükselişe geçtikten sonra uluslararası piyasada euro/dolar paritesinin 1,3640 seviyesine yükselmesinin de etkisiyle tarihinin en yüksek seviyesi rekorunu 3,1281’e taşıdı. Müdahale sonrası euro da 3,10 düzeyine gevşedi.

  BORSA 66.700 PUANDA

  Dolar/TL’nin negatif etkisi ile satıcılı başlayan Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi 66.935,34 puandan açıldıktan sonra 67.333,66 puana kadar toparlasa da bu seviyelerde tutunamadı. 67.300 seviyelerinden tekrar düşüşe geçen BIST 100 endeksi şu dakikalarda analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 66.700 puanın üzerinde denge arıyor.

  Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 27 Ocak için bir günlük ek parasal sıkılaştırma (EPS) ilan etmesi ve EPS gününde faizin yüzde 9 olacağını açıklamasına karşın yükseliş eğilimini devam ettiren döviz kurları, bugün de rekor kırmaya devam ediyor.

  Tahvil bono piyasasında ise gösterge tahvilin bileşik faizi önceki kapanışa göre yükseliş kaydederek yüzde 10.29 seviyesinden güne başladıktan sonra bu seviyelerde yatay bir seyir izliyor. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinde düşüş eğilimine karşın yurtiçinde 10 yıl vadeli tahvil faizinin yüzde 10,12 seviyesine yükseldiğine dikkati çeken analistler, bu seviyelerden geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini tahmin ediyor.

  Okunma Sayısı ; 647

  Dolar durdurulamıyor Benzer Yazılar

  Irak Ordusunun Sincar’a İlerlediği Bilgisini Teyit Ettik! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Irak ordusunun Sincar’a ilerlediği ve bazı
  Erdoğan’dan Bürokratlara Mesaj: Şikayetler Alıyorum, Versin İstifasını Çeksin Gitsin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sorumluluk almaktan
  Başbakan Yıldırım’dan Özkul ve Boysan Ailelerine Taziye Telefonu Başbakan Binali Yıldırım, Münir Özkul’un kızını ve Aydın Boysan’ın
  Bu Kimlik Türkiye’de Tek! Doğum Tarihi Hanesinde Gün ve Ay Yazmıyor Karabük’te 76 yaşındaki yaşlı kadının kimliğinde ay ve gün
  Eşini kabustan çekti aldı Şile açıklarında 9 kişilik mürettebatıyla batan “Bilal Bal” isimli kuru yük gemisinde makine yağcısı

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Dolar durdurulamıyor Etiketler